Gilaburu Faydaları

tarafından
673
Gilaburu Faydaları

Gilaburu, ülkemizde daha çok İç Anadolu bölgesinde yetişen bir bodur ağaç türüdür. Adı yöresine göre değişebilen bu ağacın meyveleri kırmızı salkım şeklindedir. Sonbaharda toplanan bu meyveler ve bu meyvelerden elde edilen gilaburu suyu, sağlık için çok etkilidir.

Gilaburu Nedir?

Gilaburu, yüksek miktarda C vitamini ve anti oksidan madde içeren bir meyvedir. İlk toplandığında acı bir tada sahip olan meyve, salamura yapılarak tüketilebilecek hale getirilir. Meyvenin salamura suyundan posası çıkartılır, biraz su ile seyreltilir ve şeker ile tatlandırılarak tüketilecek hale getirilir.

[reklam id=1]

Günlük olarak bu meyvenin suyundan tüketerek pek çok sağlık sorunu ve hastalığı önleyebilirsiniz. Gilaburu suyu nasıl içilir diye soracak olursanız, günde 1 bardak kadar ve az bir şeker ilavesi ile tüketilebilir. Doğal meyve suları arasında yer alan gilaburu evde hazırlandığı gibi hazır olarak da satılır.

Gilaburu Suyu

Gilabur suyu, hazır olarak normal meyve suları gibi satılabilir. Bunun yanında taze meyvesinden evde de hazırlanabilir. Ancak evde hazırlanan gilaburu suyunun hemen aynı gün içinde tüketilmesi gerekir. Aksi halde bozulur ve tüketilemeyecek duruma gelir.

Gilaburu Suyu

Evde gilaburu suyu hazırlarken salamura yapılması gerekir. Salamura yapılan meyveler 5-15 derecede tazeliğini 1 sene kadar korur. Bu süre içinde istediğiniz zaman bu meyve salamurasından posasını çıkarıp şeker ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Gilaburu suyu özellikle böbrek taşı sorunu olanlar için etkili, doğal bir meyve suyudur.

Gilaburu Suyunun Faydaları

  • Gilaburu suyu ne işe yarar merak edenler için aşağıda gilaburu suyunun genel faydalarını bulabilirsiniz.
  • Gilaburu suyu, astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi), kabakulak gibi hastalıklara iyi gelir.
  • Doğum sonrası yaşanan ve anne adaylarının rahatsız olmasına neden olan spazmlar için de etkilidir.
  • Uyku problemi çekenler ve buna bağlı farklı hastalıklar yaşayanların tedavisinde kullanılabilir.
  • Böbrek taşı vedaha farklı böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.
  • Bunun yanında gilaburu suyu, safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir.
  • Bazı araştırmalara göre gilaburu meyvesinin suyu kanser türlerinin ortaya çıkıp yayılmasını da önler.

Gilaburu Suyunun Faydaları

Gilaburu Suyu Fiyatı

Gilaburu nektarı genel olarak online satış yapan ve sadece bu meyve ve ürünlerinin satışının yapıldığı internet sitelerinde satılır. Kargo ile eve gönderilen bu ürünler, tamamen doğal meyve suyu olmasının yanında uygun fiyata sahiptir. Genel olarak piyasa fiyatı her internet sitesinde benzer şekildedir.

İlk kez bir online alışveriş sitesinden gilaburu suyu satın alacağınız zaman siteyi ve ürünlerini iyi araştırmanız gerekir. İlk satın alımda çoklu paketler yerine tekli satın alım yapmanız da diğer dikkat etmeniz gereken nokta. Beğendiğiniz takdirde devamını çoklu paketler olarak satın alabilirsiniz.

Gilaburu Suyu Fiyatı

Bu yazımızda gilaburu meyvesi nedir ve gilaburu suyu nedir sorularının cevaplarını genel olarak verdik. Adı çok fazla duyulmamasına rağmen sağlık için çok etkili olan bu meyve, kabuğu ve suyunu ilerleyen dönemlerde daha sık duyacağız gibi. Gilaburu daha çok kabuğu demlenerek çay olarak içilir ya da suyu taze taze tüketilir.

Gilaburu meyvesi, suyu ve kabuğu çok faydalıdır. Doğru kullanıldığında çok etkili olan bu meyve, yanlış kullanımlarda ise tehlikeli olabilir. Gilaburu kabuğunun kullanımında aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış dal gilaburu kabuğunu, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya ekleyin.Güzelce karıştırın ve hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılın. Bu şekilde 10-15 dakika kaynadıktan sonra karışımı süzün ve ılık olarak tüketin. Günde 3 bardak taze demlenmiş bu karışımdan soğutulmadan içilir.