Gilaburu Suyu

tarafından
755
Gilaburu Suyu

Gilaburu meyvesi, tek başına tüketilmez. Meyve suyu olarak tüketilen bu özel meyvenin suyu hazır olarak satılabildiği gibi evde de hazırlanabilir. Evde hazırlanan gilaburu suyu nasıl içilir diye soracak olursanız, su ile seyrelterek tüketmenizi tavsiye ederiz. Bunun için salamura halindeki gilaburu meyvesinden bir miktar alınır ve suyu süzülerek posası çıkarılır.

Hazırlanan gilaburu nektarına aynı oranda normal su koyup karıştırılır. Karışımın içine damak tadınıza göre şeker ekleyebilir ya da başka doğal tatlandırıcılar ile ekşi tadını değiştirebilirsiniz. Gilaburu suyunu hazırladıktan sonra hemen taze taze tüketmeniz gerekir. Gilaburu suyu ne işe yarar diye merak edenler için aşağıda gilaburu suyunun faydalarını maddeler halinde sıraladık.

Gilaburu Suyunun Faydaları

Gilaburu suyu böbrek taşı ve kumunu eritici etkinliktedir. Bu doğal su ile kum ve taşlarda fiziksel parçalama ile değil kimyasal çözünmeyle erime sağlanır. Bu nedenle ağrı ya da kramplar oluşmaz.

[reklam id=1]

 • Kolesterolü düşürmede etkilidir. Bu yönü ile aynı zamanda kalp hastalıklarını önlemek için de kullanılabilir.
 • Gilaburu meyvesi gibi suyunun da kanser önlemede etkisi yüksektir. Bunun için düzenli olarak hazır ya da evde hazırlanan gilaburu suyu tüketimi yapılabilir.
 • Doğal gilaburu suyu, vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Meyve suyunun içinde çok sayıda antioksidan bulunur. Bu da daha sağlıklı ve daha dinç bir vücuda kavuşmakta etkilidir.
 • Vücuttaki zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyen çok sayıda laktobasiller gilaburu suyunda mevcuttur.
 • Yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu özelliğinden dolayı kışın soğuk havalarda düzenli olarak tüketilip bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Şeker hastalığına iyi gelme özelliği vardır. Diyabette tedavi için kullanılacağı zaman mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekir.
 • Bayanların adet dönemlerinde kolaylık sağlar. Ağrılı ve zor adet dönemlerini kolaylaştırır.
 • Hamile bayanların kasılmasının hafiflemesinde etkilidir.
 • Yaşlanmayı geciktirerek daha genç ve pürüzsüz bir cilt elde edilmesinde etkilidir.
 • Astım, kabakulak, yüksek tansiyon ve sara hastalığının tedavisinde etkilidir.
 • Bazı sorunlu gebeliklerde bebeğin tutunması için düzenli olarak tüketilmesi gerekir.
 • Pek çok kanser türünün önlenmesinde ve tedavisinde etkili şekilde kullanılabilir.

Gilaburu Suyu Fiyatı

Gilaburu suyu evde hazırlanmasının yanında hazır olarak da satın alınabilir. Organik ürün satan ve çoklu ürün satışı yapan online mağazalardan temin edebileceğiniz gilaburu suyunun fiyatları genelde benzer şekildedir. Piyasada en fazla 1 litre ve 5 litrelik pet şişelerde gilaburu suyu satışı yapılıyor.

Gilaburu Suyu Fiyatı

Bu yazımızda gilaburu suyu nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Gilaburu meyvesinden elde edilen nektarın sulandırılması ile ortaya çıkan bu doğal meyve suyu çok sayıda hastalık ve sağlık sorununun tedavisinde doğal madde olarak kullanılabilir.

Gilaburu, belirli bölgelerde yetiştirilen, özel bir ağaçtır. Bodur boylu olan bu ağacın, kırmızı taneli, üzüme benzer meyveleri vardır. Genel sağlık açısından önemli bir yere sahip olan bu meyvenin suyu da çok etkilidir. Yüksek C vitamini özelliği bulunan gilaburu meyvesi ve gilaburu suyu hakkında detaylı bilgileri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Gilaburu Nedir?

Gilaburu, ülkemizde daha çok İç Anadolu bölgesinde yetişen bir ağaç meyvesidir. Kırmızı, üzüme benzer taneli bir meyve olan gilaburu, sonbahar aylarında toplanır. Dalından koparıldığında tadı ilk olarak acı olan gilaburu meyvesi, ilk soğuk su içine konulur.

Gilaburu Nedir?

Soğuk suda bir süre bekletildikten sonra meyvenin acısı su içine çıkar ve gerçek tadına döner. Gilaburu meyvesinin gerçek tadı, ekşimsidir. Gilaburu nektarı ya da suyu tüketilirken çok ekşi gelirse içine bir miktar tatlandırıcı eklenebilir.