Girişimciliğin Püf Noktaları

tarafından
1249
Girişimciliğin Püf Noktaları

Girişimciliğin Püf Noktaları

Girişimci kimdir? Girişimci elinde bir miktar parası olan ve değerlendirmek için mecra arayan kişiye denebileceği gibi, bir fikri olup onun için finansman arayan kişiye de denebilir. Girişim, bir ticari faaliyeti gerçekleştirmek için gerekli enstrümanları harekete geçirme işidir. İşte girişimci bu enstrümanları herhangi bir biçimde harekete geçiren kişiye denir.

Kimilerine göre girişimci, bir işe para yatıran ve kara ortan olan kişi olarak görülse de aslında bu girişimci değil, yatırımcıdır. Yukarıda da değindiğimiz gibi, girişimci, bir ticari fikre fiilen ortak olan veya onu bizzat gerçekleştiren kişidir.

Girisimciligin Puf Noktalari

Örneğin, borsadan Sabancı hissesi aldığınızda girişimci olmazsınız. Ancak bir gün holding olmak fikriyle bir şirket kurduğunuzda girişimci sıfatını tam anlamıyla hak etmiş olursunuz.

Tabi müteşebbis, yani girişimci, bu ünvanı kazanabilmek için bazı farklı işler de yapmalıdır. Mesela bir girişimci, makine ve techizatı insan gücü ile kullanarak, bir mamul veya yarı mamul veya hizmet üretmeli ve katma değer yaratmalıdır. Kendi karı kadar, toplumsal fayda da yaratmalıdır.

Elbette girişimci, önüne gelen her işi yapan kişiye denmez. Müteşebbis; akılcı, karlı, uzun vadeli düşünülebilen ve olmayanları bir araya getirip, kuruluş inşa eden kimsedir.

Örneğin bakkal dükkanı pek de girişim sayılmaz. Oysa bir turizm acentesi, hele ki uluslar arası satıl yapıyorsa pek çok enstrümana ihtiyacı olan ciddi bir işletmedir. Ve b işletmeleri kuranlara elbette girişimci denir.

[reklam id=1]

Girişimci inisiyatif alır ve risk yüklenir. Çoğu işletmede bu risk hatırı sayılır ölçüde fazladır. Giriş etüdü ve planlama yaptıktan sonra, kuruluş ve organizasyon şemasını tasarlar, iş ve akış şemasını belirler, satış ve pazarlama kanalları bulur veya bulacak personeller tedarik eder. Muhasebe ve finans işlerini kontrol eder veya bunu yapacak personeller temin eder.

Aslında girişimci, taktik işlerle uğraşmamalı, işletmenin uzun vadeli, stratejik eylem planına yoğunlaşmalıdır. Günümüzde büyümeyen işletme batar. Bu nedenle girişimci devamlı büyümeye oynamalıdır.

girisimcilik fikirleri

Pekala girişimciliğin püf noktaları nelerdir?

Her şeyden önce girişimci soğuk kanlı olmalıdır. Her işe koşulsuz girişmemelidir. Planlı ve sistemli olmalıdır. Bunun yanında finans konularında ciddi bir hakimiyeti olmalı, ne çok fazla harcayıp kaynakları tüketmeli, ne de tutumlu olmak gayesiyle işletme fonksiyonlarını zayıflatmamalıdır. Örneğin çok ucuza işçi çalıştırarak kar etmeye çalışan bir fabrika, mutlak suretle üretim hatalarının en yüksek olacağı yerdir. Bunun gibi aynı işi yaptığı iddia edilen ancak yarı fiyatına satılan bir makine de orjinali gibi üretim yapamayacaktır.

İkinci olarak girişimci, mümkünse hakim olduğu veya kurmay olarak tayin edebileceği güvenilir kimselerin olduğundan emin olduğu sektörlerde iş yapmalıdır. Ne kadar paranız olursa olsun örneğin nano teknoloji işine girişimci olarak değil, yatırımcı olarak girmenizde fayda vardır, zira burada yapılacak işi, kullanılan yöntemi, pazarlama ve satış kanallarını çok az sayıda insan bilir…

Üçüncü adım planlama ve yönetim. Eğer stratejik yönetim ilkelerine hakim değilseniz, yönetim ve organizasyon konularında zayıfsanız ve kaynaklarınızı doğru yönetemiyorsanız girişimciliği aklınızdan çıkarın. Paranızı veya yeteneğinizi başka alanlara yönlendirin.

girisimcilik

Girişimcilikte Fark Yaratacak 10 İpucu

  1. Bilgi çağı çok hızlı geçiyor. Bir fikriniz varsa hemen harekete geçin.
  2. Mantıklı iş modellerine girişin. Doru analiz yapın.
  3. Pazar genliğini ve geleceğini gözlemleyin, analiz yapın.
  4. Pazardaki başlangıç notanızı iyi tespit edin. En tepeden başlamaya çalışmayın.
  5. Inovasyon sadece sanayi ve bilimde değil, iş dünyasında da çok önemlidir. İlkleri siz gerçekleştirin.
  6. Müşteri ilişkileri analizleri yapın. Bu konuda fark yaratın.
  7. Toplam Kalite uygulayın
  8. İyimser olun, ancak hayalci olmayın. Doğru analiz yapın.
  9. Duygularınızı işin dışında tutun.
  10. Asla kendinize bir hedef koymayın, sonsuzu hedefleyin.