Gelin Makyajı

tarafından
7494
Gelin Makyajı

Kadınların en güzel, en kusursuz, en hoş, en en olmak istedikleri en önemli gün tabi ki düğün günleridir 🙂 Bu özel ve heyecan dolu günün en önemli detaylarından biride gelin makyajıdır. Bir prensese dönüşmeniz için sizlerle gelin makyajınızda dikkat etmeniz gereken püf noktalarını paylaşmak istiyorum.

Gelin Makyajı Nasıl Olmalıdır?


Bu sorunun tabi ki net klişe bir yanıtı yoktur. Doğru gelin makyajı birçok değişkene göre farklılaşabilir, bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Saç, ten ve göz renginiz
 • Gelinliğinizin modeli
 • Saç modeliniz
 • Düğünde gelinliğinizle birlikte kullanacağınız takılar ve takılarınızın rengi
 • Düğününüzü yapılacağı mekân, kır düğünümü? Salon düğünümü? (Açık mekânlarda makyaj daha soft kapalı mekânlarda ise daha çarpıcı makyajlar tercih edilir.)
 • En önemli kriterin ise kişiliğiniz olduğunu düşünüyorum.

Bu soruların yanıtını verdikten sonra artık bütün sihir makyözünüzün ellerinde 🙂

Esmerler ve sarışınla için gelin makyajında hangi renkler ve detaylar kullanılmalı kısaca bunlara da değinelim.

Esmerler İçin Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?

Fondöten: Kullanılan fondötenin ten renginizden iki ton açık olmasına dikkat etmelisiniz. Teniniz ile aynı renk olan bir fondöten koyu teninizi daha da koyulaştıracak sönük bir görüntü vermenizi sağlar.
Gözler:  Koyu bir ten rengine sahip olduğunuz için gözlerinizde canlı renkler kullanarak zıtlıklar yaratabilirsiniz. Far kullanımında pembe, gri gibi renkler tercih edebilirsiniz. Esmer bir tene sahipseniz kahverengi yada siyah gözlere sahip olma olasılığınız oldukça yüksek 🙂 bu nedenle buğulu göz makyajı tam size göre bir seçim olacaktır. Renkler far fırçası ile dağıtıldığında gözlerde masum bir çekicilik ortaya çıkar. Masum bir çekicilikte bir gelin 🙂 kulağa harika geliyor.
Allık: Şeftali ve pembe gibi sevimli renkleri tercih edebilirsiniz.
Ruj: Kırmızı veya pembe ruj makyajınızı tamamlayacak muhteşem renk seçimleri olacaktır. Seksi görünmek isterseniz kırmızı 🙂 daha masum bir görüntü vermek için ise pembe ruj tercihiniz olmalı.

[reklam id=1]

Sarışınlar İçin Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?

Fondöten: Kullanılan fondötenin ten renginizden bir ton koyu olmasına dikkat etmelisiniz. Teniniz ile aynı renk olan bir fondöten açık teninizi daha da beyazlatacak soğuk bir görüntü vermenizi sağlar.
Gözler:  Far kullanımında şeftali tonları, kahverengi, leylak, altın tonları gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Farı gölgeli bir şekilde uygulandıktan sonra ışıltılı göz kalemi ile gözaltlarınızı renklendirin. Böylece göz makyajının daha göz alıcı olması sağlarsınız. Buğulu göz makyajı sarışınlar içinde kullanılabilir.
Allık: Şeftali ve pembe gibi sevimli renkleri tercih edebilirsiniz.
Ruj: Saçların rengine göre pembe ruj sarışın bayanlar için en ideal ruj rengidir. Sürülen pembe rujun üzerine şeffaf bir parlatıcı sürerek dudaklarınızı daha çarpıcı hale getirebilirsiniz.

Güzel Bir Gelin Makyajı İçin Püf Noktaları

 • Kaşlarınızı yüz ve göz şeklinize uygun olarak şekillendirilmelisiniz.
 • Makyajınızın uzun süre bozulmadan kalması için makyaj sabitleyicisi kullanmalısınız.
 • Kullanılan makyaj malzemeleriniz kaliteli ürünler olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Dekolte bölgenizin rengi ile yüz renginizin arasında fark olmamasına çok dikkat etmelisiniz.
 • Takma kirpikler mutlaka kullanmalısınız.
 • Lekeli bir cilde sahipseniz makyaj öncesi gizleme yapılmasınız. Yüzünüzde yer alan lekeleri, ameliyat izlerini, dövme ya da göz altı morluklarını kapatmalısınız. Bu işlem için baz makyaj olarak bilinen fondöten öncesi uygulama yaptırmalısınız.

Bu en özel ve güzel gününüzde kusursuz görünmek için kendinizi profesyoneller ellere emanet ettiğinizden emin olmalısınız.  Düğün gününüzden bir hafta önce mutlaka deneme makyajınızı yaptırın ki düğün günü bir sürprizle karşılaşmayın 🙂

Yakından takip ettiğim vlogger “Londra’da Bir Türk Kızı’nın klasik gelin makyajı önerisi videosu ile sizleri baş başa bırakıyor ve ömür boyu mutluluklar diliyorum 🙂