Günlük Karbonhidrat İhtiyacı

tarafından
1277
Günlük Karbonhidrat İhtiyacı

Günlük karbonhidrat ihtiyacı kişiden kişiye değişen bir orandır. Kişinin yaşı, günlük yaptığı sporlar, sağlık durumu ve metabolizma hızına göre değişebilen bu oran genel olarak ise aynıdır. Biz bugün, en genel hatları ile günlük karbonhidrat ihtiyacı hakkında genel bilgileri sizlere aktaracağız.

Günlük karbonhidrat ihtiyacından önce kısaca karbonhidratların ne işe yaradığı konusunda bilgiler vermek istiyoruz. Bu bilgiler, karbonhidratların önemini belirtirken aynı zamanda kendi vücudunuz için ne kadar ihtiyacınız olduğu konusunda da sizlere bilgi verebilir. Karbonhidratlı besinler ile vücuda alınan karbonhidratlar, kişinin gün içinde ihtiyacı olan enerjinin büyük kısmını karşılar. Normal bir bireyde günlük enerjinin yüzde 55-60 oranını karbonhidratlar sağlar. Bu oran, diyet yapanlarda ya da vücut geliştirme çabasında olanlarda daha farklı olabiliyor. Özellikle spor ile uğraşan kişilerde, karbonhidrat ağırlıklı beslenme düzeni yaygın olarak görülüyor. Glikojenin kas ve karaciğerde depolanan hali olan karbonhidratlar, bilinçli olarak tüketildiğinde proteinler ile birlikte kas yapımında görev alır. Kısa sürede enerjilerini kaybetmeden vücut geliştirmek isteyenler, mutlaka kaliteli karbonhidratlardan yardım alıp istedikleri sonucu elde edebilirler.

[reklam id=1]

Günlük karbonhidrat ihtiyacı, normal bir insan için belki üzerinde çok durulması gereken bir durumdur değildir. Ancak spor yapan ve vücut geliştirmek isteyenler için son derece önemlidir. Vücut kası geliştirmekte etkili olan protein ve karbonhidratın günlük beslenme düzeninde özel olarak yer aldığı beslenme programları ile birlikte yapılan egzersizler kısa sürede fit bir vücuda kavuşmanızı sağlayacaktır.

Günlük karbonhidrat ihtiyacı kişinin kilosu, yaşı, yaptığı spor ve beslenmesine göre değişiklik gösterir. Sizde kendi karbonhidrat ihtiyacınızı hesaplarken bu durumları göz önüne alıp ona göre bir hesaplama yapmalısınız. Aşağıda bazı özel kriterlere göre karbonhidrat ihtiyacı hakkında genel oranları sizlerle paylaştık.

Günlük Karbonhidrat İhtiyacı Hesaplama

Doğal ve hafif tempoda çalışan sporcuların vücut ağırlığı başına yaklaşık 2,5 gram kaliteli karbonhidrat tüketmesi gerekir. Örneğin; 60 kilo olan birinin 150 gram, 70 kilo olan birinin 175 gram, 80 kilo olan birinin 200 gram, 90 kilo olan birinin 225 ve 100 kilo olan birinin de 250 gram karbonhidrat alması gerekir.

Doğal ve ağır tempoda çalışan sporcuların vücut ağırlığı başına yaklaşık 4 gram karbonhidrat alması gerekir. Buna göre vücut ağırlığı 60 kilo olan birinin 240 gram, 70 olanın 280, 80 olanın 320, 90 olan birinin 360 ve 100 kilo olan birinin 400 gram karbonhidrat alması gerekir.

İlaçlı ve hafif tempoda çalışan sporcuların vücut ağırlığı başına 4,5 gram karbonhidrat alması gerekir. Buna göre 60 kilo olan biri 270, 70 kilo olan biri 315, 80 kilo olan biri 360, 90 kilo olan biri 405 ve 100 kilo olan biri 450 gram kaliteli karbonhidrat almalı günlük olarak.

Günlük Karbonhidrat İhtiyacı Hesaplama

İlaçlı ve ağır tempoda çalışan sporcular içinse vücut ağırlığı başına 6 gram kaliteli karbonhidrat alması gerekir. Örneğin; 60 kilo olan birinin 360 gram, 70 kilo olanın 420, 80 kilo olanın 480, 90 kilo olan birinin 540 ve 100 kilo olan birininse 600 gram alması gerekir.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ortalama bilgiler olup kişiden kişiye değişebilir. Ancak genel hatları ile bu şekilde bir günlük karbonhidrat alımı gerekir. Verdiğimiz bu oranlarda geçen kaliteli karbonhidratlar ise iyi karbonhidrat da denilen yararlı karbonhidratları içeriyor.

Spor ile uğraşmayan kişiler için de karbonhidrat alımı önemlidir. Normal hayatına devam eden birisi için günlük karbonhidrat ihtiyacı, vücut ağırlığı başına 2 gram kadardır. buna göre 60 kilo olan birisinin 120 gram, 70 kilo olan birisinin 140 gram, 80 kilo olan birisinin 160 gram, 90 kilo olan birisinin 180 gram ve 100 kilo olan birisinin 200 gram kadar kaliteli karbonhidrat alması gerekir. Bu oranlarda alınan karbonhidrat vücudun daha sağlıklı ve daha dinç olmasını sağlayacaktır.