Güneş Yanığı Tedavisi

tarafından
3787
Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş Yanığı Tedavisi
Yaz aylarında deniz sezonunun açılmasıyla birlikte bazı sağlık sorunları da beraberinde gelir. Güneş çarpması, deniz ve havuz suyundan kapılabilecek enfeksiyonlar ve güneş yanığı ilk akla gelenlerdir. Özellikle beyaz tenli ve güneşe karşı hassas yapıda cilde sahip olanlarda sık görülen güneş yanığı vakası, hem verdiği fiziksel ıstırapla tatilin geri kalanını işkenceye dönüştürür, hem de kişiyi cilt kanserine kadar gidecek tehlikeli bir yola sokar. Güneşin dik geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkmamak, güneşlenmemek, yüksek koruma faktörlü kremlerle ve şemsiye, şapka gibi koruma oluşturacak materyallerle, sabah yahut ikindi vakitlerinde güneşe çıkmak,güneş yanığını önlemenin en önemli koşullarıdır. Bir yaşam ve ısı kaynağı olan güneş, dikkat edilmediği zaman, leke, çil, kırışıklık, erken yaşlanma, yanık ve cilt kanseri gibi olumsuzluklara ve hastalıklara sebep olur.

Güneş-Yanığı-Tedavisi1

Güneş yanığı yaşamamak için temel ve herkesçe bilinen önemleri almak gerekir. Ama eğer bu önlemleri almadan güneşe çıktıysanız ve cildiniz de hassas ise güneş yanığı ile savaşmanız gerekecek. Bu sancılı ve acılı süreci nasıl atlatabilirsiniz?

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?
Güneş yanığı birinci evrede hafif bir kızarıklıkla kendini gösterir. Soğuk suyun altına girmekten ziyade, güneş yanığı olan bölgeye soğuk havlu ile kompres yapmak iyi gelecektir. Bir de, eczanelerden temin edilebilecek krem veya merhemlerle güneş yanığı acısız ve ağrısız bir hale getirilerek kontrol altına alınabilir.

Güneş yanığı vakalarında vücut fazlaca su kaybı yaşayacağından, bol su tüketmek gerekir. Ciltle teması en aza indirecek bol ve yumuşak kıyafetler giyilmeli, güneş yanığının sebep olduğu acı ve ağrıları azaltmak için anti enflamatuar ilaçlar kullanılmalıdır. Güneş yanığı vakalarında yaygın olarak kullanılan aspirinden kaçınılmalıdır; zira aspirin kan sulandırıcı özelliğiyle, güneş yanığı tedavisinde fayda yerine zarar verebilir.

İkinde derecedeki güneş yanığında, yanık bölgeler su toplar ve ödem oluşur. Bu sebeple ikinci derecedeki güneş yanığında daha yoğun bir tedavi gerekir. Bir yerine iki adet ağrı kesici alınabilir. Daha fazla miktarda su içilmelidir. Ve kullanılacak kremlerin kortizon içerikli olması gerekir. Zira kortizon ödemi dağıtır. Yatmadan evvel de güneş yanığı olan bölgeler özel kremlerle nemlendirilmelidir.

Güneş yanığı olan bilgeler iyileşmeye başladığında kaşıntı meydana gelir. Kaşıntıyı kesmek için antihistaminik (kaşıntı önleyici) şuruplardan faydalanılabilir. Bu ayrıntıyı atlamamak gerekir; çünkü iyileşme sürecine giren bölge kaşıntıdan tahriş olabilir ve tırnaklardan mikrop kapma olasılığı yüksektir. Bu evrede daha fazla su tüketilmelidir; zira deri kurudukça daha fazla kaşınır.

[reklam id=1]

Güneş Yanığına Evde Yapılabilecekler
Serin bir duş almak, soğuk sütle güneş yanığı olan bölgeye kompres yapmak, aloe vera içerikli nemlendirici krem yahut losyonlar kullanmak, güneş yanığı tam olarak iyileşmeden güneşe çıkmamak, limonlu soğuk su ve tuzlu ayran içmek, hafifçe ıslatılmış kıyafetler giymek, evde güneş yanığına karşı uygulanabilecek basit ama destekleyici tedavi şekilleridir. Yoğurt, salça, diş macunu gibi maddelerle güneş yanığını iyileştirmeye çalışmaksa tam tersi daha kötü sonuçlara yol açar.

Güneş-Yanığı-Tedavisi2

Acıyı azaltmak için de ağrı kesicilerden yararlanılabilir.