Göbek Eritme Diyeti

tarafından
1858
Göbek Eritme Diyeti

Göbek bölgesinde yağlanma artık neredeyse herkesin ortak sorunu. Çok kilolu olmasak bile bir kaç kilo aldığımızda bu kilolar genelde karın bölgesinde toplanır ve kötü bir görüntüye yol açar. Kış mevsiminde kalın kıyafetlerin, montların altına saklayabildiğimiz bu fazlalıklar baharda ve yaz mevsiminde, tatil planları yapılmaya başlandığında kabusumuz haline gelir.

Göbek yağları sadece bir görüntü sorunu değildir. Vücudun genel olarak yağlanması bir sorun anlamına gelmeyebilir fakat göbek yağları genelde hormonal bir soruna ya da dengesiz beslenme alışkanlıklarına işaret eder. Bu nedenle genelde karın bölgesinden kilo alan kişilerin önce çeşitli hormonal testleri yaptırmalarında fayda vardır. Testlerle birlikte kilo verme konusunda adım atılmalı ve göbek eritmek için diyet yapılmalıdır.

Göbek Eriten Diyet Nasıl Yapılmalı?

Göbek yağları karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmeye işaret eder. Bu nedenle öncelikle şekerli ve unlu yiyeceklerin tüketimi kesilmelidir. Paketli gıdalar, cipsler, tuzlu ve kavrulmuş kuru yemişler, gazlı içecekler ve her türlü hamur işinden uzak durulmalıdır. Diyet süresince pilav, makarna ve beyaz ekmek tüketilmemelidir.

[reklam id=1]

Yüksek şeker içeren basit karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme, kan şekerinde dengesizliklere yol açar. Yüksek insülin salgılanması ise göbek yağlarının artması sonucunu doğurur. Bu nedenle sorunu doğru bir şekilde ortaya koyduğumuzda aslında göbek yağlarından kurtulmak hiç de düşünüldüğü kadar zor değildir. Çok sıkı diyetler olmadan da un, şeker ve hazır paketli gıdaları hayatımızdan çıkararak kan şekerimizi dengeye sokabilir ve yağlanmanın önüne geçebiliriz.

Göbek eriten diyet için yukarıda sözünü ettiğimiz yemekleri ağzımıza bile sokmamamız gerekiyor. Fakat bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırmak için rezene, yeşil çay, biberiye çayı ve mate çayı gibi bitki çaylarından da yararlanabiliriz. Günde en az 1,5-2 litre su tüketmeliyiz. Bu su tüketiminin içinee meyve suyu gibi sıvılar dahil olmamalı. Tansiyon sorunumuz yoksa sade maden suyu da içilebilir.

Kan şekerinin dengede kalması için öğün atlanmamalıdır. Ana öğünlerde süt ürünleri, et ve diğer protein içeren gıdalarla beslenmemiz tokluk hissetmemizi sağlar. Ayrıca bol bol sebze yemeliyiz. Lif içeriği yüksek olan sebzeler midede tokluk hissi yaratacak ve bu da yağ yakımına destek olacaktır.

En az bir kez olmak üzere ara öğün yapılmalıdır. Ara öğünlerde yoğun şekerli meyveler tüketilmemelidir.
Göbek eritmek için diyet yapıyorsak bol bol yoğurt yemeliyiz. Yoğurt, yağ yakımını hızlandıran mucizevi bir besindir. Ayrıca günde bir avuç kadar kavrulmamış badem, ceviz gibi yararlı yağlar içeren kuru yemişlerden de faydalanmalıyız.

Göbek Eritme Diyeti 1

Kilo vermek, sağlıklı yaşamak ve fit kalmak için olduğu gibi göbek yağlarını eritmek için de spor yapmalıyız. Açık havada yapılan hafif tempolu yürüyüş en iyi egzersizdir. Bununla birlikte göbek yağlarından kurtulmak için kardiyo egzersizlerinden de faydalanmak forma firmenizi hızlandıracaktır.

Göbek yağlarını eritmeye yönelik örnek günlük menü olarak Dr. Ender Saraç’ın 21 günlük diyet programının bir günlük menüsünü paylaşalım.

Uyanınca ballı limonlu ılık su içilmelidir. Kahvaltıya yarım saat sonra başlanmalıdır.

  • Kahvaltı (08:00-09:00) 2 meyveden oluşan meyve salatası, bunun üzerine iki tatlı kaşığı badem/fındık rendesi, üzerine 1 çay kaşığı tarçın serpilecek.
  • Ara Öğün (10:30-11:00) 1 adet orta boy armut, 1 fincan rezene çayı
  • Öğle Yemeği (12:30-13:00) 90 gram dana bonfile (yağsız olmalı) (3 orta boy köfte kadar)+Yağsız yeşil salata
  • Ara öğün (15:00) 3 yemek kaşığı yağsız yoğurt + 6-8 adet çilek (üzerine toz tarçın serpilebilir.)
  • Ara Öğün (17:00) 2 ince dilim ananas+3 adet ceviz içi
  • Akşam Yemeği (19:00-19:30) 1 orta boy kase bakliyat (sarı mercimek çorbası) yanında yağsız yeşil salata
  • Ara Öğün (21:00-21:30) 4 adet esmer kuru kayısı+ 1 fincan bitki çayı