Göz Makyajı Nasıl Yapılır

tarafından
3290
Göz Makyajı Nasıl Yapılır

Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaj nedir? Kimilerinin yüzünü gözünü boyama olarak tanımladığı makyaj aslında kökeni yaklaşık 10.000 yıl geriye dayanan bir ritüeldir. Her ne kadar günümüzde seromoni maksadıyla çok az kullanılıyor olsa da, geçmişte kadın erkek ayırt etmeksizin tüm insanlığın tarihinde yer bulmuştur.

Kimi zaman savaşta düşmanı ürkütmek için, kimi zaman güçlü bir görüntüye sahip olmak için kimi zamansa sadece farklı olmak için kullanılmıştır. Örneğin mısır kralları, dramatik makyaj anlayışlarıyla marjinal bir görünüme sahiptir.

Elbette makyaj yapma gereği, fiziksel ahrazlardan da kaynaklanabilmektedir. Örneğin yüzdeki derin yaralar, akne izleri vb.

Elbette makyaj teknikleri konusunun ana aktörü günümüzde kadın dır. Tüm kadınlar daha etkileyici görünmek ister. Güzel kelimesini kasten kullanmıyoruz zira bu göreceli ve yapılacak makyaja göre büyük oranda farklılık yaratabilecek bir konudur. Zira eşinizin Afrikalı büyücülerin yaptığı makyajı yaptığında güzel görüneceğini düşünüyor olamazsınız.

Yüz makyajı günümüzde günümüzde pek çok maksatla yapılır, örneğin tiyatro, sinema ve televizyon gibi görsel mecralarda makyaj neredeyse zorunludur. Elbette bizim konumuz kadınların gündelik makyajları olacak.

Makyajın belki de en can alıcı hususu da göz makyajı olarak bilinir. Kirpikler, göz kapakları, göz çevresi, artistik eylemi oldukça geniştir. Pekiyi göz makyajı nasıl yapılır?

Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Öncelikle göz makyajı ekipman listemizi yapalım.

  • Makyaj fırçası
  • Maskara (Rimel)
  • Eyeliner
  • Göz Kalemi
  • Kirpik kıvırıcı
  • Far ve kapatıcılar

Goz-Makyaji-Nasil-Yapilir1

Buğulu Göz Makyajı

Buğulu göz makyajı nasıl yapılır? Her şeyden önce göz çevremizi temizleyicilerimizle güzelce temizleyip, kuruluyoruz. Buğulu göz makyajı yapma konusunda birden fazla yöntem vardır. Biz pratik olanına değineceğiz. Zira makyaj yapmak için saatlerimizi harcamak yerine hızlı ve güzel bir makyajı tercih ederiz.

Tercihe göre siyah veya kahve tonlarında göz kalemimizi gözün üst ve altına kalın bir hat oluşturacak şekilde çekeceğiz. Öncelikle makyaj fırçamızla yatay düzlemde çektiğimiz kalemi abartılı olmayacak biçimde dağıtıyoruz. Daha sonra göz kapağımızdaki kalın hattı yukarıya doğru, fade out tabir edilen yöntemle, koyudan açığa doğru olacak yani azalacak şekilde dağıtıyoruz. Dağıtma işlemine çok dikkat etmelisiniz. Eğer yoğunluk dengeli azalmazsa efektimiz zayıf olur. Alt kirpik diplerine sürdüğümüz kalemi yatay olarak yayarken, hafifçe dikey dağılmasını da sağlayabiliriz.

Goz-Makyaji-Nasil-Yapilir-bugulu-goz-makyaji

Göz kalemimizle aynı renk maskaramızı da gözümüze uygulayıp, göz kapaklarının içine de göz kalemimizi çekiyoruz. Eğer eliniz yatkınsa, muhteşem görünüyor olacaksınız. Makyaj teknikleri içinde en etkileyici ancak en basit uygulamayı başardınız demektir. Makyaj yapımı konusunda uzmanlaşmak için devamını okuyunuz

[reklam id=1]

Dumanlı Göz Makyajı

Dumanlı göz makyajı buğulu makyaja benzemekle birlikte biraz daha zor uygulanan bir tekniktir. Yine gözlerimizi temizleyip, makyaja hazırlanırız. Göz kapaklarımıza renksiz bir far sürerek işleme başlıyoruz.  Daha sonra aynen buğulu göz makyajı yönteminde olduğu gibi göz çevresine kalem çekip, buğu veriyoruz. Bu yöntemde püf noktası, buğunun üzerine uygulanacak koyu renki ikinci bir far tabakası olacak. Göz kapaklarının en üstüne far sürülüp göze  yayılır ve buğu üstünde bir başka buğu yani dumanlı bir görünüm kazandırılır.

Goz-Makyaji-Nasil-Yapilir-dumanli-goz-makyaji

Gölgeli Göz Makyajı

Gölgeli göz makyajı birden fazla renk kullanarak bir geçiş oluşturma yöntemidir. Elbette renkler marjinal şekilde farklı olmamalıdır. Aynen dumanlı ve buğulu makyajdaki süreçler işler, en sonra birkaç kat farklı renklere doğru geçiş sağlanır. Bu sayede bir katmak oluşmuş ve sanki kirpikler daha öndeymiş gibi görünecektir.

Goz-Makyaji-Nasil-Yapilir-golgeli-goz-makyaji

Siyah Göz Makyajı

Siyah göz makyajı gözleri belirgin biçimde öne çıkarmak ve bakışların çok daha etkili olmasını sağlamak için kullanılır. Her göz rengi için kullanılabilir. Gizemli ve kuvvetli bir etkisi vardır. Gölge, duman veya buğu yöntemleri kullanılabilir.

Goz-Makyaji-Nasil-Yapilir-siyah-goz-makyaji

Kahverengi Göz Makyajı

Kahverengi göze makyaj mı yoksa kahverengi kullanarak makyaj mı dediğinizi duyar gibiyiz. Göz renginiz kahve ise, Koyu yeşil tonları, Kahve tonları, Gri tonları ve hatta mor tonları kullanabilirsiniz. Yalnızca pembe den uzak durmanızı öneririz.

Diğer göz renkleri için ise kahverengi ile makyaj yapmak, sade, kendinden emin bir bakış sağlayacaktır. Çoğunlukla iş hayatında tercih edilmektedir.

Goz-Makyaji-Nasil-Yapilir-kahverengi-goz-makyaji

Yeşil Göz Makyajı

Yeşil ve mavi tonlarında göz rengi olanlar için makyaj tam bir karnavaldır. Bu renk gözlere kontrast oluşturarak büyüleyici makyajlar yapılabildiği gibi, geçiş renkleri ile muhteşem gölgeler verilebilir. Mavi ve yeşil gözlülerin dikkat etmesi gereken husus tam olarak aynı rengin far olarak kullanılmaması kullanılıyorsa da mutlaka gölgeli olmasıdır.

Goz-Makyaji-Nasil-Yapilir-yesil-goz-makyaji

Göz makyajı modelleri saymakla bitmez. Zira bu bir sanattır ve artistin hayal gücüyle sınırlıdır. Makyaj teknikleri aslında birer sanat dalı olarak kimi otoritelerin literatürüne girmiştir bile.