Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

tarafından
476
Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Sofralarımızın vazgeçilmezi zeytinyağı hem yemeklerimize lezzet katmakta hem de sağlığımıza bir çok fayda sağlamaktadır. Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvelerinin sıkılması ile elde edilen, hiçbir kimyasal işlem görmeyeni katkı maddesi içermeyen sağlıklı bir yağdır.

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı aynı zamanda zeytinin etleri ile birlikte çekirdeklerinin de ezilmesi ile elde edildiği için diğer yağların aksine daha doğaldır. Zeytinyağının içerisinde bol miktarda E ve K vitaminleri bunların yanında da A ve D vitaminleri de bulunmaktadır. Hem sağlıklı hem de vazgeçilmez bir yağ olması nedeni ile hakiki zeytin yağı nasıl anlaşılır konusunda bilinçli olmak gerekmektedir.

Zeytinyağı sadece tüketim amaçlı değil cilt sağlığı, saç sağlığı içinde kullanılmaktadır. Bağırsak hareketlerini arttırarak basur ve kabızlığı önleyen zeytinyağı ayrıca antioksidan özelliği ile bağırsakların temizlenmesine de faydalıdır.

[reklam id=1]

Meme kanserine karşı da etkili olan zeytinyağı ayrıca, diyabete iyi gelmekte, kan basıncını düzenlemekte, kolesterole faydalı olmakta, karaciğeri korumakta, Alzheimer hastalığına karşı fayda sağlamakta, kemik sağlığına iyi gelmekte, ruh salığını korumakta, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Gerek yemeklik gerekse sağlık için tüketim dışında, kozmetik ürünlerinde ve sabunlarda da kullanılmaktadır.

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? 2

Bir yandan bu kadar faydalı bir ürün olması ve çok tüketilmesi, diğer yandan fiyatının değerli olması nedeni ile zeytinyağının da sahteleri üretilerek vatandaşlar dolandırılmaktadır. Bu noktada tüketicilerin sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır veya halis zeytinyağı nasıl anlaşılır noktasında bilinçli olması ve sağlığını tehdit edebilecek olan sahte zeytinyağı kullanımından kaçınması ve kendisini koruması gerekmektedir.

İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır birkaç balıkta özetleyelim.

  • Yapılması gereken ilk karşılaştırma fiyatıdır. Hakiki zeytinyağı maliyetlidir ve bu nedenle fiyatı yüksektir. Sahte zeytinyağları ise hakiki zeytinyağına oranla çok daha ucuz fiyata satılmaktadır. Bu yüzden çok ucuz zeytinyağı almaktan kaçınılmalıdır.
  • Gerçek zeytinyağının kendine özel buruk bir tadı olacaktır. Hakiki zeytinyağının bir acılığı ve aroması bulunmaktadır. Bu acı ve aroma genzi yakar ve dilin arkasında bir acı hissedilir ve kısa bir süre sonra bu acı geçer.
  • Hakiki zeytinyağının taze ve meyvemsi bir kokusu vardır.
  • Sahte zeytinyağları tüketildikten sonra midede bir yanma yapar. Ağır ve kötü bir kokuya sahiptirler ve tadında acılık yoktur.

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? 3

  • Gerçek zeytinyağı 4 – 5 derecede bulanıklaşır. Hakiki zeytinyağı donar mı diye merak ediyorsanız evet 0 – 6 derece arasında hakiki zeytinyağı donmaktadır ancak oda sıcaklığına alındığında eski haline döner ve her hangi bir bozulma yaşamaz. Zeytinyağınızdan bir miktar alarak buzdolabına koyduktan sonra donmasını beklediğinizde eğer yağın tamamı donarsa gerçek, bir kısmı donarsa donmayan kısmı katkılı yani sahtedir.