Gluten Diyeti

tarafından
478
Gluten Diyeti

Gluten diyeti, glütene alerjisi olan kişiler yahut çölyak hastaları glüten içermeyen diyetler sayesinde bu rahatsızlığı kontrol altında tutabilirler. Gluten 3 tahılda bulunan bir çeşit proteindir. Bunlar arpa, buğday ve çavdardır. Bu tahıllar kullanılarak yapılan ekmek, makarna, bulgur, erişte, irmik, kuskus, kek, börek, kurabiye, pasta, simit, pizza, tarhana, nişasta gibi mamuller ve yiyecekler glüten diyetinde kullanılmıyor ve asla tüketilmiyor.
Gluten Diyeti 1

Ayrıca bira ve tüm malt içeren içecekler de yasak. Ancak yulaf, darı, pirinç ve mısır glüten içermiyor. Gluten diyeti nedir sorusunun en net yanıtı bu şekildedir.

Peki glüten diyeti nasıl yapılır, ne yenir, nasıl yenilir bir göz atalım.

Doğal çimlerle beslenmiş hayvanların etleri, hormonsuz ve gübresiz meyve ve sebzeler, süt ürünleri ve yumurta gluten intoleransı diyetinde tüketilebilecek gıdalardır. Patates, otlar, salatalar rahatlıkla tüketilebilir. Ev ortamında bu şekilde beslenilebilir.

[reklam id=1]

Dışarda restaurant ve davetlerde ise uygun etler, salatalar ve sebze yemekleri tüketilebilir. Hazır tavuk ve et bulyonları glüten içerdiğinden dışarıda yemek terken bunlara dikkat etmek gerekiyor. Çorbalarda un, pilavlarda hazır bulyonlar, et yemeklerinin soslarında nişasta, köftelerde ise ekmek olabilir.

Kazein ve glüten diyetinde dışarıda ızgara etler, zeytinyağı ile tatlandırılmış salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri, yoğurt ve otlar yenilebilir.

Gluten Diyeti 2

Alışveriş yaparken katkı maddesi içeren paketlenmiş besinlerden uzak durun. Hazır çorba, konserve ve ketçaplardan uzak durun. Bunlar çoğunlukla buğday unu ve nişasta içeriyor.

Gluten diyeti nasıl yapılır hususunu basit kombinler ve ev yapımı gıdalar ve ızgara etler şeklinde özetleyebiliriz.