Güve Nasıl Yok Edilir?

tarafından
681
Güve Nasıl Yok Edilir?

Güveler, kumaş yiyerek beslenen kelebeğe benzeyen canlılardır. Temel besin maddeleri olan kumaşların üzerinde kurtçuk şeklinde çıkar ve zamanla büyüyüp kanatlanarak uçmaya başlarlar. Sıcak olduğu için yumurtalarını yünlü kumaşların üzerine bırakan güveler, insan ya da hayvanlara zarar vermezler. Ancak kendilerine zarar verileceği zaman çok hızlı bir şekilde kaçarlar.

Güve Nasıl Yok Edilir?

Kumaş yiyerek beslenmelerinden ve çok abuk üremelerinden dolayı güvelerin ilk fark edildiği an yok edilmesi gerekir. Zamanında önlem alınmadığında çok çabuk evi saran bu canlılar kıyafetlerin, çarşafların, nevresim takımlarının, halıların ve hatta koltukların zarar görmesine neden olabilir. Bu sorunların önlenmesi için güve nasıl temizlenir sorusuna kısaca bir göz atalım…

[reklam id=1]

Güve nasıl temizlenir ya da güve kelebeği nasıl yok edilir sorusuna verilebilecek ilk cevap her hangi bir ilaçlama şirketinden yardım alınmasıdır. Son derece küçük olan bu canlıların evden ve odadan uzaklaştırılması için iyi bir ilaçlama şirketinden profesyonel yardım alınabilir.

Bu yardım sonunda büyük ihtimalle sorunun çözümü sağlanmış olacaktır. İlaçlama şirketlerinin dışında evde de bazı önlemler ile bu canlılardan kurtulmak mümkündür. Güvelerden kurtulmak için aşağıdaki uygulamalardan her hangi birini yapabilirsiniz.

Güve Nasıl Yok Edilir? 1

  • Güvelerden kurtulmak için bazı büyük marketlerde yer alan güve ilaçlarından yararlanabilirsiniz. Tıpkı sinek ve diğer böceklerde olduğu gibi güvelerin çıkabileceği bölgelere bu ilaçları yerleştirip kıyafetlerinizi güve saldırılarından koruyabilirsiniz.
  • Hemen hemen her aktarda bulunan sandal ağacı kabuğu, sedir ağacı yaprağı ve defne yaprağı güvelerin yok edilmesinde etkilidir.
  • Bazı bitkilerin kokuları güveleri rahatsız eder ve bulundukları yeri terk etmelerine neden olur. Bu bitkilere en güzel örnekler nane, lavanta ve kekiktir. Mis gibi kokusu olan bu bitkileri sarıp giysi dolabınızda bir kese içinde konumladırın. Güveler kokudan dolayı dolaba gelmeyecektir.
  • Giysilerinizin bulunduğu dolapları her gün ya da en azından haftada bir kere havalandırın. Çok fazla karanlık ve nemli bölgelerde dolapları konumlandırmayın.
  • Evinizi ya da işyerinizi sürekli kapalı olarak bulundurmayın. Havalandırmak güve oluşumunu önleyecektir.

Yukarıdaki maddeler ile güvelerin evden ya da ortamdan uzaklaşmasını sağlayabilir, yeniden oluşmalarını engelleyebilirsiniz.

Güve Nasıl Yok Edilir? 3

Güve Neden Olur?

Güveler hemen hemen her evde ortaya çıkabilen canlılardır. Bu canlıların ortaya çıkma nedenleri çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Günümüzde en sık görülen güve çeşitleri, tahıl güvesi, deri güvesi, halı güvesi ve zeytin güvesidir.

Bu güve çeşitlerinden tahıl güvesi, açıkta bırakılan besin maddeleri, özellikle de bakliyatlar nedeni ile ortaya çıkar. Bu bakliyatların açıkta kalması ile beslenen canlılar kısa sürede üreyerek çoğalır. Zaman içinde çok sayıda yere yayılan ve konumlanan bu canlılar, tahıllardan giyim ürünlerine, ev içindeki eşyalara kadar yayılır. Düzenli havalandırılmayan, temizliği yapılmayan ve sürekli nemli olan bölgelerde daha fazla ortaya çıkar ve yayılır.

İlk olarak tırtıl şeklinde ortaya çıkan güveler zaman içinde büyüyüp kelebek gibi kanatlanarak uçmaya başlar. Yetişkin konuma gelen güveler üremek için yumurtalarını sıcak yünlü kıyafetlerin içine bırakır. Burada büyüyen yumurtalar zaman içinde gelişip kırılır ve tırtıllar içinden çıkar.

Güve Nasıl Yok Edilir? 4

Kelebeğe benzer bir yapısı olan güveleri zaman zaman kelebekler ile karıştırmak mümkün olabilir. Güveler genel olarak kapalı ve dar alanlarda, giysi dolaplarında gıda ürünlerinin bulunduğu kapaklı dolaplarda, tüylü halıların içlerinde ya da yünlü kıyafetlerin üzerinde yaşayabilirler. Kumaş ve tahıl yiyerek beslenen güveler, 5mm den 2,5 cm ‘ye kadar değişik boyutlarda olabilir. Genelde zarar vermezler ancak kumaş ya da besinleri yiyerek zarar verebilirler.