Günlük Cilt Bakımının Püf Noktaları

tarafından
8487
Günlük Cilt Bakımının Püf Noktaları

Günlük Cilt Bakımının Püf Noktaları

Cilt bakımı gerek kadın, gerekse erkek için güzel görünmenin öncelikli eylemidir. Erkek cilt bakımı diyip geçmeyin, günümüzde çalışan erkek buna özen göstermek durumundadır. Her ne kadar cilt güzelliği kadını ilgilendirse de, iş dünyasında yer alan erkek, bakımlı olmak durumundadır.

Cilt Bakımında Püf Noktalar dediğimizde kısaca günlük cilt bakımında dikkat edilmesi gereken unsurları inceliyor olacağız. Öncelikle günlük rutininize bu unsuru dahil etmezseniz, “günlük” olma vasfını yitirir. Ve düzenli yapılmazsa hem yetersiz hem de anlamsız olur. O nedenle tüm yoğunluğunuza rağmen günlük belli bir süreyi göze alıp bu işlem için vakit ayırmalısınız.

Cilt Temizliği

Her şeyden önce günlük bakımın birinci adını, temizliktir. Cilt temizliği bakım unsurlarının ilki ve en önemlisidir. Herkes temiz olduğunu zanneder. Ancak temizlik sadece eli yüzü yıkamak ve/veya duş almak değildir.

cilt temizligi

Günümüzde banyo, duş alma durumuna indirgenmiş bir durumdur. Oysa kültürümüzde yer alan hamam kültürü ne kadar da önemli özelliklere sahiptir. Örneğin, duş aldığınızda ölü derileriniz vücuttan ayrılabilecek kadar yumuşamamış olur ve duş sona erdiğinde ne ölü derileriniz ayrılmış olur ne de gözeneklere yerleşmiş kirler ayıklanır. Oysa hamam kültürü, icabı halinde saatler süren, nemli ve sıcak bir ortamda gözeneklerin açılmasının ve deri ve kirlerin yumuşamasının sağlandığı bir süreçtir. Ayrıca kese ile tüm kirler tamamen vücuttan atılacaktır.

Elbette size her gün hamama gidin demiyoruz. Ancak duş alırken tam anlamıyla temizlenememiş olma ihtimaliniz de söz konusu olacaktır. Bu nedenle yıkanırken daha özenli olmalı ve doğru temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz.

Not olarak eklemeliyiz ki, burada ciltten kastımız sadece yüz değildir. Tüm bedeni ifade etmeye çalışmaktayız. Cilt bakımı derken de bunu kastediyoruz.

[reklam id=1]

İstenmeyen Tüylerden ve Siyah Noktalardan Kurtulun

Cilt bakımında diğer aşama, sivilce, siyah nokta ve istenmeyen tüylerle mücadeledir. Temizleme ile ortadan kaldıramadığınız siyah nokta ve sivilceler için kozmetik ürünler; mümkünse doğal ürünler kullanabilirsiniz. Günlük kullanılacak temizleyiciler uzun vadede kesin tedavi ile sonuçlanacaktır. Ayrıca istenmeyen tüylerinizle günlük mücadele etmeniz kuaför ziyaret aralıklarını artıracak maddi ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Erkek cilt bakımı unsuru olarak traş sonrası losyonları da unutmamak gerekir. Traştan tahriş olan cilt bu ürünlerle iyileştirilebilir.

sivilce

Maske ve Tonik

Bir diğer aşama ise maske ve toniklerdir. Cilt tipinizin yağlı veya kuru oluşuna göre kozmetik veya doğal ürünler arasından tercih edeceğiniz maske ve genel bakım ürünlerini günlük olarak kullanabilir, cildinizin yıpranma oranını azaltabilirsiniz. Kırışıklarla savaşmak için de kullanılan bu yöntem pek çok kadının tercihidir.

Son olarak kondüsyoner olarak tanımlanan nem dengesi düzenleyicileri kullanarak cildinizin ideal dengesine kavuşmasına ve korumasına yardımcı olabilirsiniz

Unutmayın güzel görünmenin birinci unsuru, bakımlı bir cilttir.

maske ve tonik