Glutenli Gıdalar

tarafından
212
Glutenli Gıdalar

Glutenli gıdalar, glüten buğdayın içeriğinde yer alan bir protein grubudur. Hamurun güçlü bir yapıda olmasını sağlayan gluten, prolamin ve glutelin olarak iki gruba ayrılır. Ekmek yapımı sırasında elde edilen ağsı yapının sebebi glütendir. Gluten sakızımsı ve esnek bir yapıdadır. Ekmeğin mayalanması için glüten şarttır. En etkili glüten içeriği buğdayda bulunur.

Glutenli Gıdalar

Gluten tahılların yapısında doğal olarak bulunur ve gıda üretimi sırasında katkı maddesi olarak da kullanılır. Gluten dondurma ve ketçap gibi gıda ürünlerinin rafineri işlemleri sırasında dengeleyici unsur olarak kullanılır. Yani glüten salt tahıl ürünlerinde değil, diğer pek çok hazır gıdanın da muhteviyatında kullanılmaktadır.

Şimdi glutenli gıdalar neler kısmına gelelim ve glutenli gıdalar listesine bir göz atalım.

[reklam id=1]

Tahıl ürünleri başta olmak üzere makarna, ekmek, kek, pastane mamülleri, hazır çorba ve dondurma gibi pek çok gıdanın içeriğinde glüten bulunmaktadır. Bu sebeple glüten alerjisi olan kişiler yani çölyak hastaları glutenli gıdalar hangileridir sorusunun yanıtını iyi bilmelidirler.

Glutenli gıdalar nelerdir sorusunun yanıtı…

Ekmek, makarna, poğaça, açma, pasta, kurabiye, kek, kremalı hazır çorbalar, bazı dondurmalar, soya sosları, patates cipsleri, salam, sosis, sucuk, pastırma gibi işlenmiş et ürünleri, şekerleme ürünleri, hazır soslar, bazı vitaminler, ketçaplar glutenli gıdalar listesine dahil edilebilir.

Glutenli Gıdalar 1

Gluten alerjisi olanlar bazı hususlara dikkat etmelidir. Nedir o hususlar bir bakalım.

Buğday, arpa, çavdar ile hazırlanmış gıdalar tüketilmemeli, gıda muhteviyatlarına çok iyi bakılmalı, süt ve süt ürünlerinin tüketiminde dikkatli olunmalı,  glüten içermeyen rujlar kullanılmalı, kenarları yapışkanlı mektup zarflarının ve kenarları kıvrık karton bardakların kıvrımlı kısımlarının da glüten içerdiği unutulmamalıdır.