Göz Farı Sürmenin Püf Noktaları

tarafından
5536
Göz Farı Sürmenin Püf Noktaları

Göz Farı Sürmenin Püf Noktaları

Göz makyajı, makyaj işinin belki de en can alıcı ve önemli noktasıdır. Göz farı sürme ise deneyim gerektiren bir iştir. Peki yok mudur göz farı sürme teknikleri le ilgili püf noktaları? Buradan buyurun hemen yardımcı olacağız.

Göz, şarkıda da söylediği gibi “can alıcı” bakışların yer aldığı belki de kadının en büyük silahı değil mi? Pekiyi siz göz makyajında nelere dikkat ediyorsunuz? Doğru göz farı sürme teknikleri uyguluyor ve silahınızı etkin biçimde kullanabiliyor musunuz?

  • Doğallık Ön Planda Olmalı: Göz farı sürme öncelikle abartılmaması gereken kritik bir iştir. Makyajın her unsurunda olduğu gibi, göz farı da mümkün olduğunca doğal sürülmelidir. Her ne kadar far sürmek doğal görünmeyi imkansızlaştırıyor gibi görünse de makyaj sanatı bunu mucizevi biçimde çözecektir.

dogal goz fari

  • Kıyafetinizle Uyumlu Renkler: Göz farı renkli bir malzeme ve far rengi üzerinizdeki giysi ve aksesuarlar uyumlu olmadığında hiç de olumlu bir sonuç vermeyecektir.  Bu arada altını çizerek belirtmek gerekir ki, uyumdan kastımız kesinlikle aynı renk kullanmak değildir. Uyum kimi zaman kontrast, kimi zaman geçiş renkleri ile sağlanabilir. Elbette sizden renk eksperi olmanızı beklemiyoruz. Ancak dikkat edebileceğiniz püf noktaları bulunduğunu da hatırlatmak isteriz. Diyelim kırmızı bir elbise giyiyorsunuz, kırmızı tonlarında süreceğiniz bir far korkunç sonuçlara yol açacaktır. Bu durumda geçiş renkleri veya kontrast sayılabilecek, siyah veya gri tonları tercih edilmelidir.

Goz fari sürmek

  • Gideceğiniz Ortama Uygun Göz Makyajı: Tabii rengin yanında ne maksatla makyaj yaptığınız da önemlidir. Mesela çok ışıklı bir ortama girecekseniz, parlak veya simli farlar kullanmak sakıncalıdır. Ayrıca video ve fotoğraf çekimlerinde de bu farlar sorun yaratabilir. Ve tabii ciddi bir toplantı için kullanılması pek de uygun değildir. Bu gibi durumlarda buğulu bir göz farı sürme yöntemi belirlemelisiniz. Daha sade ve şık olmanızı sağlayacaktır. Düğün, nikah vb. şaşalı giyim tarzlarının benimsendiği organizasyonlarda ise parlak, hatta simli farlar tercih edebilirsiniz.

ortama uygun goz fari surme

  • Doğal Geçişler: Far sürerken yapılan majör hatalardan birisi de boyama kitabındaki boşlukları boyar gibi göz kapaklarını sınırları belli olacak şekilde tek bir tonda geçişsiz sürmektir. Bu sizi hiç de güzel göstermez. Farınızı sürdükten sonra, parmak veya fırça yardımıyla dağıtmalı ve renkten ten renginize doğru solan bir efekt yaratmalısınız. Buna iyi örnek buğulu göz makyajı olabilir.

Goz-Fari-Surmenin-Puf-Noktalari2

Pekiyi far nasıl sürülür. Far sürme teknikleri nelerdir? Göz farını far fırçası veya parmakla sürebilirsiniz. Eğer el beceriniz bunu yapmaya yeterliyse parmakla mucizeler yaratabilirsiniz. Ancak özellikle geçiş oluşturabilmek için fırça kullanmak daha etkili bir yöntemdir.

Maddeler halinde toparlayacak olursak göz farı sürme yöntemleri püf noktaları

  • Doğru rengi tercih etmek
  • Geçiş ve kontrast oluşturmak
  • Alanı doğru yönetmek, cizgi oluşturmamak
  • Gideceğimiz ortamın hususiyetlerine uygun makyaj yapmak
  • Doğal görünmeye gayret etmek

Biçiminde sıralanacaktır.