Hamile Diyeti

tarafından
407
Hamile Diyeti

Hamilelik döneminde aşırı kilo alımı, doğumdan sonra annelerin bu kiloları vermek için çok zorlanmasına neden olur. Genelde bu dönemde alınan kiloların geri verilmesi çok zordur. Doğum sonrasında verilmesi kilolar, özellikle emziren anneler için çok zordur. Bu zor durumun önüne geçmek için gebelikte beslenme konusuna dikkat edilmesi gerekir.

Hamile diyeti, kilo vermek için yapılan normal diyetlerden daha farklıdır. Bu özel dönem diyetinde hem annenin hem bebeğin beslenmesi için önemli besinlerin alınması gerekir. Anne adayının çok fazla kilo almadan beslenmesinde önemli olan bu hamilelik diyeti bol besleyici ve az kalorilidir.

Kilo verme diyetlerine göre daha farklı uygulanan özel dönem diyetinde, dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da gebelikte kesinlikle alınmaması gereken besinlere dikkat edilmesi gerekliliğidir. Annenin, bebeğin sağlığında bozulmaya neden olabilecek fazla tuzlu, aşırı acı, çok yağlı, hazır gıdalar, çok şekerli besinler ve vücut dengesini aniden bozacak gıdalardan uzak durmak gerekir.

[reklam id=1]

Hamilelikte Beslenme Hamilelikte Diyet Yapılır mı?

Gebelik döneminde diyet, fazla kilo almamak ve değişik sağlık sorunları yaşamamak için uygulanabilir. Anne adayının doktoruna danışarak uygulayabileceği bu diyette, en önemli nokta gebelik süresi boyunca şekerden uzak durulması gerektiğidir. Bu dönemde şeker tüketimi mümkünse hiç olmamalıdır.

Hamilelik döneminde diyet yapılırken mutlaka doktor kontrolü şarttır. Çevreden uygulayanların tavsiyesi ya da bir yerlerden okunarak hamilelik diyeti yapılmaması gerekir. Bilinçsizce yapılan diyetler anne ve bebeğin sağlığını ciddi olarak tehdit edebilir.

Hamilelikte kilo almamak için uygulanan diyetlerde sadece bazı besinlerin tüketimine sınırlama ya da yasaklar getirilir. Bu yasaklar ve kısıtlamaları doktor kontrolünde yapan anne adaylarında da zaman zaman bazı olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Bu durumda hemen acil olarak doktorlarına konu hakkında bilgil vermeleri gerekir.

Hamilelikte Beslenme Hamilelikte Diyet Yapılır mı?

Hamilelik Diyeti Nasıl Olmalı?

Hamile diyeti, anne ve bebeğin sağlığına zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Sağlıklı ve fazla kilo almadan geçirilecek bir hamilelik dönemi için özel hamilelik süresince beslenme programı uygulanabilir. Bu beslenme programlarında annenin açlık hissetmemesi için mutlaka ara öğünlere yer verilmesi gerekir.

Bu ara öğünler kan şekerinin dengede tutulması ve anne adayının bir sonraki öğünde çok fazla açlık hissetmemesi için önemlidir.

Anne adayının gebelik döneminde bol miktarda su tüketmesi, daha sağlıklı olmasında etkili olacaktır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hemen hemen her anne adayında ortaya çıkan ödemlerin vücuttan atılması için bol miktarda su ve sıvı alımı yapılması gerekir. Bu dönemde ayrıca tuz alımında da sınırlandırmaya gidilmeli, mümkün olduğunca tuz kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Hamilelik Diyeti Nasıl Olmalı?

Gebelik döneminde sağlam bir kahvaltı ile güne başlamak önemlidir. Bu öğünde yazlık ve kışlık olarak farklı sebzeler tüketebilirsiniz. Örneğin; kışın maydanoz, marul, roka gibi yeşillikler ve ekmek tüketebilir, yazın ise domates, salatalık, biber ve yine ekmek ile kahvaltı yapabilirsiniz.

Kahvaltı gün içinde açlık hissinin daha azalmasında etkili olacaktır. Düzenli ve sağlıklı beslenme için anne adaylarının kahvaltıyı atlamaması gerekir. Kahvaltıda siyah çay yerine yeşil çay tüketimi de önemlidir.

Hamilelikte diyet ve beslenme ile ilgili bu yazımızda son olarak hamilelikte ne kadar kilo almalı sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Normal bir hamilelikte anne adaylarının kilosuna göre alınması gereken kilo da değişir.

Hamilelik Diyeti Nasıl Olmalı? 1

Gebelik öncesinde normalden zayıf olan anne adayları, 15-16 kilo; normal kiloda olan anne adayları, 9-12 kilo; kilolu anne adayları ise 5-6 kilo alabilirler. Bu kilo alımları sağlıklı bir hamilelik için yeterlidir.

Daha detaylı bilgiler ve örnek hamile diyeti listesi, için sitemizde yer alan diğer konularımıza da göz atıp önerilerimizi inceleyebilirsiniz.