Glutenli Yiyecekler

tarafından
297
Glutenli Yiyecekler

Glutenli yiyecekler, glütene alerjisi olan kişiler için tüketilmemesi gereken yiyecekler grubuna girer. Glutene hassasiyeti olan kişilerin işi oldukça zordur. Ekmek, kek, pasta, hazır çorba, dondurma çeşitleri gibi pek çok yiyecekten uzak durmaları gerekir. Zira bu rahatsızlığı tedavi edecek bir ilaç yok. Bu sebeple de sağlıklı bir yaşam sürmek için glütensiz beslenmek gerekiyor.

Glutenli Yiyecekler

Bu da buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tüm tahıllardan uzak durmak gerektiği anlamına geliyor.  Glutene alerjisi olan kişilerin sıkı bir perhiz uygulamaları gerekiyor. Gluten alerjisi yeni bir alerji değil ama yeni yeni keşfediliyor ve teşhisi de daha hızlı ve kolay oluyor. Tüm bu bilgilerin ardından glutenli yiyecekler nelerdir sorusu akla geliyor.

Gluten iki proteinin karışımıyla oluşuyor ve buğday, arpa ve çavdar gibi tahıl örneklerinde bulunuyor. Gluten gıda üretiminde de katkı maddesi olarak kullanılıyor. Gluten, gıdalar rafine edilirken dondurma, ketçap gibi ürünlerde kullanılıyor.

[reklam id=1]

Glutensiz diyet yapacak olanların buğday içeren ürünleri tüketmemeleri gerekiyor.

Glutenli yiyecekler nedir sorusuna yeniden dönersek; kremalı çorbalar, soya sosları, bisküvi ve kek arasında bulunan dondurmalar, bazı hazır salata sosları, hazır yemek sosları, bazı vitaminler, çeşnili ve baharatlı olduğu için buğday içeren patates cipsleri, şekerlemeler, içine buğday eklenerek şişirilmiş etler ve sosisler örnek olarak verilebilir.

Glutenli Yiyecekler 1

Glutene alerjisi olan bir kişinin glutenli yiyecekler listesini iyi bilmesi gerekir. Ekmek, makarna, poğaça, pasta, kek, hazır çorbalar, bazı hazır dondurmalar, patates cipsleri, soya sosu, işlenmiş et ürünleri, şekerlemeler, soslar, bazı vitamin türleri ve ketçap sayılabilir.

Glutenli yiyecekler neler başlığı altında bu yiyecekler toplanabilir.