Gliserin Faydaları

tarafından
1189
Gliserin Faydaları

Gliserinin geçmişine bakmış olduğumuzda 1889 yılına kadar yoğunlukla mum yapımında kullanıldığını görüyoruz bir tek bu yıldan sonra meydana getirilen keşiflerle beraber sabun üretiminin de vazgeçilmezleri arasına giriyor. Gliserinin günümüzde malum averaj 1500 farklı kullanımı bulunmaktadır.

Gliserin Faydaları 1

Gliserin Ne İşe Yarar?

Gliserin çok iyi bir nemlendiricidir ve özellikle ayak topuklarının birbirinden farklı sebeplerden dolayı kuruyan ve sertleşen derilerinde de sıklıkla kullanılabilmektedir. Gliserinin cilde faydaları alanında meydana getirilen araştırmalar gliserinin bir tek cildi yumuşatmadığı bununla beraber yaraların daha çabuk geçmiş olmasına yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

Yarım tatlı kaşığı gliserini yarım tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı kadar su ve silkelenmiş bir tatlı kaşığı yulaf ezmesiyle kalın bir macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve yüzünüze eşit oranda yayınlanma. Maskeyi 20 dakika beklettikten sonrasında ılık suyla yıkayabilirsiniz.

[reklam id=1]

Bu maske özellikle yaz aylarında güneş ve deniz sebebiyle aşırı kuruyan cildi derinlemesine nemlendirmek için kullanılabilir. Saf gliserini el ve ayaklarınızda gün aşırı kullanabilir ve cildinizin her an yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Yalnız uzmanlar çok kuru iklimlerde gliserin kullanımı önermiyor çünkü aşırı kuru hava sebebiyle gliserinin cildi nemlendirmek yerine ciltten nemi alarak kızarıklıklara ve kabarcıklara niçin olabileceğini belirtiyorlar. Bundan korunmak için zeytinyağı yâda jojoba yağı şeklinde nemlendirici özelliği bulunan yağlarla birlikte kullanabilirsiniz.

Kil maskesinin saymakla bitmez yararlarını güçlendirmek ve daha yumuşak bir cilde haiz olmak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey 1 çorba kaşığı kili 2 çorba kaşığı gliserinle karıştırıp benzeşik bir kıvam elde edin. Temizlenmiş cildinize uygulayarak 15-20 dakika beklemeye alın ve ılık su ile durulayın.

Gliserin Ne İşe Yarar?

Saç kremi yerine gliserin kullanarak saçlarınızın daha nemli bir hal almasını da sağlayabilirsiniz. Yarım çay bardağı ılık su ile yarım çay bardağı gliserini birbirine karıştırın ve saçlarınıza uygulayın ve 5 dakika kadar bekledikten sonrasında durulayın. Kısa vakit hemen sonra saçınızın nemlendiğini farkına varacaksınız. Gliserini saç bakım kürü uygularken de kullanabilirsiniz.

Bunun için öncelikle 3-4 bardak demlenmiş ve soğutulmuş papatya çayına ihtiyacınız var. Her bir bardak papatya çayı başına iki tatlı kaşığı kadar gliserin ilave edilir. 3 yemek kaşığı hakiki zeytinyağı ve her bardak papatya çayı başına 2 damla kadar biberiye yağı ilave edin ve bir sprey uçlu şişenin içinde iyice karıştırıp hafif yoğun bir kıvam elde edin.

Bu karışımı günde birkaç defa saçlarınıza sıkabilirsiniz. Yaklaşık 10 gün boyunca bu karışımı kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce iyice çalkalamayı unutmayın.

Gliserin Ne İşe Yarar? 1

1 yumurta akını çırpıp içine 1 çorba kaşığı gliserin ilave edin ve karıştırın. Arkasından bu karışıma 2 çorba kaşığı limon suyu ilave edin. Limon suyunu taze limondan elde edin, konsantre ürün kullanmayın. Temizlenmiş cildinize bu maskeyi uygulayıp 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın, arkasından soğuk suyla şoklayın.

Cildinizi yenilemek ve nemlendirmek için ihtiyacınız olan iki araç-gereç var; muz ve gliserin. Yarım muzu çatalla iyice ezdikten sonra içine 1 çorba kaşığı gliserin ilave edin ve karıştırın. Bu karışımı kalınca bir katman halinde temizlenmiş cildinize uygulayın ve 20-30 dakika kadar beklemeye alın. Ardından ılık suyla durulayıp soğuk suyla cildinizi şoklayın.

Arkasından temizlenmiş yüzünüzü yavaşça bu peelingle ovalayın. Son olarak kalan peelingin içine 1 tatlı kaşığı bal koyup gene karıştırın ve peelinginizi nemlendirici bir maske haline getirin. Yüzünüzün üzerine kalın bir katman halinde uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.