Göz Kapağı Seyirmesi

tarafından
419
Göz Kapağı Seyirmesi

Göz kapağı seyirmesi,  göz kapağında bulunan kasların istemsiz olarak hareket etmesi ile gerçekleşen, genellikle rahatsız edici olmayan, ciddi sorunlar içermeyen ve kısa sürede düzelen bir durumdur. Hem alt göz kapağında hem de üst göz kapağında gerçekleşebilen göz kapağı seyirmesi çok hafif bir şekilde hissedilir veya bazı durumlarda hiç hissedilmez.

Göz kapağı seyirmesi genellikle ağrısız bir şekilde gerçekleşir ve yaşayan kişiye sadece bir kas hareketinin vereceği kadar rahatsızlık verir. Genellikle kısa süreli bir şekilde gerçekleşen seyirmeler, bir iki dakika da bir olmak üzere yaşanır ve birkaç tekrardan sonra kendiliğinden düzelir.

Kas spazmlarına bağlı olarak gerçekleşen göz kapağı seyirmesi bazı durumlar da gözde meydana gelen ve göz kapağı seyirmesini tetikleyen bazı hastalıklarında işareti olabilir. Böyle bir durumda gerçekleşen göz kapağı seyirmesi genellikle uzun süreli olur ve seyirmelere yüz seyirmeleride eşlik edebilir. Bu tarz seyirmelerin altında yatan nedenleri tespit etmek için doktor kontrolüne ihtiyaç olabilir.

[reklam id=1]

Kısa süreli olan ve rahatsız etmeyen göz kapağı seyirmeleri, genellikle kişilerin günlük yaşamındaki stres, yorgunluk, alkol ve nikotin alımı gibi sebeplerle ortaya çıkmakla birlikte her hangi bir risk oluşturmaması ve kendiliğinden düzelme göstermesi nedeniyle çok önemsenmese de, uzun süreli olan ve rahatsız edici boyutlara ulaşan göz kapağı seyirmelerinin takibi ve ciddi bir beyin veya sinir hastalığının habercisi olup olmadığı araştırılmalıdır.

Göz Kapağı Seğirmesi Neden Olur?

Göz kapağı seyirmeleri ciddi bir hastalık olmadığı için nedenlerine yönelik kesin bir araştırma yapılmamakla birlikte belli başlı etmenlerin göz kapağı seyirmesine sebep olduğu bilinmektedir. Bu etmenler arasında, göz yorgunluğu, göz kuruluğu, uykusuzluk, aşırı alkol, kafein ve nikotin alımı, stres, vitamin eksikliği, kaslarda zedelenme ve kullanılan bazı ilaçların yan etkileri yer almaktadır.

Göz Kapağı Seyirmesi

Altında başka bir rahatsızlık bulunmayan göz kapağı seyirmesine engel olmak için belirtilen bu etmenlere dikkat etmek gerekmektedir.

  • Stresli bir dönemde yaşıyorsak stresi kontrol altına almaya çalışmalıyız. Egzersizler yaparak, spor yaparak, yogo v.b dinlendirici ve stres giderici faaliyetler ile sadece göz kapağı seyirmesi için değil genel olarak vücut sağlığımıza iyi gelecek aktiviteler yapmalıyız.
  • Beslenmemize dikkat ederek, magnezyum ve D vitamini içeren besinleri tüketmeye çalışmalıyız.
  • Gözlerimizi yorucu ve kurutucu aktivitelerden sakınmalıyız. Uzun süre bilgisayar veya başka bir ekrana bakmak, lens kullanmak gibi gözü yorucu ve kurutucu aktivitelerimizi kısıtlamalıyız.
  • Alkol, sigara ve kafein tüketimini mümkün olduğunca azaltmalıyız.
  • Uyku düzenimize dikkat ederek, hem stresi azaltmalı, hemde vücudumuzun yeterince dinlenmesini sağlamalıyız.
  • Kullandığımız ilaçlar varsa bu ilaçların yan etki yapıp yapmayacağını kontrol etmeliyiz.

Kısa süreli ve ciddi olmayan göz kapağı seyirmelerine karşı yukarıda belirtilen önlemler alınabilirken, bazı hastalıkların sebep olduğu seyirmelere karşı doktor kontrolü ve tetikleyen hastalığın tedavisi gerekebilmektedir.

Özellikle beyin ve sinir hastalıkları nedeniyle meydana gelebilecek olan göz kapağı seyirmeleri, bu hastalıkların habercisi olabilmekte ve erken teşhis için fayda sağlayabilmektedir.

Göz Kapağı Seyirmesi 1

Yüz felci, Parkinson hastalığı, tourette sendromu, distoni gibi hastalıklar göz kapağı seyirmesine sebep olabilir. Bunların yanı sıra gözde meydana gelebilecek bir yaralanma ve hasar da göz kapağı seyirmesi yapabilir. Bu tür durumlarda doktorunuza müracaat etmeniz önerilmektedir.

Bu belirtilerin yanı sıra, göz seğirmesinde göz kapağınızın tamamen kapanması, göz kapağı seğirmesinin yüzünüzün diğer bölümlerini de etkilemesi, göz seğirmesinin birkaç hafta sürmesi, göz kapağınızda sarkma olması gibi durumlar ile karşılaşırsanız da doktorunuza görünmeniz gerekebilir.