Güneş Yanığı Maskesi

tarafından
4768
Güneş Yanığı Maskesi

Güneş Yanığı Maskesi
Güneş, vücut direnci ve dışarıdan alınan D vitamininin vücut tarafından kullanılabilmesi için gerekli emilimi için son derece gerekli ve faydalı ışınlar salan bir enerji topudur. Bunca faydasına rağmen, korunmasız şekilde maruz kalındığında, güneşin olumsuz ve cildi tehdit eden zararları da vardır. Güneşe, dik gelmediği saatlerde ve koruma faktörü yüksek kremler ve losyonlarla çıkmak, asla güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneş altında kalmamak gerekir.


Eğer güneşte fazla kaldıysanız ve cildinizde güneş yanığı olarak adlandırılan hassasiyetler oluştuysa, cildi yatıştıran ve oluşan tahribatı iyileştirmeye yönelik maskelerden yararlanabilirsiniz. Güneş yanığı, yaygın olarak başvurulan diş macunu, salça, yoğurt gibi maddelerle iyileştirilmemeye çalışılmamalıdır; zira güneş yanığı üzerinde tam tersi tesir gösteren bu tür maddeler, güneş yanığını daha da içinden çıkılmaz sonuçlara götürebilir. Yaz mevsiminin, dolayısıyla da deniz sezonunun başladığı şu günlerde güneş yanığına karşı son derece temkinli olmak ve birkaç tarifi kenarda bekletmek gerekiyor. Hızlı bronzlaşmak isteyen yahut güneş yanığını önemsemeyen kişilerde sıkça görülen bu durum karşısında rahatlatıcı bir maske önerebiliriz.

Güneş-Yanığı-Maskesi1

Güneş Yanığı İçin Maske Tarifi -1-
Malzemeler:

  • 1 kase yeşil üzüm
  • 1 çay kaşığı bal yahut 1 yumurta sarısı

Hazırlanışı: Üzümleri, kabuk ve çekirdeklerini çıkarmadan ezin, içine yumurta sarısı ve bal ilave edin, karışımı yüzünüze yedirin. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra cildinizi suyla durulayın.

Güneş-Yanığı-Maskesi2

[reklam id=1]

Suna Dumankaya Güneş Yanığı İçin Maske Tarifi -2-
Malzemeler:

  • 1 adet yumurta akı
  • 1 yemek kaşığı toz şeker

Hazırlanışı: Yumurta akını köpürterek çırpın, içine şekeri ekleyin ve güneş yanığı olan bölgenin üzerine sürün. Uygulamaya, yanıklar iyileşene kadar devam edebilirsiniz.

Ayrıca 1 adet elmayı rendeleyerek suyunu çıkarıp, yanık bölgeye önce buz ile kompres yapıp sonra elma suyun sürebilirsiniz.
Çay poşetlerini ıslatarak güneş yanığı olan bölgeye kompres yapabilirsiniz. Oldukça etkilidir.
Güneş yanığı maskeleri ile cildinizde oluşan hassasiyeti giderebilirsiniz.