Glutensiz Beslenme

tarafından
197
Glutensiz Beslenme

Glutensiz beslenme, eğer çölyak hastası değilseniz ve vücudunuzun glüteni tolere edememe gibi bir durumu yok ise tahıllardan uzak durarak yani glütensiz beslenme tarzıyla kalp sağlığınıza zarar verirsiniz.  Yapılan araştırmalara göre arpa, buğday ve çavdardan uzak beslenme stilinin kalp hastalıkları riskini arttırdığı saptanmış.

Glutensiz Beslenme 1

Yine araştırmalarla saptanmış ki tam tahıllı gıdalarla beslenen kişilerde kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin daha düşük olduğu gözlenmiş. Tam da yeri gelmişken glütensiz beslenme nedir ve glütensiz beslenme nasıl olur noktalarına temas edelim dilerseniz.

Çölyak hastalığının tedavisi için kullanılan glütensiz beslenme stilinde buğday, arpa, çavdar gibi glüten proteini içeren tahıllardan uzak durulması gerekiyor.

[reklam id=1]

Dünyada, çölyak hastası olmadığı halde glütensiz beslenmenin faydalı olduğunu düşünen ve bu şekilde beslenen insanlar var. Dünyaca ünlü film yıldızı ve mankenlerden bazıları da glütensiz beslenme şeklini esas alarak besleniyor. Hatta glütensiz beslenme öyle bir akıma dönüşmüş durumda ki 2020 yılına kadar büyük bir pazara dönüşmesi bekleniyor.

Glutensiz beslenme çok da sağlıklı bir beslenme tarzı değil ve hatta kalp sağlığına bile olumsuz anlamda etki edebiliyor.

Glutensiz beslenme listesi nasıl olur, hangi besinleri tüketmek gerekir, nelerden uzak durmak gerekir bir göz atalım.

Glutensiz Beslenme 2

Glutensiz beslenmede yasaklı yiyecekler buğday, arpa, çavdar unlarıyla yapılmış ekmekler, kekler, börekler, bisküviler ve tahıldan yapılmış içeceklerdir.

Bunu haricinde kızartılmış yiyecekler, erişte, bulgur, spagetti, makarna, konserveler, hazır çorbalar, et suları, tarhana, un içerikli çorbalar, şehriye ve yayla çorbaları, aşırı yağlı yiyecekler de glutensiz beslenme listesinde yer alan yiyeceklerdir.