Gaz Yapan Yiyecekler

tarafından
7107
Gaz Yapan Yiyecekler

Gaz Yapan Yiyecekler

Öncelikle değinmek gerekir ki, sindirim sistemi bir dönüşüm tesisi gibi çalışır. Organik maddeler, mineraller ve diğer kimyasallar ile işlenerek, dönüştürülür, vücut için faydalı besin ögeleri organlara ve vücut depolarına gönderilirken, posa ve atık maddeler, boşaltım sistemine iletilir. Ancak, boşaltım sistemi olan bağırsak, aynı zamanda sindirim sisteminin de bir parçasıdır. Vücut için gerekli olan pek çok sindirim etkinliği burada çözümlenir.

Ve sindirim sırasında oluşan biyolojik etkinlik, kimyasal etkinliğe ve sonu olarak gaz çıkışına yol açar. Yani esasında gaz oluşumu vücut etkinliğinin kaçınılmaz bir parçasıdır.

Ancak kimi zaman sindirimdeki kusurlar ve/veya gıdaların içerdikleri bileşikler normalden fazla gaz oluşmasına ve bu da vücudun rahatsız olmasına yol açabilir. Esas sorun gazın oluşması değil, atılamaması noktasında ortaya çıkmaktadır. Gaz problemi olarak tanımlanan sorun aslında budur.

Gaz Yapan Yiyecekler Listesi

Yukarıda da değindiğimiz gibi her vücutta, hemen her besin gaz oluşumuna sebep olabilir, Ancak bazı gıdalar kimyasal içeriklerinden dolayı bir miktar daha fazla gaz oluşumuna sebep olurlar.Gaz-Yapan-Yiyecekler1

  • Baklagiller
  • Kök bitkiler (Soğan, havuç, turp)
  • Kabaksılar (Salatalık, kabak, kavun, karpuz)
  • Gazlı içecekler
  • Şarküteri
  • Narenciye
  • Yağlı inek sütü
  • İçeriğinden emin olunmayan her türlü paketlenmiş hazır gıda ürünü

Gaz yapmayan yiyecekler konusuna bakacak olursak elimizde neredeyse hiçbir şey kalmamaktadır. Ancak gazın azaltılmasına yardımcı gaz giderici yiyecekler olan, baharat ve ek besinlerden bahsetmek mümkün olacaktır.

Örneğin, Nane, kekik, anason, zerdeçal gibi baharatlarla adaçayı ve rezene çayı gaz azaltıcı etkiye sahiptir.

[reklam id=1]

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler

Bebekler henüz tam anlamıyla gelişmemiş sindirim sistemleri nedeniyle hemen her gıdaya karşı düşük toleransa sahiptirler ve nerdeyse tüm gıdalardan dolayı gaz problemi yaşarlar. Emziren annelerde gaz yapan yiyecekler neyse bebeğinizde gaz yapanlar da aşağı yukarı aynıdır. Eğer anne gaz problemi yaşıyorsa bebek de muhtemelen yaşayacaktır. Özellikle ana kucağındaki emzirilen bebeklerde gaz çok genel bir problemdir. Çoğu zaman anne ne yaparsa yapsın bebekte gaz oluşmaktadır.

Bebeklerde gaz problemi çoğu zaman çözümü olmayan, ancak fiziksel aktivite ile bebeğin gazı atması sağlanarak çözülen bir problemdir. Zira emzirilen bebek, gaz çıkaracaktır.

Çocuk ve ergenlerde ise, mükemmel çalışan sindirim sistemi gazı çok iyi biçimde tolere eder ve sorun haline gelmeden vücuttan atar. Ancak yine bu yaş grubunun çok fazla tükettiği, fast food, şekerleme ve diğer kapalı gıdalar zaman zaman sorunlara yol açabilmektedir.Gaz-Yapan-Yiyecekler2

Gaz oluşumu doğal bir süreçtir ve engellenmesi hemen hemen imkansızdır dedik. Burada değinmemiz gereken bir başka husus ise, sindirim sistemi rahatsızlıklarından dolayı ortaya çıkacak gaz problemleridir. Eğer bağırsak ve midenizi bir şekilde üşütürseniz veya bir çeşit gıda zehirlenmesi yaşasanız gaz problemi yaşamanız muhtemeldir. Ayrıca bazı ilaçlar da gaz oluşumunu tetikleyebilir.

Bunun yanında, psikolojik faktörler ve stres de gaz oluşumunu artırabilecektir. Spastik kolon, kolit gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının da gaz oluşumunu artırdığı bilinmektedir.

Sonuç olarak sindirim sisteminde gaz oluşumu engellenemez, ancak azaltılabilir. Bu noktada yapabilecekleriniz dengeli beslenme, stresten kaçınma ve gaz giderici ek besinlere başvurma olabilecektir.