Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

tarafından
2099
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir
Birçok insanın özellikle yaz aylarındaki en büyük sorunu, ultraviole ışınlarına fazla şekilde maruz kalmalarından dolayı yaşanan güneş yanıkları diyebiliriz. Bu tür yanıklar, son derece acı verici bir sürece neden olmasının yanı sıra, cilde etkisinden dolayı da cilt kanseri gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle güneş yanıklarından korunmak için gerekli tedbirleri önceden almak ve tedbirler alındıktan sonra güneşe çıkmak yararlı olacaktır. Güneş ışınlarının zararlı kısmından korunmak için yapılması gereken birincil etkinlik, özellikle saat 10:00 ile 15:00 arasında güneş ışınlarına maruz kalmamaya çalışmak olmalıdır. Bu sayede dik açıyla gelen ultraviole ışınlarından korunmak mümkün olduğu gibi, özellikle yüz bölgesinde oluşan güneş yanıklarından kurtulmak son derece kolay olacaktır.

Fakat günümüzde birçok insan, güneşli havaları fırsat bilip yüzmeye, piknik yapmaya ve ailesi ile birlikte vakit geçirmeye çalıştığından dolayı güneş ışınlarına sıkça maruz kalmaktadır. Özellikle yüzdeki güneş yanığı oluşabilecek en kötü yanıklardan bir tanesi olarak bilinir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce güneş yanıkları için krem kullanmak zararlı ışınlardan cildinizi korumanızı sağlar. Yüzdeki güneş yanığına ne iyi gelir diye sorulacak soruların cevabı ise yanık sonrasında yapılacak olan tedavi yöntemleriyle açıklanabilir. Bu tedavi yöntemleri birbirinden çok farklı yöntemler olarak bilinse de, birçoğu etkili sonuçlar vermektedir. Güneş yanığı nedeniyle vücut büyük oranda su kaybetmiştir. Kaybedilen bu suyun vücuda tekrar geri alınması ve yanığın etkilerinin azaltılması gerekir. Ayrıca güneş yanığının en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi de, E vitamini barındıran kremlerdir. Bu kremler yanıkların tedavisinde büyük bir rol üstlenmektedir.

[reklam id=1]

Güneş yanığı tedavisi sırasında yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de, sık sık soğuk duş almaktır. Bunun nedeni son derece hassaslaşan cildi soğuk su ile rahatlatmaktır. Soğuk su ile alınan duşlar ile birlikte yanık oluşan bölge rahatlayacak ve yanık hissinin büyük oranda azalması sağlanacaktır. Fakat soğuk duş alırken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında, cilde sert bir şekilde suyun çarpmasını önlemek olmalıdır. Sert bir şekilde güneş yanığı oluşan bölgeye çarpan su, cildin zedelenmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle duş alırken hassas ve büyük oranda sakin olmanı gerekmektedir. Bunun yanı sıra sık sık soğuk bir şeyler içmek de kişiyi rahatlatan etkenlerin başında gelmektedir. Yarım saat arayla içilecek olan soğuk limonata, hem cildi rahatlattığı gibi, hem de kaybedilen suyun tekrar geriye kazanılması için büyük fayda sağlayacaktır.

Tabii ki güneş yanığından korunmak için yapılacak başka yöntemler de bulunmaktadır. Son günlerde en çok tercih edilen korunma yöntemi diyebileceğimiz güneş yanığı maskesi, farklı formatlarda karşımıza çıkabilmektedir. Birçok ürünün bir arada olduğu bu maskeler sayesinde hem güneşin zararlı ışınlarından korunma şansını yakalarken, hem de yanığa maruz kalındığı takdirde güneş yanığının tedavisi için büyük kolaylık sağlanmaktadır. Güneş yanığı maskesi olarak birçok kişi tarafından tercih edilen maydanoz maskesi ise en etkili maskelerden bir tanesi olarak bilinir. Yarım tutam maydanozu rendeden geçirdikten sonra 1 çorba kaşığı yoğurtun yanı sıra, 1 dilim de limon eklenen karışım sayesinde güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak mümkün olmaktadır. 3-4 günde bir cilde uygulanabilecek bu maske ile birlikte hem güneş yanığından korunabilir, hem de güneşin etkisiyle ciltte oluşan lekelerden kurtulabilirsiniz.