Güneş Yanığı Nasıl Geçer

tarafından
1210
Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Güneş Yanığı Nasıl Geçer 

Denizin mavi, lacivert, tirşe, turkuaz tonları; güneşin sapsarı kolları, upuzun kumsallar, serin deniz meltemi, suyun içinde geçen keyifli dakikalar, nasıl geçip bittiği anlaşılamayan nefis bir tatil gününün ardından, akşamüzeri duşa girildiğinde sızlayan omuzlar ve sırt bölgesi, gerilen kollar ve bacaklar anlatır ki güneş yanığı problemiyle karşı karşıyasınız.

Korunmasız şekilde güneşe çıkmak, güneş ışınlarının dik açıyla geldiği öğle saatlerinde havuz veya denize girmek, şemsiyesiz güneşlenmek, uzun saatler boyu güneş altında kalmak, cildin güneşe karşı reaksiyon vererek kızarmasına ve hatta ileri derecede güneş yanıklarında su toplamasına ve daha başka ciddi sorunlara yol açar ve sıkıntı yaratır.

Özellikle açık tenli kişilerin güneşe karşı son derece mesafeli olmaları, güneşe çıkmadan evvel yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinden kullanmaları ve her denize girip çıktıktan sonra bu işlemi tekrar etmeleri gerekir. Güneş, özellikle hassas ciltlerde leke, çil, benek, yanık gibi sorunlara yol  açar, güneş alerjisine sebep olabilir, hatta daha da ciddi bir durum olarak cilt kanserine davetiye çıkarabilir. Bu yüzden güneşe çıkarken çok temkinli olmalı,  öğleden sonra hatta ikindiye yakın vakitlerde veya sabahın erken saatlerinde güneş henüz en tepede değilken güneşe çıkıp denize girmeli..

[reklam id=1]

Piyasadaki yüksek faktörlü güneş kremleri ve engelleyiciler, olası güneş yanıklarına karşı koruma sağlar. Güneş yanığı oluştuktan sonra tedavi etmek yerine, güneş yanıklarını henüz oluşmadan engellemek daha önemlidir. Çünkü bu yanıklar hem acı verir, hem de cilt kanseri anlamında risk oluşturur.

Güneş yanığı kişide mide bulantısı, terleme ve baş dönmesi gibi belirtiler oluşturduğunda mutlaka hekime görünmek gerekecektir. Bu arada su kaybı neticesinde sıvı yetersizliği de vücut için tehlike arz eder. Bunun için bol miktarda su içmek gerekir.

Gune Yanigi Nasil Gecer

Güneş Yanğı için Öneriler; 

 • Ciltte yanan bölümler soğuk su ile serinletilmelidir.
 • Derideki yanma hissini azaltmak için sık sık soğuk su ile duş alınmalıdır.
 • Güneş yanığı olan kişiler, problem hallolana kadar alkol tüketiminden kaçınmalıdır.
 • Güneş yanıkları cildi kurutur. Bu sebeple güneş yanıklarından hafifçe etkilenen bölgelere nemlendirici uygulamak gerekir. Fakat eğer güneş yanığı olan bölgeler su toplamışsa ve ciltte hasar varsa nemlendirici kullanılmamalıdır.
 • Güneş losyonları ve parfümsüz ürünler, parfüm içeren ürünlere göre daha uygundur. Aloe vera içeren kremler ve losyonlar güneş yanığı etkilerini yumuşatmak ve ortadan kaldırmak için son derece uygun formulasyondadırlar.
 • Kalamin losyonu, güneş yanığı belirtilerini hafifletme konusunda son derece faydalıdır. Etkisi çabuk geçtiği için kalamin losyonu 1-2 saatte bir tazelenmelidir. Kalamin losyonunu uygulamadan önce de soğuk bir duş almak daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.
 • Hidrokortizon merhem, güneş yanığının verdiği acı hissini ve ciltte oluşan şişkinliği azaltır. Ancak hidrokortizon merhem geniş alana yayılan güneş yanıklarında, su toplayan yüz ve ciltte uygulanmaz. Hidrokortizon merhemi hekim ve eczacı gözetiminde uygulamak gerekir.
 • Güneş yanıklarının sebep olduğu acılar bu tür yöntemlerle dinmiyorsa, acı dindirici ilaçlara gereksinim doğabilir. Ancak bu tür ilaçları hekim tavsiyesi olmadan almamak gerekir.
 • Güneş yanığı kabarcıklarını patlatmamak gerekir. Aksi takdirde bu bölge enfeksiyon kapabilir. Ama eğer kabarcıklar kendiliğinden patlamışsa, bölgeyi temiz tutmak ve burayı temiz bir sargı beziyle kapatmak uygun olacaktır.
 • Çok yaygın bir davranış olarak güneş yanıklarında cilde yoğurt sürmek çok da tavsiye edilecek bir çözüm değildir. Yoğurdun kuruyarak deriyi germesi ve temizlenirken acı vermesi muhtemeldir. Tıbbi yönden bir faydası olmadığından da hekimler tarafından da önerilmemektedir.
 • Güneş yanığı kremi olarak Bepanthene ve Bepanthol kremleri kullanabilirsiniz. Eczanelerde satılan herhangi bir güneş yanığı kremi de size bu konuda acil çözüm sunar.

Lazer-epilasyonun-sakıncalar- var-mı-bepanthen-krem

Bepanthol-Onarıcı-Bakım-Merhemi

 • Güneş yanığı ne kadar ileri derecedeyse iyileşmesi de o kadar uzun sürecektir.
 • Beyaz tenli bir kişinin güneşte 5-10 dakika kalması bile kızarması için yeterlidir. Buna rağmen güneşte kalmaya devam eden kişinin cildi su toplar ve kabarır.
 • Birinci derece cilt yanığına hiçbir müdahalede bulunulmazsa problem 2-3 gün içinde geçer  fakat ağrı hissedilir. 2-3 gün sonunda kaşıntı ve cilt soyulması yaşanır ve ciltte renk farklılıkları meydana gelir.
 • Güneş yanığı Tedavisinde kaşıntıyı hafifletmek için kortizonlu ilaçlar kullanılabilir.
 • Sürekli olarak nemlendirilen cilde iyileşme sürecinin sonunda peeling yapılarak iz kalmaması sağlanabilir.

Gunes Yanigi Kasintisina Ne iyi Gelir

Güneş Yanığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Denize girmek, tuzlu ve iyotlu suyun iyileştirici ve mutluluk verici etkisini tende hissetmek, güneşin enerji ve şifa veren gücünü kış mevsimi için depolamak harikulade deneyimler elbette ama yandıktan sonra cildin aşırı su kaybetmesinden yahut alerjik bir durumdan kaynaklanan güneş yanığı kaşıntısı için bir cilt uzmanına başvurmak en doğru çözüm olacaktır. Güneş yanığı kaşıntısı son derece tatlı ve ısrarcı bir kaşıntıdır ve yanık oluşumundan yaklaşık 3 gün sonra kendiliğinden geçer. Güneş yanığı kaşıntısı dayanılmaz bir hal aldığında rahatlatması için cildinize Kalamin losyon uygulayabilirsiniz.

Kalamin losyon vitamin E ve 9 mineral içerir; antiseptik ve antibakteriyeldir, kan dolaşımını canlandırır.

Cildi yatıştırır, teskin eder ve rahatlık sağlar.

Yulaf unu içeren banyo ürünleri de yanma ve kaşınma hissini azaltacaktır.