Gluten Zararları

tarafından
358
Gluten Zararları

Gluten zararları, glüten denilen bileşim bir çeşit proteindir ve buğdayda bulunur. Çavdar, arpa, yulaf gibi diğer tahıllarda da bulunan glüten, protein vasfı dışında hayvansal kaynaklı jelatinin yerine bitkisel kaynaklı bir alternatiftir. Koku ve tat olarak jelatinden daha iyidir ve çok daha ekonomiktir. Glutenin elastik özelliği hamurdaki yumuşak ama sert kıvamı sağlar.

Gluten Zararları 1

Gluten hamurun dağılmamasını sağlar. Gluten olmadan hamur mayalamak olanaksızdır. Ortalama 30 farklı protein içeren buğdayın içindeki glutenin ve gliadin birleşerek sakıza benzer bir yapı oluşturur. Una su eklendiğinde glutenin ve  gliadin isimli iki protein suyu tutarak gluten zincirlerini oluşturur.

Çölyak hastaları glüten yiyemezler çünkü glüteni sindiremezler.

Çocukluk çağında çölyak hastalığı teşhis edilmezse büyüme gerilikleri görülür. Yetişkinlerde ise kemik erimesinden kansızlığa kadar pek çok problem yaşanır. Gluten zararları nedir sorusu daha çok çölyak hastalarını ilgilendirir zira onlar glüteni sindiremezler.

[reklam id=1]

Gluten zararları, glüten denilen madde buğdayın ve bazı tahılların içerisinde bulunur. İçeriğinde bulunan proteinler sebebiyle hamura elastik ve bağlayıcı bir özellik katar. Peki kendine göre bir işlevi ve faydaları olan glüten zararlı mıdır, glüten zararları nelerdir? Bazı kişiler içeriğinde glüten olan besinleri sindiremeyebilir ve böyle bir durumda kişilerde alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu durum başlı başına bir rahatsızlıktır ve adı da çölyak hastalığıdır.

Gluten değişik proteinleri içerir. Bu proteinler prolamin ve glutelin ismiyle iki gruptan oluşur. Prolaminlerin içinde yer alan gliadin de çölyak hastalarındaki hassasiyeti ortaya çıkartır. Çölyak hastaları içeriğinde glüten olan besinleri tükettiklerinde ince bağırsak yolunda deformasyon meydana gelir. İnce bağırsakta bulunan ve emilim sağlayan villi isimli yapı kaybolur.

Gluten Zararları 2

Glutene hassasiyeti olan kişilerin bazı olaylarla belirti verir. Bu belirtilerden birisi de kansızlıktır. Bunların dışında karın ağrısı ve kilo kaybı da gözlemlenir. Gluten nedir zararları nelerdir sorusuna bir yanıt da devamlı yorgunluk hali oluşturmasıdır. Dışkılama yapıldığında belirgin bir yağ tabakası görülür. Deride karıncalanma hissedilir, deri rengi değişir. Gluten nedir zararları nelerdir sorusuna yanıt verilebilir ama glütenin zararlarını gören çölyak hastalığının bir tedavisi yoktur.