Greyfurtun Faydaları

tarafından
878
Greyfurtun Faydaları

Greyfurtun Faydaları

Ekşi, hatta acımsı tadıyla karakterize bir narenciye olan ve çoğunlukla suyu sıkılarak tüketilen greyfurtun temeli, tatlı portakal ile çapraz melez olarak yetiştirildiği Batı Hint Adaları olan Barbados’ta atılmış ve oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde ise daha çok Çin ve ABD’de yetiştirilen greyfurt, sarı ve kalın kabuğu, portakala benzeyen iç dokusu ve sulu yapısı ile hem kahvaltı sofralarında hem de gribal enfeksiyon durumlarında aranılan ve sıkça tüketilen bir meyve. Suyu sarımtırak yahut kırmızıya çalan bir renkte de olabiliyor.

Lif açısından çok zengin bir meyve olan greyfurt, vücut için son derece gerekli ve faydalı vitamin ve mineralleri de içeriyor. Aynı zamanda protein yüklü bir meyve olan greyfurtta eser miktarda kolesterol de bulunuyor. Uçucu yağlar ve folat açısından da zengin olan greyfurt, pantotenik asit, niasin, riboflavin, tiamin, piridoksin, potasyum, çinko, selenyum, manganez, fosfor, magnezyum, demir, likopen, beta karoten ve A, C, E ve K vitamini içerir. Tüm bu vitamin ve mineraller vücut için son derece mühim ve faydalı özellikte olduklarından, greyfurt meyvesini çok özel bir yere de taşırlar.

 • Greyfurt faydaları çok fazla olan bir meyve. Bakalım nelere iyi geliyor, vücutta nasıl etkiler yaratıyor.
 • Bol miktarda vitamin ve mineral içeren greyfurt, pek çok rahatsızlığı önlemede metabolizmaya destek verir.
 • Greyfurt kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesine destek olur.
 • İçeriğindeki flavonoidler vasıtasıyla kansere karşı koruma sağlar.
 • Bağırsakları çalıştıran ve temizleyen greyfurt, kolon kanseri vakalarını da azaltır. Greyfurtta, bağırsak mukoza zarını koruyan petkin maddesi bolca bulunur. Günde 2 adet greyfurt tüketimi kolon kanserine yakalanma riskini büyük oranda azaltır ve kanser hücrelerinin küçülerek yok olmasını sağlar. Petkin sayesinde sindirim de kolaylaşır.
 • Görme yeteneğini de koruyan greyfurt, göz yorgunluklarına da iyi gelir. Özellikle pembe ve kırmızı greyfurtun görme yeteneğini geliştirdiği bilinmektedir. Günde 1 adet greyfurt tüketimi göz yorgunluğuna iyi gelir. Yaşlanmaya bağlı ortaya çıkması muhtemel göz sorunlarına karşı da koruyucu etkisi vardır.

[reklam id=1]

 • Greyfurt, içeriğindeki salisilik asit ve kalsiyum sayesinde artrite yakalanma riskini azaltır. Böyle bir riski durdurmak adına greyfurt, elma sirkesi ile karıştırılarak tüketilmelidir.
 • Flavonoid içeren greyfurt, bünyeyi hastalıklara, mikroplara ve enfeksiyonlara karşı korumaya alır. Her gün yenecek 1 adet greyfurt yahut 1 bardak greyfurt suyu; flavonoid, C vitamini ve mineraller aracılığı ile kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı koruma ve bağışıklık sağlar.
 • Greyfurtta bulunan antioksidanlar, kolesterol seviyesinin azaltılmasını sağlar. Kolesterolü olan kişilerin düzenli olarak greyfurt tüketmeleri tavsiye edilir. Greyfurt, kolesterol ve trigliserid seviyesini azaltır. Ayrıca, kalp hastalıklarına yakalanma riskini de saf dışı bırakır.
 • Greyfurtta bulunan antioksidanlar, karaciğer sağlığı için de son derece faydalıdır. Greyfurt, karaciğerin temizlenmesini sağlar ve bu önemli organı toksinlerden arındırır.
 • Günde yarım greyfurt tüketmek bile, diş eti kanamalarını kalıcı olarak durdurur.
 • Greyfurttaki C vitamini özellikle astım hastalığı için son derece faydalıdır. Astım ataklarını azaltan greyfurt, solunum yolları sağlığının korunmasına yardımcıdır.
 • Greyfurt, çocuklardaki burun tıkanması ve öksürüğe iyi gelir.
 • Düzenli olarak greyfurt tüketenlerde böbrek taşı gelişimi büyük ölçüde engellenmiş olur.
 • Greyfurt cildi güneşin zararlı ışınlarından korur, cilt hücrelerinin sağlık ve bütünlüğünü korur ve hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlar.
 • Saç sağlığına da faydaları olan greyfurtun, saç dökülmelerini azalttığı bilinmektedir. Greyfurt suyunun saçları parlattığı ve yumuşattığını da söylemeden geçmeyelim.

Greyfurtun-Faydalari

Hamilelikte greyfurt tüketiminin zararlı olup olmadığı da merak konusudur. Hemen belirtelim, hamilelikte greyfurttan uzak durulması gerektiği yolunda bir uyarı bulunmamaktadır. Hatta günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak adına faydalı olduğu bile söylenmektedir, ancak eğer hamilelik döneminde kullanılan bir ilaç yahut ilaçlar varsa, asla greyfurt tüketilmemelidir. Greyfurt ve greyfurt suyunun, sadece hamilelik döneminde değil hiç bir zaman ilaçla birlikte tüketilmemesi konusunda hekimlerin ciddi uyarısı bulunmaktadır. Her zaman olduğu gibi hekime danışmakta fayda vardır.

Greyfurt Suyunun Faydaları

Greyfurtun sıkılmasıyla elde edilen greyfurt suyunda çok önemli faydalar vardır. İç organların sağlıklarını muhafaza etmeleri ve hastalıklardan uzak kalabilmeleri için greyfurt suyu önemli bir destekçidir.

 • Cilde ve saçlara iyi geldiği bilinmektedir.
 • Greyfurt suyunun muhteviyatındaki bol C vitamini ve antioksidanlar solunum için son derece faydalıdır.
 • Greyfurt suyu bronşit, nefes darlığı ve astım gibi göğüs hastalıklarının tıbbi tedavisinin yanında ek olarak tüketildiğinde göğüste rahatlama sağlar.
 • Üşütme, soğuk algınlığı ve öksürükten kaynaklanan boğaz ağrılarını giderme özelliği vardır.
 • Greyfurt suyu karaciğeri toksinlerden arındırır.
 • Sindirim sistemine katkı sağlayan greyfurt suyu, mide ve bağırsakları temizler.
 • Böbrek taşlarının oluşumunu engellediği düşünülmektedir.
 • Greyfurt suyu, göz sağlığı için de faydalıdır.

Greyfurt Suyunun Faydalari

Greyfurt Yağının Faydaları

Greyfurt meyvesinden elde edilen greyfurt yağı son derece konsantre bir yapıya sahiptir. Tam da bu yüzden dikkatli tüketilmeli, önerilen doz aşılmamalı, bazı ilaçlarla birlikte almamaya özen göstermelidir. Tabii ki bunu açıklayacak kişi, danışacağınız hekiminizdir. Greyfurt yağının kimi ilacın etkisini azalttığı söylenmektedir. Greyfurt yağı dahili olarak kullanılacaksa mutlaka bir hekime danışmak, danışmadan kullanmamak gerekir.

 • Greyfurt yağı, kış aylarında grip ve nezle gibi enfeksiyon hastalıklarının iyileşmesini hızlandırır.
 • Cildi yatıştıran, yumuşatan ve serbest radikallerden arındıran greyfurt yağı, masaj salonlarında yaygın olarak kullanılan bir yağdır.
 • Greyfurt yağı cilt bakımı konusunda da uzmandır. Güneş ışınlarının sebep olduğu zararların giderilmesinde etkili olduğu bilinmektedir.
 • Greyfurt yağı iştah açıcı özelliği ile de bilinir.
 • Haricen göğüs bölgesine sürülen greyfurt yağının göğüs sıkışmasını önlediği bilinmektedir.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olan greyfurt yağı, ruh sağlığının korunmasına da katkı sağlar.
 • Ciltteki sivilce ve akneler için de faydalı olduğu söylenmektedir.

Greyfurt Yaginin Faydalari

Greyfurt Zayıflatır mı

Zayıflatıcı etkisi olduğuna inanıp her gün fazla miktarlarda greyfurt suyu içmenin zayıflatıcı etkisi var mıdır? Peşinen söyleyelim ki yoktur. Hekimler, tabiatta var olan hiçbir yiyecek ve içeceğin direkt olarak vücut yağlarını yakmadığını söylüyor. Yapsa yapsa ancak dolaylı yoldan kilo vermeye yardımcı olabilir bu sarı ve tombul meyve. Üstelik kendisi de ortalama 60 kalori içermektedir ve sabahları aç karna suyu sıkılarak içildiğinde mide ve bağırsaklarda tahribat yapması da kaçınılmazdır.

Greyfurtun lifli yapısından dolayı tok tutan ve metabolizmayı uyaran özelliklerinden istifade ederek, tabii ki en başta uygun bir diyet ve egzersiz programı uygulayarak, greyfurtun kilo vermeyi destekleyici özelliği kullanılabilir.

Ancak zayıflama ümidiyle aç karnına bardak bardak tüketilecek greyfurt suyu, yahut yenecek greyfurt, mide sağlığınızı tehlikeye atmaktan başka işe yaramaz.

İçinde greyfurtun da geçtiği hafif bir diyet uygulamak isterseniz işte greyfurt diyeti listesi:

Greyfurt Diyeti

Kahvaltı: 2 dilim salam, 2 adet yumurta, şekersiz kahve, yarım greyfurt veya 1 bardak greyfurt suyu
Öğle yemeği: Dilediğiniz kadar ızgara edilmiş veya fırınlanmış beyaz yahut kırmızı et, mevsim salatası (zeytinyağı kullanabilirsiniz), yarım greyfurt veya 1 bardak greyfurt suyu
Akşam yemeği: Dilediğiniz tür bir zeytinyağlı sebze yemeği, istediğiniz miktarda balık, tavuk yahut kırmızı et, yarım greyfurt veya 1 bardak greyfurt suyu
Yatmadan evvel: 1 bardak light süt

Greyfurt diyeti yaparken şeker kullanmamaya özen gösterin. Bu diyeti 10 günden fazla yapmayın.
Greyfurt Kaç Kalori: Ekşi hatta acımtırak bir meyve olan greyfurt ortalama 60 kalori içerir.

Greyfurt Zararları

 • Yazının başında da belirttiğimiz gibi greyfurt, ilaçlarla birlikte alınmamalıdır, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Kolesterol düşürücü ilaçlar, kalp ilaçları, antidepresanlar ve antihistaminik ilaçlar kullanan kişilerin greyfurt tüketirken  dikkatli olmaları gerekir.
 • Greyfurtla birlikte alınacak 1 adet ilaç dahi, 1 kutu alınmış kadar olumsuz etki gösterebilir. Bu da zehirlenme v bazı komplikasyonlara yol açabilir. İlaçlarla birlikte greyfurt suyu tüketirseniz, doktorunuzu bu durumdan muhakkak haberdar etmeniz gerekir.
 • Greyfurt tükettikten sonra mide bulantısı, baş dönmesi, ciltte kızarıklık gibi sorunlar yaşıyorsanız, greyfurtun sizde alerji oluşturabileceği ihtimaline karşı alerji testi yaptırmanızda fayda olacaktır.