Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

tarafından
328
Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmemiz, tüm organlarımızın sağlıklı faaliyet göstermesine bağlıdır. Bu nedenle tüm organlarımız bizim için değerlidir. Değerli olan bu organlarımızdan biride gözlerimizdir. Dış dünyayı algılamamızı, yürümemizi, koşmamızı, gün içerisindeki aktivitelerimizi kolaylıkla gerçekleştirmemizi sağlayan gözlerimiz, aynı zamanda beş duyu organımızdan biridir.

Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir? 1

Ancak yaşın ilerlemesi, bazı göz hastalıklarının oluşması ve kimi zaman da kendi dikkatsizliğimizden kaynaklı nedenlere bağlı olarak, göz sağlığımızla ilgili birtakım sıkıntılar yaşarız.

Özellikle yakın mesafeden kitap okumak, bilgisayara ve televizyona bakmak göz sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Zamanla yaptığımız bu yanlışlar ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak gerçekleşen göz hastalıkları, yaşam kalitemizin düşmesine neden olmaktadır. Ancak sağlıklı beslenmenin tüm organlar üzerinden etkisinin olduğu gibi, göz sağlığımız üzerinde de oldukça önemli etkileri vardır.

[reklam id=1]

Yeryüzünden var olan tüm besinlerin sağlığımız açısından birtakım faydaları vardır. Fakat bazı besinler de vardır ki, göz sağlığımız üzerinde oldukça önemli bir rolü vardır. Özellikle beta-karoten, C ve E vitamini, çinko, selenyum, zeaksantin açısından zengin olan besinler başta olmak üzere birçok vitamin uzmanlar tarafından göz sağlığı için en çok önerilen besinler listesinde ilk sırada yerini almaktadır. Peki, hangi besinlerde bu değerler vardır?

Beta-karoten içeren besinler

En fazla beta-karoten içeren besin havuçtur ve halk arasında havucun göz sağlığı açısından önemli olduğu da birçok kişi tarafından bilinmektedir. Havucun dışında; mango, lahana, ıspanak, portakal suyu, kırmızı dolmalık biber, tatlı patates, Brüksel lahanası ve balık yağı beta-karoten açısından zengin besinlerdir.

Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir? 2

C vitamini içeren besinler

Başta turunçgiller yani portakal, mandalina, limon olmak üzere kivi, yaban mersini, karnabahar, papaya, yeşil ve kırmızı biber C vitamini açısından zengin olan bazı besinlerdir.

E vitamini içeren besinler

Yumurta E vitamini açısından faydalı bir besindir. Aynı zamanda keten tohumu, ay çekirdeği, buğday tohumu, badem ve badem ezmesi de yine E vitamini açısından zengin olan diğer yiyeceklerdir.

Çinko içeren besinler

Çinko sağlıklı bir vücuda sahip olmamız için önemli olan değerlerin başında gelmektedir. Göz sağlığı için de önemli bir yere sahip olan çinko; kabak çekirdeği, leblebi, fıstık, istiridye ve diğer deniz canlılarında bulunmaktadır.

Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir? 3

Zeaksantin ve lutein içeren besinler

Özellikle pırasa, ıspanak, lahana, karnabahar gibi yeşil yapraklı sebzeler zeaksantin ve lutein değeri yüksek olan besinlerden bazılarıdır. Bezelye, mısır, marul, kabak yine aynı değerlere sahip ve sadece göz sağlığı için değil genel sağlımız açısından kıymetli olan besinlerden bazılarıdır.

Tüm bu besinlerin dışında gün içerisinde belirli miktarda su tüketmemiz, yine göz sağlığımızı olumlu yönde etkilemektedir. Sadece göz sağlığı üzerinde olmayıp sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını, organların faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamasını sağlayan su; cilt, saç ve tırnak sağlığı üzerinde de önemli faktörlere sahiptir.

Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir? 4

Bu sebeple uzmanların önerisi yetişkin bir bireyin günde en az 2-2,5 litre su içmesinden yana olmuştur. Göz sağlığınızı korumak için gün içerisinde bu besinleri daha sık tüketebilir ve sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz.