Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır?

tarafından
785
Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır?

Göbek düşmesi nedir? Göbek düşmesi genellikle ağır bir eşyanın dikkatsizce kaldırılması sonucunda göbeğin yerinden kayarak vücudun başka bir noktasına yerleşmesi ile oluşmaktadır. Her yaştan her insanda görülebilecek olan göbek düşmesi kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır? 1

En yoğun şekilde göbekte ağrı, kızarıklık, sızlanma, şişkinlik, göbeğin bir tarafa doğru kayması, hassasiyet, göbeğin başka bir tarafta atması gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Halk arasında göbek düşmesi, göbek kayması yada göbek kaçması olarak da adlandırılan bu rahatsızlık sağlık kuruluşları tarafından çok fazla önemsenmediği için hastaların uzun süre bu ağrıları çekmesine sebep olmaktadır.

[reklam id=1]

Hastaların göbekleri ile ilgili olarak şikayetlerinin olmasına rağmen MR veya diğer tetkiklerde her hangi bir bulguya rastlanmaması bir sorun olmadığı izlenimini vermektedir. Ancak yapılacak detaylı incelemelerde sorun tespit edilebilmektedir.

Göbek düşmesinin sebepleri arasında karın içi basıncının çeşitli nedenlerle artması sonucu karın zarında zayıf alanların ve deliklerin oluşmasıdır. Bu basınç gebelik, ağır kaldırma, aşırı kilo gibi sebepler ile gerçekleşebilmektedir.

Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır? 2

Göbek düşmesi nasıl geçer diye incelendiğinde ise tedavi yöntemi olarak yerinden çıkan kesenin yerine yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Normalde MR veya tetkikler ile belli olmayan bu durum, uzman bir doktorun detaylı incelemesi ile tespit edilebilmekte ve ardından kese yerine konarak ve zardaki yırtık onarılarak tedavi tamamlanmaktadır.

Göbek Düşmesi Belirtileri Nelerdir?

Göbek düşmesi özellikle 20 – 40 yaşlarında yoğun bir şekilde görülmektedir. Belirtileri arasında ise halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, dermansızlık, kusma, bulantı, iştahsızlık, hazımsızlık, karında şişlik, gaz sıkışması, dik durmakta zorlanma, yeme ve içmeden keyif almama, depresyon, nefes darlığı, yemeklerden sonra şişkinlik olması, ekşime, sıcak ve ateş basması, baş ağrısı, dikkatsizlik, uykusuzluk, tembellik, konsantrasyon bozukluğu, göbeğin bir tarafa doğru kayması, göbeğin başka yerde atması, bel ve sırt ağrısı, göbek ve çevresinde ağrı gibi belirtiler görülebilmektedir.

Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır? 3

Göbek düşmesinin zararları belirtilerinde göstermiş olduğu rahatsızlıkların hissedilmesidir. Kişinin hayatını negatif yönde etkileyebilecek olan bu rahatsızlık tedavi edilmediği sürece yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle belirtilerin görülmesi durumunda hemen doktora müracaat ederek gerekli incelemenin yapılması ve tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Masum bir hastalıkmış gibi görünen göbek düşmesi, vermiş olduğu rahatsızlık nedeni ile hastaların yaşamlarında kısıtlamalara gitmesine sebep olmakta, sosyal yaşamı etkilemekte, sindirim sistemi ve kalp rahatsızlıklarına sebep olabilmekte, cinsel hayatı etkilemekte ve en önemlisi hastaların uzun süren ve tedavi edilmeyen bu hastalık nedeni ile çevresi tarafından psikolojik sorunlar yaşadığına dair telkinler yaşamasına sebep olmaktadır.

Göbek düşmesine ne iyi gelir? Göbek düşmesi genelde hem hastalar hem de doktorlar tarafından ilk esnada tespit edilemeyen bir hastalıktır. Hal böyle olunca hastalar çeşitli yöntemler ile karın bölgelerindeki ağrıları geçirmeye ve düşen göbeği yerine götürmeye çalışmaktadırlar. Çok fazla önerilmeyen bu yöntemlerin ne kadar güvenilir olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır? 4

BU yöntemlerden birinde göbeğin barda ile çekilmesidir. Sırt üstü yatırılan hastanın göbek kısmı sabunlu su ile yavaş yavaş ovulur ve göbeğin ortasından yukarıya doğru göbek itilir. Hastanın göbeğinin yerine geldiğini hissetmesi ile bölge havlu ile kurutulur ve bir parça pamuğa dökülen ispirto yakılarak bardağın içerisinde gezdirildikten sonra bardak göbeğe kapatılır. Hacamat olarak adlandırılan bu yöntemin ne kadar sağlıklı olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Göbek düşmesi yaşayan hastalara halk arasında yine sıcak su tulumu uygulaması, masaj yapılması, bardak tutma, bardak çekme, göbeğe çiğ yumurta akı, hamur, soğan, tereyağı, kına gibi besinlerin konması yanlış uygulamalardır. Sağlık konusunda en doğru hareket, rahatsızlıktan şüphelenilmesi halinde hemen doktora giderek gerekli tetkiklerin yaptırılması ve doktorun önerisi ile tedavi sürecinin işletilmesidir