Gluten Nedir?

tarafından
412
Gluten Nedir?

Gluten nedir, gluten başta buğday olmak üzere arpa, yulaf, çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein çeşididir. Yazımıza gluten ne demek sorusuna kısa bir yanıt vererek başladık. Şimdi gluten nedir hangi yiyeceklerde bulunur kısmına da göz gezdirelim ve bu arada glüten nedir zararları nelerdir sorusuna da yanıt verelim.

Gluten Nedir?

Gluten ekmek yapım aşamasında meydana gelen hamurun ağsı yapısını oluşturan proteindir. Gluten olmazsa ekmeğin mayalanması ve kabarması beklenemez.

Buğdayda ortalama 30 farklı protein vardır; fakat bunlardan yalnızca iki tanesi glütenin ve gliadin suyla birleştiğinde gluten olarak bilinen ve sakıza benzeyen esnek maddeyi oluşturur. Buğday unu suyla karıştırıldığında glütenin ve gliadin proteinleri suyu tutar ve glüten zincirlerini meydana getirmek üzere birbirine bağlanır.

[reklam id=1]

Gluten nedir hangi yiyeceklerde bulunur sorusu için arpa, yulaf, çavdar ve diğer tahıllar yanıtını kullanabiliriz. Fakat bu tahıllardan hiçbirisinin buğdaydaki kadar etkili olmadığını da söylemek gerekir.

Bazı kimselerde glütene karşı özel bir hassasiyet vardır. Gluten alerjisi olan kişiler yani çölyak hastaları glutenli gıdaları sindiremez. Bu kişilerin glütene karşı özel bir hassasiyetleri vardır. Zaman içinde ince bağırsaklarındaki minik çıkıntıların silinmesiyle besin emilimi bozulur ve rahatsızlık kendini hissettirmeye başlar.

Gluten Nedir? 2

Çölyak hastası olan kişiler makarna, börek, pasta, normal ekmek, bisküvi ve buna benzer gıdaları tüketemez. Oysa pirinç unu, mısır unu, patates unu, soya unu gibi gıdalar tüketilebilir.

Glutensiz yiyecekleri de pirinç ve pirinç unundan yapılan tatlılar, nohut, bezelye, mısır, patates, soya, tüm sebzeler, meyveler, bakliyat grupları balık, tavuk, et, yumurta, kuru yemişler, peynir, yoğurt, süt, ayran, bal, şeker, mercimek, pekmez, zeytin yağı, ayçiçek yağı, soya yağı, mısır yağı, kanola yağı, sebze çorbası, et ve tavuk sularıyla hazırlanmış çorbalar olarak sıralayabiliriz.

Gluten nedir zararları nelerdir kısmına da biraz değinelim dilerseniz. Çölyak hastalığına sahip kişiler glüten ihtiva eden besinleri tükettiklerinde ince bağırsaklarında deformasyon oluşur. İnce bağırsakların içinde yer alan ve emilim sağlayan küçük parmak benzeri villi denilen yapılar kaybolur. Besin öğeleri hazmedilen gıdalardan villi adı verilen bu yapılar sayesinde kana geçer.

Gluten Nedir? 3

Villiler kaybolduğunda tüketilen besinlerin besin öğelerinden faydalanılamaz. Çölyak hastalığı bebeklik döneminden başlayarak görülebileceği gibi hayatın başka bir evresinde de görülebilir. Gluten duyarlılığı olan bir kişi bunu bazı belirtilerden anlayabilir; dışkıda yağ, kemik kırılmaları, kansızlık, kilo kaybı, kronik yorgunluk, vitaminsizliğe bağlı  komplikasyonlar, ishal, karın ağrısı, deride karıncalanma, kabızlık, deride renk değişikliği.

Gluten hassasiyeti olarak da bilinen çölyak hastalığının bir tedavisi ne yazık ki yoktur. En etkili yol glütensiz diyete uymaktır. Buğday, arpa ve çavdar tüketiminden kaçınmak gerekir.