Göz Seğirmesi

tarafından
1561
Göz Seğirmesi

Pek çok ferdin şikâyetlerinden biri göz seğirmesindir. Daha önce bu şekilde bir şey ile karşılaşmadıysanız ve göz seğirmesi nedir diye soracaksanız göz seğirmesi, göz kaslarının istemsizce kasılmalarıdır. Çoğu zaman üst göz kapaklarının herhangi birinde seğirme hissedilebilir. Tıp dilinde göz seğirmesine ‘miyokimi‘ denir ve sinir bozucu olmasına rağmen neyse ki bu seğirmelerin çoğu defa endişeye etkili bir nedeni bulunmamaktadır.

Halsizlik ya da mevsimsel alerji şeklinde faktörler göz seğirmesinin ortaya çıkmasında sıkça rastlanan sebeplerdir.  Göz seğirmesi neye işaret? Sorusu da son derece büyük bir yaygınlıkla yöneltilmektedir. Bu tertipli olmayan ve tek taraflı kasılmalar kimi zaman birkaç dakika içinde kendiliğinden geçebilir fakat geçmediği durumlarda kimi zaman de günlerce hatta aylarca sürdüğü gözlenmektedir. Sadece sürekli göz seğirmesi ihmal edilmemelidir çünkü bu durumlarda bazı göz hastalıkları söz konusu olabilir.

[reklam id=1]

Göz Seğirmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Göz seğirmesi nedir? Sorusunun yanı sıra hangi sebeplerden kaynaklandığı da son derece önemlidir. Bitkinlik, kafein ve stres çabuk geçen göz seğirmelerindeki başlıca şüphelenmelere niçin olabilir. Daha ciddi seğirmelerde ise gözün kornea tabakasında veya göz kapağının iç yüzeyinde irin ya da tahrişten şüphelenilir ve bu tip seğirmeler zaman içinde göz kapağının kapanmasına yol açabilir.

Her ne kadar burada bazı göz seğirmesi nedenlerini sıralıyor olsak da, göz seğirmesi vakalarının bir kısmında hiçbir sebep tespit edilemediğini de bilmelisiniz. Sık sık çok hastalık veren ve uzun da idame eden bu sebebi bilinemeyen seğirmeler de, göz kapağının kapanmasına sebep olabilir.

Göz-Seğirmesi1

Halk içinde göz seğirmesi batıl inançlar sonucu değişik şekilde yorumlanabilir. Sağ göz sağlık, sol göz varlık işaretidir olarak bahsedilir. Bazen de sağ göz hayır sol göz şer anlamına geldiği de söylenmektedir. Fakat tıbbi açıdan bakmış olduğumuzda görüyoruz ki göz seğirmesinin bu batıl inançlardan çok daha farklı sebepleri var.

Stresin vücudumuzda etkilemediği bir yer bulmak çok zordur. Sıkı ritimde iş veya imtihan benzeri dönemlerdeki stres sebepleriyle göz seğirmesi görüldüğü sık olur. Bu tip göz kapağı seğirmesi yedi gün 10 gün şeklinde bir süre sizi hastalık verebilir. Yoga veya derin düşünme yapabilmek, dinlenmeye çalışmak, kafanızı rahatlatacak çeşitli etkinliklerle ilgilenmek çözüm olabilir.

Alkollü veya kafein içeren kahve ve çay benzeri içecekleri fazlasıyla tüketmek merkezi sinir sistemini negatif etkileyerek başka belirtilerin yanı sıra göz seğirmesine de sebep olabilir. Bu durumda kafeinli ya da alkollü içecekleri azaltmak ve bolca bol su içmek seğirmenin durmasında işe yarayabilir. Göz seğirmesine sebep olan en yaygın tertipli beslenmeme belirtisi magnezyum eksikliği olarak belirtilmektedir.

Göz Seğirmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer? 1

 

Eğer magnezyum eksikliği söz konusuysa ıspanak veya badem şeklinde magnezyum bakımından önemli olan yiyecekleri beslenmenize katabilir ya da doktorunuzdan magnezyum destek ürünleri hakkında veri ve öneri alabilirsiniz. Ayrıca D vitamini ve B12 eksikliği de göz seğirmesinde rol oynayabilir.

Uzun süre bilgisayar başlangıcında durmak, lens kullanımı, yaşın ilerlemesi ya da çeşitli ilaçların yan tesirleri yüzünden göz kuruluğu şikâyeti ortaya çıkabilir. Göz kuruluğu da göz seğirmesine yol açtığı belirtilen sebepler arasındadır.

Güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanmamak, bilgisayar başlangıcında veya öteki ufak ekranlara odaklanarak saatler geçirmek, okurken gözleri zorlamak ya da göz bozukluğu benzer biçimde nedenlerden dolayı ortaya çıkan göz kasları yorgunluğu, göz seğirmesinin başlıca sebeplerinden biridir.

Göz Seğirmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer? 2

 

Arada bir çalışmaya ara vermek, bilgisayar ekranının başından kalkmak göz kaslarının dinlenmesini sağlar ve göz seğirmesinin önüne geçer. Miyop, astigmat benzeri bir göz bozukluğunun söz mevzusu olup olmadığını görmek için de bir göz muayenesinden geçmek iyi bir fikir olabilir.

Göz alerjisi olanlarda örneğin toz benzeri alerjenlerin gözleri etkilemesi ve şu sebeple gözde kasılmalar oluşması mümkündür. Doktorunuzun vereceği antihistaminik ilaçlar veya göz damlaları yardımıyla gözdeki seğirme sonlanabilir.