Genç Gösteren Makyaj Hileleri

tarafından
6440
Genç Gösteren Makyaj Hileleri

Genç Gösteren Makyaj Hileleri
Makyaj, karakteristik yüz hatlarınızı belirginleştiren, yüz kusurlarını kapatan mükemmel bir rötuştur. Doğru, bilinçli ve dozunda yapıldığında harikalar yaratan bu işlem, aynı zamanda genç gösteren bir özelliğe de sahip. Çeşitli makyaj hileleriyle olduğunuzdan daha genç bir ifade yakalamanız mümkün.  Tabii püf noktalarını bilirseniz…

Genc-Gösteren-Makyaj-Hilelerii1

 • Tazelenmiş, gençleşmiş, hafiflemiş ve duru bir ifade istiyorsanız her şeyden önce makyaja hazır durumdaki temiz cildinizi, cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle nemlendirmelisiniz. Aksi takdirde cildiniz makyajı kusabilir; veya pul pul bir görünüm arz edebilir.
 • Fondöten kullanıyorsanız, cildi sıcak ve canlı gösteren sarımsı tonları tercih edin. Makyaj öncesi daha genç bir fon oluşturmuş olursunuz.
 • Fondöteninizi yüzünüze hafif nemli bir süngerle uygulayın.
 • Toz şeklindeki ürünler cildi daha katmanlı, ağır ve yaşlı gösterir. Likit, krem ve jel ürünleri tercih edin. Kremsi göz farları, krem aydınlatıcılar, krem allıklar tam size göre.
 • Maskaradan önce kirpiklerinizi, kirpik kıvırıcıyla kıvırabilirsiniz. Yukarıya doğru bakan kıvrılmış kirpikler size daha genç, enerjik ve parlak bakışlar vadeder ve gözleriniz olduğundan da iri gözükür.

Genc-Gösteren-Makyaj-Hilelerii2

 • Siyah göz kalemi yerine daha yumuşak kahve tonlarını tercih etmeniz, gözlerinizdeki ifadenin yumuşamasını sağlar. Bu da daha genç bir ifade demektir.
 • Pudra kullanımı, ince çizgileri ve derin kırışıklıkları belli edeceğinden, pudra yerine daha yumuşak bazlı pata krem yahut fondöten kullanabilirsiniz. Eğer pudra kullanmak istiyorsanız da, daha şeffaf, ışığı yansıtan hafif formüllü bir pudra seçin.

Genc-Gösteren-Makyaj-Hilelerii3

 • Morluklarınızı ve kusurları kapatmak için tercih edeceğiniz kapatıcınızın tonuna dikkat edin. Cildinizle uyumlu bir ton yakalayın ki doğal dursun. Doğal duran bir makyaj, genç bir yüz ifadesinin de olmazsa olmazıdır.
 • Özellikle şakakları ve elmacık kemiği hatlarını belirginleştiren ve yüze sıhhatli bir görünüm veren yumuşak dokulu kremsi parlatıcılardan kullanabilirsiniz.
 • İlerleyen yaşla birlikte dudaklar da hacim kaybetmeye başlar. Dudakları daha dolgun gösterecek şeffaf yahut natürel tonlu lipgloslar ve doğal tonlu rujlar işinize yarayacaktır.
 • Kirpiklerinize kalın tabakalar halinde maskara uygulamayın; zira kirpikler kalınlaştıkça ağırlaşır ve daha düz durur. Kalınlaştırmaktan ziyade kirpikleri uzatacak formüle sahip rimellerle daha da genç bakışlar yakalayabilirsiniz.

Genc-Gösteren-Makyaj-Hilelerii4

 • Göz farında önce kapatıcı bir baz ürün kullanın ki, ince kırışıklıkların arasına dolan far, gözkapaklarınızı daha da yorgun ve ağırlaşmış göstermesin.

Burun makyaj hileleri
Eğer kemikli, kemerli yahut büyük bir burnunuz varsa, kontürleme işlemi uygulamak, burun hatlarınızı inceltecek ve küçültecektir.  Bu işlemde öne çıkarmak istediğiniz bölümleri aydınlık; saklamak istediğiniz bölgeleri ise koyu tutmalısınız. Yüzünüzden iki ton koyu bir fondöteni burnunuzun iki yanına boylu boyunca çizgi halinde çekin. Daha sonra bu koyulukları parmağınızla dağıtarak yumuşatın. Ardından daha açık tonda bir fondötenle burnunuzun sırt kısmını vurgulayın ve tekrar iki fondöteni birbirine karıştırarak hatları yumuşatın. Her iki tondaki fondötenin de mat olmasına dikkat edin.

Genc-Gösteren-Makyaj-Hilelerii-burun

Kontürleme işlemi bitince mat bir pudrayla işlemi tamamlayın. Matlık, burnunuzun küçük görünmesini sağlar. Dikkati burnunuzun dışında bir bölgeye çekin. Yanaklar, gözler, dudaklar  gibi.. Bu bölgelere kullanacağınız simli allıklar yahut simli parlak rujlar, dikkati buralarda toplayacaktır.

Gördüğünüz gibi ufak tefek makyaj hileleriyle burun hatlarınızı istediğiniz ölçülere yakın gösterebilirsiniz.

Göz Makyaj Hileleri

Yakın gözler için makyaj: Gözleriniz birbirine yakınsa dikkati, gözün kuyruk kısmına çekmek gerekecek.

Astar farınızı tüm göz kapağınıza uygulayın. Göz pınarından ortaya kadar açık renk; ortadan dış kısma kadar koyu renk far uygulayın. Karıştırma fırçası yahut parmak ucunuz yardımıyla farların sınırlarını birbirine karıştırın ki, keskin çizgiler oluşmasın.

Eyeliner yahut göz kaleminizi, gözün iç ucundan değil biraz daha geriden başlatın, gözün dış ucundan dışarı ve biraz da yukarı doğru taşırın.

[reklam id=1]

Küçük Gözler İçin Makyaj: Gözleriniz küçükse açık renkli astar farın üzerine biraz daha koyu bir mat far ile gölge yapın, farı göz kuyrukları üzerinde yoğun kullanın. Göz içlerinize beyaz kalem çekin, üst kirpiklerle birlikte alt kirpiklerinizi de rimelleyin.

Düşük gözler için makyaj: Düşük gözler kişinin daha yaşlı ve kederli görünmesine sebep olur. Bu tip gözlerde göz kapakları belirsiz hale getirilip, gözler vurgulanmalıdır.

Mat bir astar far uygulayın, gölge amaçlı kullanacağınız ikinci farı göz pınarından kaşın orta bölümüne doğru çıkarın. Gözün dış uç kısmına yoğun olarak sürdüğünüz farı kaş kemiğine kadar çıkarın. Burada maksat, düşük göz uçlarını yukarda gibi göstermek olmalı. Sadece üst kirpiklerinizi rimelleyin.

Ünlülerin Makyaj Hileleri

Beren Saat’in Bihter karakterinde vurguladığı buğulu gözlere, Ebru Şallı’nınki gibi pürüzsüz bir cilde, Gülben Ergen’inkiler gibi elmacık kemiklerine, Jennifer Aniston’ınki gibi doğal duran yüz hatlarına sahip olabilirsiniz.

Dudak Makyaj Hileleri

Dudaklarınız inceyse orta kısımlarına açık renk bir ruj, kenarlara doğruysa daha koyu tonda ruj uygulayın. İnce dudaklarda ağırlıklı olarak kullanılması gereken tonlar daha çok açık ve parlak tonlar ve parlatıcılardır; zira açık renk rujlar ışığı daha iyi yansıtır.Genc-Gösteren-Makyaj-Hilelerii-dudak

Dolgun dudakları ince göstermek içinse, dudak kalemi kullanmayın ve parlak tonları tercih etmeyin. Bu tonlar dudakları daha dolgun gösterir. Koyu renk ruj kullanmak isterseniz de, ruju dudaklarınızı ortasına uygulayın ve dağıtın.

Makyaj hileleri sayesinde yüzünüzü istediğiniz ölçülerde, daha ince, daha genç, daha taze göstermeniz mümkün. Yeter ki kendi yüzünüzü tanıyın ve size neyin yakıştığını bilin.