Gribe Ne İyi Gelir

tarafından
2196
Gribe Ne İyi Gelir

Gribe Ne İyi Gelir
Uzmanlar soğuk algınlığı ve gribe ne iyi gelir sorusuna cevap olarak şifa sağlayacak bir ilaç bulunmadığını belirterek, bu hastalıklardan korunmak için sık sık el yıkama alışkanlığı edinilmesi, kırmızı, sarı ve koyu yeşil sebzeleri tüketilmesi ve her gün bir kase kaymağı alınmış yoğurt  tüketilmesini öneriyorlar. Kış pencerelerin kapalı olması ve kısıtlı havalandırılması kapalı mekanlarda insanlar birbirleriyle daha yakın vakit geçirdiği için soğuk algınlığı ve gribin daha sık görülür.

Grip nasıl geçer sorusuna uzmanlar “ Bazı ilaçlar ve tavsiyeler sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak amacıyla uygulanır. Bu nedenle korunma yöntemleri daha fazla önem kazanır” diyorlar. Bu bilgiye göre gribe yakalanmamızı azaltacak,  eğer grip olduysak gribe neler iyi gelir sizler için yazıyoruz.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

 • Bol vitamin alın. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalanmanıza engel olacak veya hastalandığınızda virüslere karşı bağışıklık sisteminize destek sağlayacaktır. Sebze ve meyve yeme imkanınız yoksa vitamin hapları tavsiye edilir. Kalsiyum, çinko, magnezyum, demir ve mineraller de faydalıdır.
 • Sıcak tavuk suyu çorba hem sıvı hem de protein açısından faydalıdır.

Kremalı-Tavuk-Çorbası

 • Her gün bir kase kaymağı alınmış yoğurt yemenin soğuk algınlığını %25 oranında azalttığını bazı çalışmalar sonucu görülmüştür.
 • Bilimsel çalışmalar sigara kullananların daha ağır ve sık soğuk algınlığına ve gribe yakalandıklarını göstermektedir. Sigara dumanıyla aynı ortamda bulunmak bile bağışıklık sistemine zarar verir.
 • Enerjimizin önemli kısmı bağışıklık sisteminin artan ihtiyacına verileceği için enerji sağlayan gıdaları tüketmek gerekiyor. Bal, öksürüğü rahatlatan ve enerji veren mikropları öldürücü tesiri olan bir gıdadır. İçeceklere bal eklenebilir. Ancak 1 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

bal-limon-maskesi

[reklam id=1]

 • Stres ve yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatan faktördür. Akşamları erken yatarak bağışıklık sistemimizin hastalıkla mücadelesinde gerekli enerjiyi sağlamalıyız.

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları

 • Düzenli egzersiz vücudunuzda soğuk algınlığı ve grip virüsleri ile mücadele eden hücreleri arttırır. Bol sıvı alarak vücudunuzu tazeler toksitleri atmış olursunuz. Vücudumuzun günde 8 su bardağı suya ihtiyacı vardır. Grib için şifalı bitkiler olan zencefil, bal, limon, tarçın, adaçayı, ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekler yararlıdır. Süt ve sütlü içecekler öncelikli olarak tercih edilmelidir.

Zencefil-Faydaları_Çayı

 • Havanın durumuna göre terlemeyecek ve üşümeyecek şekilde giyinmeniz gerekir.
 • Soğuk algınlığı ve grip hastalıkları virüsler tarafından meydana geldiği için antibiyotikler etkili değildir, kullanılmamalıdır. Antigribal ilaçlar doktor tavsiyesiyle alınabilir. 5-7 gün düzelmediğiniz takdirde antibiyotikler kullanılabilir.
 • Grip aşısı her yıl yeniden üretilir. Eylül – Ekim aylarında yapılması önemlidir.

Bebeklerde Gribe Ne İyi Gelir?

Bilindiği üzere bebeklerin bünyesi çok daha zayıf ve mikroplara karşı dirençsizdir. Bu nedenle grip olan bebekler için neler yapılabileceğini ayrı bir başlık altında incelemek daha anlaşılır olacaktır.

 • Bebeklere, 6 ayından itibaren grip aşısı yaptırılması gerekir.
 • Özellikle grip mevsiminde bebekler kapalı mekanlarda fazla bulunmamalı, aile bireyleri de bu konuda hassas olmalıdır.
 • Grip virüsü bulaşan kişilerden bebeği uzak tutmak önemlidir.
 • Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek adına anne sütü düzenli olarak verilmeli, emmeyi bırakan bebeklerde de bünyeyi güçlendirici katı gıdalara ağırlık verilmelidir.
 • Bebeğin hijyenine özen gösterilmeli, aile bireyleri de hijyen kurallarına uymalıdır. Özellikle de eller sık sık sabunla yıkanmalıdır.