Geçmeyen Öksürük

tarafından
4310
Geçmeyen Öksürük

Öksürük bir hastalık değildir ancak uzun süreli öksürükler bir hastalığın habercisi olabilir. Tıp dilinde 4 hafta süren öksürüklere uzun süreli, 8 haftayı geçen öksürüklere ise kronik adı verilir. Özellikle kronik olan öksürükler, enfeksiyon sonrası tahril, akciğer rahatsızlıkları, KOAH, astım, reflü yada tüberküloz gibi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle geçmeyen kuru öksürük önemsenmeli ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Yetişkinlerde geçmeyen öksürük nedenleri, geniz akıntısı ve solumun yolları rahatsızlıkları olarak belirtilse de, akciğer kanseri gibi ağır hastalıklar şeklinde de ifade edilebilir. Eğer gribal enfeksiyonlara bağlı olarak geçmeyen öksürük ve balgam sorunu yaşıyorsanız, doktora görünmenizde fayda vardır. Ancak bu öksürükler genel olarak 2 ay sürebilir. Bunun nedeni sinüzit yada sigara kullanmanız olabilir.  Geçmeyen öksürük için pek çok alternatif tıp yöntemi mevcuttur. Bu yöntemleri çocuklarda geçmeyen öksürük için deneyebilirsiniz. Çünkü sürekli ilaç vermek çocuklarda daha çabuk yan etki göstermesine ve bünyelerinin o ilaçlara bağışıklık kazanmasına neden olabilir. Geçmeyen balgamlı öksürük nedenleri ve tedavisinden aşağıdaki şekilde bahsetmek mümkündür;

Geçmeyen kuru öksürük, özellikle astım hastalarında ve akciğer kanseri rahatsızlıklarında görülmektedir. Bu öksürük genellikle kronik bir halde görülür. Eğer bu tarz hastalıklara yakalanmam riskiniz varsa yada sigara kullanıyorsanız, 2 haftayı aşan öksürükleriniz için bir doktora başvurunuz. Eğer çocuklarda geçmeyen öksürük sorunuz var ise önce alternatif tıp yöntemlerini yada başka bir deyişle bitkisel tedavi yöntemlerini deneyin. Eğer halen iyileşme yaşanmıyorsa ve 2 haftayı aşan sürelerde doktorunuza danışın.

Geçmeyen Öksürük Neyin Belirtisidir

Yetişkinlerde geçmeyen öksürük nedenleri genel olarak üst solumun yolu enfeksiyonlarına bağlıdır. Ancak genel olarak astım, bronşit ve zatürre gibi hastalıkların habercisi olabilir. Eğer kuru öksürükten sonra ateşlenme, iştahsızlık ve halsizlik gibi durumlar yaşıyorsanız, mutlaka bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Çünkü geçmeyen öksürük için uygulayacağınız bitkisel tedavi yöntemleri bu hastalıklar olunca yanıt vermeyecektir.

[reklam id=1]

Geçmeyen Öksürük Tedavisi

Geçmeyen öksürük ve balgam tedavisi uygulayabilmek için doktorunuza başvurabilir yada alternatif yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Çocuklarınızda sürekli öksürük sorunu yaşıyorsanız ve hırıltı yada ateşlenme gibi problemler yoksa, ayağının altına Vicks adı verilen merhemden sürerek çorap giydirebilir, gece bu şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz. 2 yaşın altındaki çocuklara bu yöntemi denemeyin. Yetişkinler de hem ayaklarının altına hem de göğüs bölgelerine bu merhemi sürebilirler.
  • Geçmeyen balgamlı öksürük için burnunuzu günde 3-4 defa tuzlu su ile çalkalayabilirsiniz. Bu sayede geniz akıntısı probleminiz varsa boğazınız tahriş olmayacaktır.
  • Sabah ve akşam olmak üzer hem çocuklarınıza hem de kendinize adaçayı gargarası yapabilirsiniz. Bu sayede soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlara karşı da korunmuş olursunuz.
  • 4 yemek kaşığı iyi kalitede olan bir bala 3-4 damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı toz zencefil ekleyin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı da sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tüketebilirsiniz.

Geçmeyen Öksürük 1

Geçmeyen öksürük, eğer akciğerlerle ilgili değilse, muhtemelen sinüzit kaynaklıdır. Veya reflü gibi yemek borusu problemleri de buna sebep olabilmektedir. Bu nedenle, geçmeyen öksürük şikayetiniz olduğunda, hekime başvurunuz. Tabii akciğerlerle ilgili geçmeyen öksürük sorununuz olduğunda ortaya çıkacak yan semptomlardan hareketle acil servise de başvurmanız gerekebilir. Örneğin, ateş ve kilo kaybı ile birlikte seyreden geçmeyen öksürük zatürre, hatta tüberkiloz vakalarının belirtecidir. Bu sebeple bu durum ciddiye alınmalı ve acilen hekim kontrolüne başvurulmalıdır.