Göz Kuruluğu Belirtileri

tarafından
4034
Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz Kuruluğu Neden Olur

“Gözyaşı” kelimesi ilk telaffuz edildiğinde zihinde bir parça keder çağrıştırsa da aslında bir nevi yağmur gibidir. Yağmur nasıl yerküreyi yıkayıp, arıtıp, temizlerse; gözyaşı da gözlerin temizlenmesini, nemlenmesini, arınmasını sağlar ve göze gerekli gıdayı verir. Toz, duman, çer çöp, rüzgar gibi dış etkenler yüzünden kirlenen göz yüzeyi gözyaşı sayesinde temizlenir ve kornea tabakasının tahriş olması engellenmiş olur. Her göz kırptığımızda gözyaşı gözün tamamına yayılır ve göz yüzeyini nemlendirir, üzerindeki yabancı maddelerden arındırır. Gözyaşı gözlerin yağmurudur. Onsuz olmaz. Gözler yeterli miktarda gözyaşı üretmediğinde göz kuruluğu problemi, ya da diğer bir deyişle kuru göz sendromu ortaya çıkabilir. Tıpta Keratokonjunktivitis sicca olarak adlandırılan  kuru göz, dünya genelinin yaklaşık %60’ında görülür. Temel sebep ise gözlerdeki yağlanma eksikliğidir.

Peki göz kuruluğu nedir, nasıl belirti verir? Hani şu elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar ve gün içinde belki de en çok baktığımız nesne olan bilgisayar ekranları var ya, işte onlar göz kuruluğunun belki de en büyük sorumlusu. Bu parlak ekranlar, gözyaşı bezleri üzerinde olumsuz tesirler oluşturabiliyor. Bunun haricinde kullanılan bazı ilaçlar, birtakım hastalıklar ve ilerleyen yaş faktörü sebebiyle de göz kuruluğu oluşabiliyor. Göze yeterli oksijen gitmediğinde ve göz yüzeyi nemsiz kaldığında da göz kuruluğu oluşuyor. Kontak lens ve protez kullanımı, lazerle yapılan göz ameliyatları, yoğun ışık, klima yada kaloriferli ortamlar, uzun süre televizyon izlemek, sigara dumanına maruz kalmak, göz tansiyonu, antidepresanlar, uyku hapları, gözleri uzun süre kırpmamak gibi faktörler de göz kuruluğu oluşturan etkenlerdir.Çok sayıda insanın sorunu olduğu halde tam anlamıyla bilinmeyen ve hatta ayırdına dahi varılamayan bir problem olan göz kuruluğu, gözlerde batma, yanma, kızarıklık, bulanık görme gibi şikayetlere sebep olabiliyor ve kronikleşebiliyor.

goz kurulugu nedir

Temelde iki tür gözyaşı vardır. Daimi gözyaşı ve tepki gözyaşı. Daimi yani sürekli gözyaşı, göz yüzeyinin daima nemli kalmasını sağlar ve az miktarda üretilir. Tepki gözyaşı ise alerji, ağlama, göze yabancı bir cisim kaçması gibi durumlarda gözün verdiği refleks sonucu oluşan gözyaşıdır. Her iki gözyaşı da göz kapakları ile göz yüzeyi arasındaki sürtünmeyi azaltan bir nevi tampon vazifesi görür.Gözyaşının içinde su haricinde protein, yağ, elektrolit ve buna benzer pek çok madde bulunur. Bu maddelerin bazılarının fazla yada az oluşu gözyaşı kalitesini etkiler. Gözyaşının miktarı ve kalitesinde azalma meydana geldiğinde göz yüzeyi yeteri kadar beslenemeyeceği için tahriş olur ve enfeksiyon riski doğurur.

[reklam id=1]

Göz Kuruluğu Belirtileri

 • Gözlerde batma ve yanma hissi
 • Bulanık görme ve görmede azalma
 • Gözlerde uzun süren kızarıklıklar
 • Kaşınma
 • Gözlerde kuruluk
 • Gözde yabancı cisim varmış hissi
 • Sulanma
 • Gözlerde ağrı
 • Gözlerde karıncalanma hissi göz kuruluğu belirtileri olarak sıralanabilir.

Ancak bu belirtiler kişiden kişiye, yaşa, bulunulan ortamlara ve yaşam koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

goz kurulugu beliritileri

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir

 • Yorgun göz kaslarını rahatlatan salatalık
 • Yatıştırıcı etkisi olan süt
 • Yorgun gözleri dinlendiren papatya
 • Kuru gözlere iyi gelen rezene
 • Omega 3 yağ asidi açısından zengin olan keten tohumu
 • Antiseptik özelliği olan Aloe Vera
 • Kurumuş gözlere suni yaş olarak nitelendirilen bal
 • Gözlere çok faydalı olan Hint yağı

gibi doğal çözümlerle hem göz kuruluğuna bitkisel çözüm sunulabilir, hem de göz için faydalı bileşenlerin kullanımıyla göz sağlığı perçinlenmiş olur.

goz kurulugu icin damla

Doktor gerekli görürse göz kuruluğu için damla da kullanılabilmektedir. Göz damlalarının çoğunun içeriğinde bulunan sodyum Hyaluronat vücudun doğal nemlendiricisi olarak bilinir. Gözlere doğal bir nem ve kayganlık verir.  Göz damlası kullanacaksanız başınızı geriye doğru atıp alt göz kapağınızı aşağı çekerek, göz kapağı ile göz arasında oluşan cep kısmına tek bir damla göz damlası damlatabilirsiniz. Damlattıktan sonra burun köküne göz kenarından bastırarak, damlanın tüm vücuda karışmasını engellemelisiniz.

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğuna neden olan rüzgarlı ortamlarda, denizde ve havuzda yüzerken ve göze zararlı olabilecek koşullarda koruyucu tarzda gözlükler kullanmalısınız. Günde en az 2 litre su için ve Omega 3 bakımından zenin beslenin.Mutlaka düzenli ve yeterli uyku uyuyun.Göz kuruluğu tedavisinde damlalar, jel ürünler yahut pomat şeklinde suni gözyaşları kullanılır. Bunların içinde en tabiisi tek dozluk suni gözyaşlarıdır. Gözün sürekli nemli kalmasını sağlamak adına göz kuruluğu için damla ve yapay gözyaşı jelleri bulunmaktadır. Bu ürünler, hasta tarafından gün içinde ihtiyaç duydukları sıklıkta uygulanabilir.goz kurulugu icin damla