Halüsinasyon Nedir

tarafından
990
Halüsinasyon Nedir

Halüsinasyon Nedir
Halüsinasyon daha çok sinirsel ve ruhsal türdeki rahatsızlıklarda görülür, gerçekte olmayan olayları ve kişileri, hastanın 5 duyu organından en az birisiyle algıladığını zannettiği duruma denilir. Halüsinasyon görmek hastanın etrafında herhangi bir uyarıcı olmamasına rağmen etrafında canlı veya cansız bir uyarıcıyı algılama durumudur. Genelde ruhsal ya da sinirsel bozukluklarda görülen bu durum sosyal hayatı olumsuz etkilemekte, psikolojiyi tüketmektedir, hasta rahatsızlığını kabul etmese dahi hasta yakınları tarafından durumun ciddiyetinin farkında olunması gerekir. Halüsinasyon ayrıca migren, duyu organlarının hasar görmesi gibi durumlarda da görülebilir, psikolojik sebeplere bağlı olmayan bu tür durumlarda hastanın acilen tedavi olması gerekir.

Migren, şiddetli baş ağrısı olarak bilinir ve çeşitli türleri vardır. Migren krizlerinde ağrı kesicilerde ağrı hafifletilmeye çalışılır ancak ağrı kesiciler şiddetli krizlerde işe yaramaz. Migren krizinde hasta çevresinde ışık huzmeleri, parlaklıklar ve parlak cisimler görebilir, aynı şekilde gözünde rahatsızlık olan bir kişi de etrafında cisimler görebilir, bu durumlar aslında halüsinasyon olarak değerlendirilmez. Bu gibi durumlarda kişi rahatsızlığı sebebiyle halüsinasyon gördüğünü bilir ve gördüklerinin gerçek olmadığını anlar. Halüsinasyon görmek kişinin gördüklerini gerçek zannetmesi ve gerçeklik kavramının tamamen ortadan kalkması durumudur, kişi gördüğü cisme, duyduğu seslere inanır.

 

Halüsinasyon Neden Görülür?

Normal kişilerde aşırı fiziksel ya da ruhsal yorgunluk, yaşlı kişilerde uyku öncesi ve sonrasında görülen geometrik şekiller, renkli veya gri cisimler görülmesi normal kabul edilir. Bilimsel araştırmalar karanlıkta kalan herkesin halüsinasyon görebileceğini ortaya koymuştur. Karanlıkta duyu organlarınca algılanmayan şeyler beyin tarafından uydurulur, kişi bunların farkında olduğu için durumdan etkilenmez.

Halusinasyon-Nedir1

Halüsinasyon görmek felç, göz rahatsızlıkları, beyin tümörü gibi rahatsızlıklara da bağlıdır, bu tür durumlarda sanrıların sebebini kişi bildiği için halüsinasyonlardan etkilenmez. Ayrıca uyuşturucu veya alkol bağımlıları da sık sık halüsinasyon görürler, yapılan araştırmalarda alkolik olan kişiler genellikle beyaz fare gördüklerini söylemiştir. Uyuşturucu bağımlıları ise tuhaf ve ürkütücü olaylar, senaryolar gördüğünü belirtmişlerdir. Extacy gibi sentetik maddeler en fazla halüsinasyona sebep olan uyuşturucu türleridir.

[reklam id=1]

Halüsinasyonun en tehlikeli olduğu grup şizofreni hastalarıdır, şizofreni hastalarında görüntülerle birlikte seslerde duyulur, hatta tüm görülen halüsinasyonlar gerçekten farksızdır. Yıllarca gerçekte var olmayan bir arkadaş ya da evcil hayvanla yaşadığını zanneden şizofreni hastaları vardır. Bu hastalar gördüklerinin gerçek olduğunu düşündükleri için etkilenirler ve bazen tehlikeli olabilirler, hasta olduklarını kabul etmezler.

Halüsinasyon Tedavisi

Halusinasyon-Nedir

Tedavi için öncelikle halüsinasyon görmek ve görülen halüsinasyonlardan ne derece etkilenildiğini tespit etmek gerekir. Sebebi fiziksel rahatsızlıklar, göz bozuklukları, aşırı ruhsal yorgunluk ya da fiziksel yoğunluk, duyu organlarının hasar görmesi gibi durumlar ise tedaviye bu fiziksel rahatsızlıkların giderilmesi ile başlanılmalıdır. Eğer bu tür sebepler değilse ve kişi gördüğü varsanımlardan etkileniyorsa, sorun psikolojik rahatsızlıklara dayandığı için psikolojik destek almak gereklidir.