Güneş Işınlarının Zararları

tarafından
2420
Güneş Işınlarının Zararları

Güneş Işınlarının Zararları
Güneş her ne kadar dünyayı ısıtan ve aydınlatan bir enerji topu da olsa, ışınları dik geldiği vakit, canlı organizmalar için tehlike arz eder. Güneşışınları 3 bölümden oluşur.  Kızılötesi ışınlar, mor ötesi ışınlar ve görünür ışınlar. Mor ötesi ışınlar, dalga boyu kısa olan ultraviyole ışınlarıdır. Ultraviyole ışınları A-B-C olarak 3 kademede hissedilir.

Ultraviyole A ışınları güneşin en dik geldiği vakitte güneş ışınlarının en yoğun ve bariz hissedildiği ışınlardır. Son derece zarar veren ışınlardır. Cilt için koruma önlemleri alınmadığı takdirde, oldukça  zarar veren bir etkiye sahiptirler.

Ultraviyole B ışınları daha az miktarda güneş ışını ve dolayısıyla daha az zararı yansıtırlar. Bu ışınların etkisiyle cilt hızlı şekilde kızarır yahut kısa süreliğine kararır. Güneşe maruz kalındıktan sonra 1 yahut 2 gün içinde pigmentleri uyararak cilt renginin koyulaşmasını sağlarlar. Ultraviyole C ışınlarıysa zarar anlamında daha masumken, delinen ozon tabakası sebebiyle yeryüzüne daha tesirli yansır ve kanserojen etkisi bu yüzden daha yüksek olur. Hücre DNA’sına zarar veren bu güneş ışınları hücre yapısını bozarak cilt kanserine sebep olur.

Güneşin Zararları

Güneş-Işınlarının-Zararları1

Faydaları yanında güneşin zararlarını da bilmek, önlem almak açısından önem teşkil eder. Güneş, altında kontrolsüzce kalındığında cilt üzerinde kalıcı zararlar bırakır. Ozon tabakası artık zararlı güneş ışınlarını yeterince filtreleyemediği için cilt sağlığımız ciddi risk altında. Özellikle ultraviyole A ve C ışınları cilt altına nüfuz edebilen radyasyonlardır ve zararlı etkileri en az 10 sene içinde bedende hissedilmektedir. Bu sebeple ciltte gözlemlenen benlere çok dikkat edilmeli ve çoğalıp çoğalmadıkları titizlikle kontrol edilmelidir. Güneşin cilt üzerinde şişlik, kızarıklık, su kabarcıkları ve yoğun acı hissi gibi olumsuz tesirleri vardır. Güneşin zararları sadece kısa vadede gözlemlenen zararlar değildir. Bir de uzun vadede ortaya çıkan ve gözle belirgin şekilde görülmeyen zararları da vardır. Ciltte erken yaşlanma, kırışma, lekelenme, yoğun çil ve yıpranmaya sebep güneş ışınları; aynı zamanda pigment lekeleri, damar genişlemesi, damarların deri altından gözükmesi, deri altı çatlaklarının da sorumlusudur. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak cilt kanseri riskini tetikler. Çiftçiler, denizciler, inşaat çalışanları ve güneş ışığı altında çalışmak zorunda olanlarda bu risk yüksektir.

[reklam id=1]

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Yaz mevsimi denince ilk akla gelenlerden birisi şüphesiz deniz, güneş kum üçlüsü ve bronzlaşmaktır. Yazın bronzlaşmak pek çok kimsenin hayalidir; ancak risklere çok açık bir süreç olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Hem cilt sağlığı hem de erken yaşlanmanın önüne geçebilmek için güneşten korunmak çok mühimdir. Tatile çıkmadan önce yapacağınız ilk iş, en iyi güneş kremlerinin listesini çıkarmak olmalıdır. En iyi güneş kremleri yazımızı okumak da size bir fikir verebilir.Güneş-Işınlarının-Zararları2

  • Güneş ışınlarının dik geldiği 10:00 ila 16:00 saatleri arasında ama özellikle 11:00-13:00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça güneşe çıkılmamalıdır.
  • Güneş altında kuru, bol ve açık renk giysiler tercih edilmelidir.
  • Kulakları, enseyi kapatacak lejyoner tip şapkalar yahut geniş kenarlı hasır şapkalar tercih edilmelidir.
  • Güneş gözlüğü kullanmak hem gözleri, hem de göz çevresindeki ince deriyi güneşin zararlı etkilerinden korur.
  • Güneşten korunmak için sadece ağaç altı, şemsiye, branda gibi koruyucu düzenekler yeteli gelmeyebilir. Kum ve betonun da güneş ışınlarını yansıttığı düşünülürse, bu etkenleri de göz önünde bulundurmak ve ona göre hareket etmek lazımdır.
  • Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri, güneşten korunmak için iyi bir yöntemdir; ancak bu kremlere güvenerek uzun saatler boyunca güneşte kalmak da risk teşkil eder. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamak yahut çıkılacaksa korumalı kıyafetlerle ve gölgede bulunmak, cilt kanseri ve güneş lekelenmesi risklerini bertaraf eder.

Eğer güneşe karşı sağlam önlemler almadan deniz sezonuna başladıysanız ve cildiniz de güneşe karşı hassassa, sabah kızarmış omuz başları, gergin bir cilt ve yoğun acıyla uyanabilirsiniz. O zaman da doğal malzemelerle hazırlayacağınız güneş yanığı maskesi tarifi hafızanızda olsun.