Göz Çevresi İçin Doğal Bakım

tarafından
6469
Göz Çevresi İçin Doğal Bakım

Göz Çevresi İçin Doğal Bakım
Gözlerimiz en değerli organlarımızdan birisi şüphesiz… Hem duyguların ve ruhun, hem de sağlıklı oluşun aynası olan gözler kadar, göz çevresindeki cilt de son derece önemli. Zira göz çevresindeki deri, yüzün diğer bölgelerindeki deriden yaklaşık 7 kat daha ince ve narin. Kırışıklıklara ve yıpranmalara karşı daha dayanıksız olan göz çevresine sürülen krem, maske ve diğer karışımlara son derece dikkat etmek gerekiyor; zira bunlar göz çevresine zarar verebiliyor. Yüzün diğer bölümlerine faydalı olan bir karışım, göz çevresinde riskli olabiliyor. Bu sebeple  göz çevresi için kullanılacak ürünlerde daha dikkatli olunması gerekiyor.

Göz çevresi derisinin, ilerleyen yaş, sigara, alkol gibi cildi tahrip eden alışkanlıklar, yaşam tarzı, stres gibi faktörlerle kırışması kaçınılmazdır. Yaşlandıkça cilt daha da incelir; nemini, dolayısıyla esnekliğini kaybeder ve ince kırışıklıklar başlar.

Özellikle gülümserken ve gülerken oluşan göz çevresi kırışıklıkları, bir müddet sonra kalıcı hale gelir.

Kırışıklığa sebep olan ana faktör ise kolajen eksikliğidir. Kolajenin azalmasıyla kırışıklıklar belirgin hal almaya ve kalıcı olmaya başlar.

Makyaj temizliği yaparken, cildi kurularken, peeling, cilt bakımı, maske uygulaması gibi tüm işlemlerde göz çevresine ayrı bir itina göstermek boynumuzun borcu. Zira yaşlanma süreci de işin içine girdiğinde, silahı ve direnmeyi ilk bırakacak bölge göz çevremiz olacaktır. Göz çevresindeki deri bir kez tahrip olduğunda, eski gergin ve diri haline getirmek de neredeyse imkansızdır. Bu yüzden göz çevresi cildindeki yaşlanma ve yıpranma sürecini olabildiğince geriletmek, bunun için de göz çevresi bakımına daha fazla özen göstermek gereklidir.

Göz-Çevresi-İçin-Doğal-Bakım1

Tahriş etmeyen, yumuşak formüllü kremler, yağsız nemlendiricilerle cildi beslemek, doğru ve dengeli beslenmek, düzenli yaşam ve yeterli uyku, göz jimnastiği ve evde hazırlanan  doğal kremlerle göz çevresi bakımını ve sıkılığını sağlamak elinizde…

Bitkisel göz çevresi bakımı ile de hem hesaplı hem de son derece doğal ve faydalı maskeler hazırlamak da elinizde. 

Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Göz çevresi cildini nemli tutmak ve göz çevresi için özel olarak üretilmiş kremlerden kullanmak, göz çevresi bakımı için ana koşuldur.

Kırışıklıklar derinleşmeden ve kalıcı hale gelmeden evvel, en azından süreci yavaşlatmak için, sağlıklı bir beslenme programı uygulayabilir, antioksidan fonksiyonu olan taze sebze, meyve ve destekleyici gıdaları tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Vitamin ve mineraller sayesinde cildin toparlanması ve elastikiyetini daha uzun süre muhafaza etmesi mümkündür. Yaşlanmak ve yaşlılığa bağlı deformasyonları yaşamak kaçınılmazdır. Mühim olan yaşlanmamak değil, güzel yaşlanmaktır.

Göz çevresi için yapacağınız düzenli egzersizler sayesinde, göz çevresi ve göz altı kırışıklıklarını  kontrol altında tutmak inanın zor değil. Kasları sıkılaştırmanın, cildi gergin ve canlı tutmanın ilk koşulu egzersizdir.Göz-Çevresi-İçin-Doğal-Bakım2Eğer geç yatıyor, yetersiz uyuyor ve tam da bu sebeple gece boyunca salgılanarak vücut hücrelerini yenileyen hormonların salınımına engel oluyorsanız; bundan ilk etkilenecek bölgenin göz çevresi olacağını bilin. Bu durum sadece göz çevresi kırışıklıklar olarak değil,  göz altı  morlukları ve torbalanmalar olarak da size geri dönecektir.

Gün içinde yüzü soğuk suyla yıkamak da gözenekler üzerinde küçültücü ve tazeleyici etki yapar. Sadece kırışıklıklar için değil, cilt sağlığı ve güzelliğini muhafaza edebilmek adına günde en az 8 bardak su içmek elzemdir. Cilt yeteri kadar su almadığında, esnekliğini yitirir, kurur, gözenekleri genişler ve kırışır.

Doğru nefes almayı öğrenip bunu tüm yaşamınıza entegre ederek, yeterli oranda oksijen alıp, cildinizi uzun yıllar sağlıklı ve diri tutabilirsiniz.

Cildi bozan, yaşlandıran ve kırıştıran en büyük etmen aslında güneş ışınlarıdır. Serbest radikalleri tetikleyen güneş ışınlarından korunmanın en doğru yolu, ışınların dik geldiği saatlerde mümkünse dışarıda dolaşmamak; eğer güneşe çıkılacaksa da siperlikli şapkalar ve yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanmak gerekir. 

[reklam id=1]

Göz Çevresi İçin Maske

Göz çevresi cildi hayli ince olduğu için çabuk tahriş olur ve kolay kırışmaya yatkındır. Evde hazırlanan cilt maskelerinin çoğu göz çevresi cildine zarar vereceğinden, bu bölgede ve dudak çevresinde kullanılması önerilmez.

Sözgelimi limon ile hazırlanmış maskeler göz altı ve çevresine sürüldüğünde limonun kurutucu ve geren etkisiyle cilde rahatsızlık ve zarar verir, göz çevresi kırışıklıkların oluşumunu hızlandırır.

Göz çevresi kırışıklıklarının görünümünü azaltmak ve yeni kırışıklıkların belirmesini geciktirmek için bu bölgelere özel doğal bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz.

  • Sıkılık Veren Yumurta Akı Maskesi: Protein yönünden hayli zengin olan yumurta akı cilde besler ve sıkılaştırır. Ayrıca kırışıklıkların görünümünde azalma oluşturur.1 adet yumurta akı, dış kısmı soyulmuş 1 çorba kaşığı dolusu incecik rendelenmiş havuç ve 1 çay kaşığı aloe vera yağını bir kase içinde karıştırın. Hazırladığınız karışımı temiz cilde masajla yedirin, 20-30 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.İlk uygulamada dahi hissedeceğiniz sıkılaşma sizi şaşırtacak. Maskeyi sadece göz çevresi cildinizde değil, tüm yüzünüzde kullanabilirsiniz. Haftada 1-2 kez rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir maskedir.

Göz-Çevresi-İçin-Doğal-Bakım-yumurta-akı

  • Göz Çevresi İçin Havuç Maskesi: Cilt ürünlerinin formülasyonunu incelediğinizde çoğunun içeriğinde A vitaminini görebilirsiniz. Çünkü A vitamini hem yeni cilt hücresi yapımında, hem de kırışıklıklara karşı cildi bir kalkan gibi savunma konusunda son derece güçlü ve etkili bir silahtır. Cildi erken yaşlandıran oksidatif strese karşı da cildi koruyan A vitamini, cilt sağlığı ve güzelliğinde yardım alınacak en önemli vitaminlerden biridir.Maske için 2 adet küçük boy havucun dış kısmını soyun ve katı meyve presinde suyunu sıkın. Eğer katı meyve sıkacağınız yoksa, havucu rendeleyin ve temiz bir tülbente doldurarak sıkın. Elde ettiğiniz havuç suyuna 1 çay kaşığı badem yağı ilave edin ve 2 saat boyunca buzdolabında soğutun.Daha sonra bu karışımı göz çevresine sürün ve yarım saat bekleyin. Süre bitiminde yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Havuç maskesini haftada 3-4 gün sıklığında yapabilirsiniz.
  • Göz Çevresi Kırışıklıkları için Salatalık Maskesi: Cilde çok iyi gelen ve yine cilt ürünlerinin içeriğinde sıkça kullanılan salatalık, size ev yapımı doğal maskelerinizde de ana malzeme olabilir.Güneşi kir, uykusuzluk, stres, makyaj ve sigara dumanıyla yıpranmış ciltleri tazelemek ve toparlamak için salatalığın mükemmel bileşiminden faydalanabilirsiniz.Bunun için 1 adet salatalığı soyarak rendeleyin ve suyunu süzdürün. Çıkan salatalık suyunu 1 saat boyunca buzdolabında bekletin. Soğuyan salatalık suyunu buzdolabından alın, biraz çalkalayın, tüm göz çevresine sürün ve 20 dakika bekleyin. Soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Salatalığın-Cilde-Faydaları

  • Farklı bir uygulama olarak da, kabukları soyulmuş 1 adet salatalığı ince ince dilimleyip göz çevrenize yapıştırın ve yatay vaziyette 20 dakika bekleyin. Bu uygulama için de yine salatalığın soğuk olmasına dikkat edin.A, B1, C ve H vitaminleri bakımından hayli zengin olan salatalık, maske şeklinde düzenli olarak cilde uygulandığında gençleşmiş, esnek ve parlak bir doku sağlayacaktır.
  • Cildi Besleyen Lahana Maskesi: İçeriğindeki C vitamini sayesinde, ciltte antioksidan etki oluşturan ve bu yolla kırışıklıklara karşı koruma sağlayan lahana, kan dolaşımına da etki ederek, göz çevresine daha fazla oksijen gelmesine ve cilt hücrelerinin tazelenmesine neden olur.2-3 adet lahana yaprağını güzelce yıkayın ve suyunu sıkın. Katı meyve sıkacağınız varsa orda sıkın, eğer yoksa lahana yapraklarını katlayın ve bıçak yardımıyla ince ince kesin. Bu işlemi kesme tahtasında değil de derince bir tabakta yaparsınız kesme işlemi sırasında çıkan lahana suyunu da kaybetmemiş olursunuz.

lahana-çorbası-diyeti1

  • Lahana suyunu, yahut ince ince kesilmiş lahana yapraklarını çıkan suyuyla birlikte 1 çay kaşığı dolusu balla karıştırın ve karışımı göz çevresine sürüp 20 dakika bekleyin. Süre sonunda yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.


Göz çevresi
kırışıklıkları kadar rahatsızlık veren bir başka problem de göz altı morluklarıdır. Göz altı morlukları için yine evde hazırlayabileceğiniz reçetelerle bu sorunu giderebilirsiniz. Göz altı morlukları, stres, uykusuzluk, yorgunluk gibi faktörlere bağlı olarak oluşur. Gözleri soğuk suyla yıkamak ve çay banyosu yapmak dışında, patates ve nane maskeleriyle de göz altı morlukları için doğal çözümler üretebilirsiniz. Patatesin damarları sıkılaştıran ve aydınlık veren özelliği ile kan dolaşımını hızlandıran nane birleştiğinde göz altı morluklarının görünümünü ciddi oranda azaltan bir maske elde edeceksiniz.

  • 1 adet küçük boy patates ile 5-6 yaprak taze naneyi blender’dan geçirip püre haline getirin.
  • Püreyi 5-10 dakika kadar buzdolabında bekleterek göz altlarınıza sürün. Bu işlemi sırtüstü uzanarak yaparsanız daha kolay sonuç alırsınız. Patatesin buzdolabında soğutulmuş olması da morluklar dışında göz altı şişliklerine de iyi gelecektir.
  • Maskeyi 10-15 dakika boyunca gözlerinizde bekletin ve durulayın.
  • Patates maskesini ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Göz Çevresi Kremi
Piyasada bulunan göz çevresi kremleri de kırışıklık karşıtı savaşta size destek verebilir. Lisanlı ve deneyimli bir cilt bakım yahut güzellik uzmanından öneri alarak, göz çevresi cildinize en uygun kremi  araştırıp kullanabilirsiniz. Clinique, Vichy, Roc, Nivea, Este Lauder , Shi Seido gibi bilinen ve güvenilir markaların göz çevresi için ürettiği kremleri kullanabilirsiniz.

Göz bakımı ihmale gelmez hanımlar… Göz çevresi cildiniz ne kadar sağlıklı olursa, bakışlarınız da o denli ışıltılı ve genç kalacaktır.