Gitar Nasıl Çalınır?

tarafından
1090
Gitar Nasıl Çalınır?

Gitar nasıl çalınır, Sesi en hoş ve rahatlatıcı enstrümanlardan birisi de gitardır. Pek çok insanın çalmayı istediği enstrümanlardan birisi olan gitar, eğer müzik kulağınız varsa ve belli bir eğitim sürecinden geçerseniz öğrenilebilecek bir enstrümandır.

Birkaç gün içinde öğrenilebilecek bir enstrüman değildir. Gitar çalabilmek için nota bilgisi gerekir. Nota öğrenebilmek için de teorik bilgiye ihtiyaç vardır. Gideceğiniz kurslarda gitar nasıl tutulurdan, parmaklar nasıl kullanılır kısmına kadar her türlü detayı öğreneceksiniz. Gitar nasıl öğrenilir sorusuna yanıtlarından biri de azim ve sevgidir.

Gitarı seviyor ve çalmak istiyorsanız bu en çabuklaştırıcı ve sonuca götüren etkenlerden birisidir. Haftada ayrılacak 1 saat gibi bir süreç bir süre sonra sizi sonuca ulaştıracaktır.

[reklam id=1]

Gitar Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

Sağ elinizi kullanıyorsanız sağ el tırnaklarınızı uzatın. Zira gitar çalarken sadece parmaklarınızı değil, daha kaliteli ses alabilmek için tırnaklarınızı da kullanmanız gerekecek.

Evet artık gelebiliriz nasıl gitar çalınır kısmına… Gitar çalarken tercihen bir tabureye oturmak ve sol ayağı bir miktar yerden yüksek bir yerde tutmak gerekiyor.

  • Sağ kol gitarın büyük kavisinin üzerine gelmeli.
  • Gitar çalışılırken apoyando ve tirando stil ön plandadır.
  • Apoyando stilindetel çalınır ve parmak bir üstteki tele yaslanır.
  • Tirandoda ise tel yukarı çekilerek çalınır.

Gitar dersine başlarken tüm notaların bilinmesi gerekiyor. Pratik yaparken de hem kulak, hem de parmakların gitara alışması için bol miktarda prova yapılmalıdır.

Gitar Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

  • Gitar çalarken sağ el parmakları
  • P parmağı
  • A parmağı
  • İ parmağı
  • M parmağı şeklinde belirlenir.

Notaları okurken sembollere dikkat etmek gerekiyor. Sözgelimi notalar daima sağ elle çalınır. Bu kuralı bilmek gerekir. Bazen de sağ elle çalınan bir notadan sonra gelen notayı sol elle çıkarmak gerekir. Nota kağıtlarında yay şeklinde iki notayı birbirine bağlayan şekiller bir sonra gelen sesin sol elle çıkarılacağını işaret eder.

Gitar Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

Gitar nasıl öğrenilir sorusuna verilecek yanıtlar, sizin daha kolay ve pratik biçimde gitar öğrenmenizi sağlayacaktır. Gitar öğrenmek için ayırabiliyorsanız her gün vakit ayırın. Her gün 15-20 dakika bile olsa bu iş için vakit ayırın. Her gün düzenli çalışmak çabuk öğrenmenizi sağlayacaktır.

Çalışmaya başlamadan önce gitarın akordunun olup olmadığından emin olun. Gitarınız akordsuz olduğunda çıkan yanlış seslere alışma olasılığı yüksektir.

Gitar Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

Çalışmalarınızda mutlaka metronom kullanın

Gitarla çaldığınız hemen her şey kaydedin ve çaldıklarınızı dinleyin. Dışarıdan nasıl duyulduğunu bakın ve hatalarınızı görün. Bu şekilde daha kolay ilerlersiniz.

Sadece şarkı yahut sadece teknikle çalışmayın. Her ikisi de gereklidir.