Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

tarafından
5888
Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske
Açılmış ve genişlemiş gözenekler genellikle yağlı cilde sahip kişilerin karşı karşıya kaldığı bir cilt problemidir. Genişlemiş gözenekler, cildin elastikiyetini, pürüzsüz yapısını ve sağlıklı görünümünü bozar, makyajı kötü gösterir .

Aslında ciltte bulunan gözenekler, terin ve toksinlerin vücuttan atılmasına olanak tanıyarak, vücut sıcaklığının dengelenmesini sağlar.

Güneşe çok fazla maruz kalmak, cildin yağ dengesini sağlayacak bakımı yapmamak, siyah noktalar, sivilce ve akne oluşumları ve ilerleyen yaş gibi etkenler, gözeneklerin genişlemesine sebep oluyor. Yağlı cilde sahip olan erkeklerde ise, gözenekler, kadınlarınkinden daha geniş oluyor.

Düzenli ve doğru cilt bakımı ve gözenek sıkılaştırıcı maske uygulamalarıyla, genişlemiş gözenekleri kontrol altına alabilir ve cildinizde pürüzsüz bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Gözenekleri sıkılaştırmak için kozmetik piyasasında var olan gözenek sıkılaştırıcı krem, gözenek sıkılaştırıcı tonikgibi ürünleri kullanabileceğiniz gibi; gözenek sıkılaştırma işlemi için önerilen maskelerden yararlanabilirsiniz.

Gözenek sıkılaştırıcı maske çeşitleri ve gözenek sıkılaştırıcı ürünlere bir göz atmaya ne dersiniz?

Gözenek küçültmenin ve gözenekleri küçük tutmanın en iyi yöntemi gözenek içlerini temiz tutmaktır. Temizlenmiş, yağdan ve kirden arındırılmış ciltlerde gözenekler küçük olur.

Gözenek-Sıkılaştırıcı-Maske

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri

 • Gözenek sıkılaştıran yumurta maskesi: Bu maske yumurta, süt ve baldan oluşuyor.
  Sütün yumuşatıcı ve koruyucu etkisi, yumurtanın sıkılaştırıcı etkisiyle birleşip, bir de üzerine balın antibakteriyel ve nemlendirici etkisi eklenince, ortaya muazzam bir maske çıkıyor. Hem şifalı hem de onarıcı…
  O halde hemen malzemelere bakalım.

  • 1 yumurtanın akı
  • 1 çorba kaşığı süt
  • 2 çay kaşığı doğal bal

Hazırlanışı: Bir kasede bal ve sütü karıştırın.
Yumurta akını da ekleyerek karıştırmaya devam edin.
Maskeyi yüzünüze parmak uçlarınızla yahut temiz bir fırçayla tatbik edin.
10-15 dakika bekleyin ve bol suyla yüzünüzü durulayın.
Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. 

Yumurta-Maskesi

 • Gözenek Temizleyici Muz Maskesi: Gözenekleri küçültmenin ilk yolu, gözenek temizliğinden geçer. Ölü deri parçaları, yağ ve kir, gözenek dediğimiz bu çukurlarda birikir. Önce bu çukurların içini boşaltmalıyız ki, gözenekler küçülsün.İşte muzla yapacağınız maske, cildinize hem doğal bir parlaklık verecek, hem de yaşlanma karşıtı özelliğiyle cildinizin gençliğini muhafaza edecek.
  • 1 adet muz
  • Yarım tatlı kaşığı bal
  • 1çay kaşığı limon
  • 1tatlı kaşığı yulaf ezmesi

Hazırlanışı:Bir kasenin içinde muz, bal ve limonu tahta kaşık yardımıyla karıştırın.
Karışımın üzerine yulaf ezmesini ekleyerek bir kez daha karıştırın.
Parmaklarınızı yahut temiz bir fırçayı kullanarak, maskeyi yüzünüze masajla yedirin.
10 dakika sonra maskeyi ılık suyla durulayarak arıtın.
Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. 

Gözenek-Sıkılaştırıcı-Maske1

[reklam id=1]

 • Yağ Dengeleyen ve Gözenek Sıkılaştıran Kil Maskesi: Kil maskesi ciltteki fazla yağı alarak gözeneklerin derinlerine nüfuz eder ve istikrarlı kullanımda sebum (yağ) üretimini azaltır. Kil maskelerinin farklı çeşitleri vardır. Çok yağlı ciltler için yeşil kil, daha az yağlı ciltler içinse beyaz kil tavsiye ediliyor.
  • 2 çorba kaşığı kil
  • Su

Hazırlanışı: Cildinize uygun kil seçimini yapın ve 2 çorba kaşığı kile azar azar su ilave ederek krem kıvamını bulana kadar karıştırın. Karışım ne çok katı ne de cıvık olmalı.
Maskeyi özellikle çok yağlanan bölgeler olan T bölgesinden başlayarak, göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze parmak uçlarınızla sürün.
5 dakika kurumasını bekleyin ve ılık suyla maskeyi cildinizden arıtın. Gözeneklerin sıkılaşması için soğuk suyla bir kez daha yüzünüzü yıkayın.
Kil maskesini cildinizde 5 dakikadan fazla bekletmeyin; zira kil yüzde fazla kaldığında yağın tamamını alarak cildinizde aşırı kuruluk meydana getirebilir. Bunun sonucunda da cildinizde kızarıklık ve tahriş meydana gelebilir. Bu sebeple 5 dakikalık süre, kil maskesinin ciltte kalması için en uygun süredir.
Kil maskesi çok sık yapılacak bir maske olmaya uygun değildir. Ayda 2-3 kez yapmak yeterli gelecektir.

Kil-Maskesinin-Faydaları

 • Gözenek Sıkılaştıran Yoğurt Maskesi:
  • Bir miktar yoğurt
  • Bir miktar bal

Hazırlanışı: Bal ve yoğurdu karıştırın ve karışımı gözeneklerin yoğun olduğu bölgelere uygulayıp birkaç dakika sonra durulayın. Balın, antibakteriyel, tedavi edici ve şifalı özellikleri vardır. Potasyum içeriği sayesinde, gözenek tıkayan bakterileri etkisiz hale getirmektedir. İyi bir laktik asit kaynağı olan yoğurt ise cildi ölü hücrelerden arındırıp gözenekleri temizler.

yoğurt-bal-maskesi 

 • Gözenek Sıkılaştırıcı Salatalık Maskesi:
  • Salatalık suyu
  • Gül suyu

Hazırlanışı: Rondodan geçirerek suyunu sıktığınız yahut katı meyve presinde sıktığınız salatalığın suyunu birkaç damla gül suyu ile karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün, 15-20 dakika bekleyin ve bol su ile durulayın. Bu maske açık ve genişlemiş gözeneklerin küçülmesini sağlayacaktır. Salatalığın içinde bulunan silis, cilt yapınızı iyileştirip düzene sokar ve cildinize pürüzsüz bir görünüm verir.

Salatalık-Maskesi2

 • Gözenek Sıkılaştıran Çilek Maskesi:
  • 5-6 adet olgun çilek
  • 5-6 damla taze sıkılmış limon suyu
  • 3 çorba kaşığı mısır unu

Hazırlanışı: Önce yüzünüzü yıkayıp, bir temizleme losyonuyla da iyice silerek yağ ve kirden arındırın. Gözeneklerin iyi temizlenmiş olması, maskelerin etkisini göstermesi için şarttır.
Daha sonra çilekleri yıkayıp, ortadan ikiye bölün ve blender yahut rondodan geçirin. Elinizde bu aletler yoksa, bir kase içinde çilekleri çatalla iyice ezin. Daha sonra çileklere limon suyu ve mısır ununu ilave edin. Karışımı, macun kıvamına gelene kadar karıştırın.
Hazırladığınız maskeyi, parmaklarınız yardımıyla yüzünüzün tamamına yayın ve maskenin kuruması için 20 dakika bekleyin. Sür sonunda soğuk suyla yıkayarak maskeyi çıkarın. Cildinizi kuruladıktan sonra birkaç damla badem yağıyla nemlendirebilirsiniz.
Antioksidan ve riboflavin yönünden hayli güçlü olan çilek cildi tazelerken, limon da gözenek sıkılaştırıcı etkisiyle maskeye ve dolayısıyla cildinize destek sağlayacaktır.

sivilce-karşıtı-çilek-maskesi

Gözenek Sıkılaştırıcı Ürünler

Gözenek sıkılaştırmak için çeşitli markalarca üretilen serumlar ve toparlayıcı kremlerden yardım alabilirsiniz.

 • Estee Lauder Idealist Gözenek Küçültücü Serum (145 TL-214 TL)
 • Lancôme Visionnaire Serum Gözenek Küçültücü (169 TL-265 TL)
 • Clinique Pore Refining Gözenek Küçültücü Serum (92TL)
 • Maybelline Baby Skin Gözenek Küçültücü Ürün
 • The Body Shop Tea Tree Pore Minimiser Krem
 • Bosphorus Sıkılaştırıcı Toparlayıcı Krem gibi ürünler, en bilinen ve tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Bu ürünler gözenek sıkılaştırıcı özelliklerinin yanı sıra, kırışık azaltmayı ve ciltte oluşmuş lekeleri yok etmeyi de vadediyor. Makyaj bazı olarak da kullanılan bazı gözenek sıkılaştırıcı ürünler cilde kadifemsi bir görünüm ve mat bir duruş sağlıyor.

Ne tür bir ürün kullanacağınızı, bir güzellik uzmanına başvurarak ve onun önerisiyle netleştirebilirsiniz.

Bilmelisiniz ki, gözenekler sadece cilt bakımına yeteri kadar önem vermemek yüzünden değil, genetik ve yağlı cilt tipine sahip olmak gibi doğuştan getirilen özelikler nedeniyle de geniş olabilir. Ancak düzenli cilt bakımı yapmak yahut yaptırmak, doğal maskelerden destek almak ve yatarken cildi mutlaka derinlemesine temizlemek, gözeneklerde yağ ve kir birikmesini engelleyecek ve size sağlıklı ve dengeli bir cilt yapısı sunacaktır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz,gözenek sıkılaştırıcı ürün ve maskeleri düzenli olarak kullanmaya alışmanız gerekecek.

Yağlı bir cilde sahipseniz, yağlı nemlendiriciler hiç de size göre değil. Sabah kalktığınızda ve akşamları yatmadan evvel cildiniz sizden ilgi ve alaka bekler. Mutlaka makyajdan arındırılmış ve nemlendirilmiş bir ciltle yatağa girin. Makyajla yatmak da geniş gözeneklere davetiye çıkartır.

Hanımlar, cildiniz sizin aynanızdır. Ona ne gösterirseniz onu görürsünüz…