Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

tarafından
447
Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Gerçek bal nasıl anlaşılır? Bal sofralarımızın vazgeçilmezi bir üründür. Sadece gıda olarak değil şifa amacı ile kullanılmaktadır ve üretimi bir çok ürüne göre hem daha az hem de daha zor şartlar altında yapılabilmektedir. Öyle ki  balı üreten arı 40 günlük ömrü süresince bir çay kaşığının % 8i kadar bal üretebilmektedir. Ülkemizde arıcılığın çok fazla destek bulamaması da üretimi ve rekolteyi düşüren etkilerdendir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? 1

Bu durum güçlü bir besin ve şifa kayağı olan balın değerini iyice arttırmakta ve buna bağlı olarak da her değerli şeyde olduğu gibi sahtelerinin piyasada dolanmasına sebep olmaktadır. Gerek tüketiciler, gerekse üreticiler için sorun teşkil eden bu durumun önüne geçilebilmesi için devlet mekanizmaları yanında tüketicilerinde gerçek balı nasıl anlarız noktasında bilgilenmesi gerekmektedir.

Tüketicinin gerçek bal ile sahte balı birbirinden ayırt etmesi oldukça zordur. Ancak yine de bazı işaretler bunu anlamamız yol göstermektedir.

[reklam id=1]

Daha çok glikoz kullanılarak üretilen sahte ballar, bazen de yarı bal yarı glikoz şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu durum balın teşhisi için zorlayıcı etken olabilmektedir. Gerçek bal tüketebilmek için en doğru yöntem balın bilinen, tanınan ve güvenilen kişilerden temin edilmesidir. Ancak bu şekilde temin edemeyecek olanların aşağıdaki yöntemler ile alacakları balın sahtemi gerçek mi olduğunu anlamaya çalışmaları gerekmektedir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

 

Hakiki bal nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bilmek sadece tükettiğimiz balın gerçek olup olmadığını anlamaktan ibaret değildir. Yukarıda da belirtiğimiz gibi sahte balların bir çoğu glikoz kullanılarak üretilmektedir. Şifa kaynağı olarak gördüğümüz bal ise çiçeklerin özünden arılar tarafından alındıktan sonra işlenmekte, petek de dinlendirilmekte ve sonrasında sofralarımızda ki yerini almaktadır. Glikozdan üretilen bal hem lezzet açısından hem de sağlık beklerken zarar vermesi açısından sorunlar doğurabilmektedir.

Gerçek balın tüketiciler tarafından anlaşılmasının zor olduğunu belirtmiştik. Saf ve gerçek bal nasıl anlaşılır diye baktığımızda en güvenilir yol olarak laboratuvarlar karşımıza çıkmaktadır. Laboratuvarlarda ki konusunda uzman kişiler bal üzerinde uyguladıkları çeşitli tetkikler ile içerisinde maddeleri inceleyerek gerçek mi sahte mi olduğunu en net şekilde anlayabilmektedirler.

Eğer böyle bir imkanınız da yoksa uygulayabileceğiniz bazı yöntemler size balın gerçek olup olmadığınız anlamanız konusunda ipucu verebilecektir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? 3

  1. Öncelikle balın renginin incelemeniz gerekmektedir. Balın yapıldığı çiçeğe göre değişmekle birlikte sahte balın rengi daha açık olacaktır.
  2. Gerçek bal kristalize olmaktadır. Eğer alacağınız balın alt kısımları donuk ise gerçek bal olduğuna işarettir Veya aldığınız balın soğuk havalarda yine alt kısımları donarsa gerçek bal olduğuna işarettir.
  3. Gerçek bal fazla yendiği zaman boğazda yanma yapar.
  4. Buzdolabında 1 ay süre ile bekletilen bal krem veya tereyağı kıvamına gelmektedir.
  5. Bal alırken kontrol edebileceğiniz bir yöntemde yakma testidir. Gerçek bal yanmaz iken glikozdan üretilen sahte bal ateş tutmanız durumunda yanacaktır.
  6. Gerçek balın akışkanlığı sürekli ve yoğun bir şekilde olmaktadır. Kaşık ile alarak kaldırdığınız bal kaba doğru kesiksiz bir şekilde akış gösterecektir. Sahte bal ise aynı yöntemde kesik kesik olarak akacaktır.
  7. Bir diğer yöntem de tükenmez kalemin ucunun bala daldırılması ile yapılmaktadır. Bala bandırılan kalemin ucu daha sonra parmağa sürülür. Eğer renkli olarak yazarsa bal sahtedir, eğer renkli çıkmaz ise bal gerçektir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? 4

Her çiçekten üretilen balın farklı özellikleri bulunmaktadır. Mesela kestane balı ve çam balı kristalize olmaz iken ayçiçeği ve pamuk balı kristalize olabilmektedir. Bu ve benzeri durumlar nedeni ile bal alırken uzman kişilerden yardım alınmalı veya bal üzerinde laboratuvar testleri yazılı olan ballar alınmalıdır. Ayrıca, gerçek balın piyasa fiyatı da size fikir verebilir. Eğer piyasa fiyatının çok altında bir bal alıyorsanız sahte olma olasılığı yüksek olacaktır.