Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

tarafından
325
Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamileli bir çok kadının heyecanla beklediği bir durumdur. Çoğu durumlarda anne ve baba adayını heyecanlandıran bu durum bazı durumlarda da istenmeyen gebeliklere karşı bir endişe yaratsa da genel olarak hamilelik denince güzel bir haber, mutlu, heyecanlı, stresli, uzun ve bir o kadar da heyecanlı günler akla gelmektedir.

Özellikle planlı bir şekilde hamile kalmak yaşanan cinsel ilişki sonrası acaba oldu mu, hamile olduğumu nasıl anlarım gibi sorular anne adayını sarar.

Öncelikle hamileliğin gerçekleşmesi ve kesin olarak teşhisin konulabilmesi nasıl olur. Hamilelik cinsel ilişki sonrası yumurta ile spermlerin döllenmesi sonucu oluşan hücrenin rahime yerleşmesi ile oluşmaktadır. Döllenen yumurta kısa bir yolculuktan sonra rahmin içine veya arka duvarına yerleşir ve burada gelişmeye başlar.

Döllenen yumurtanın rahme varmadan başka bir yere yerleşmesi durumunda da dış gebelik gibi durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Gebeliğin kesin olarak teşhisi için hamilelik hormonlarının salgılanmaya başlanması ve önce kana sonrada idrarda bu hormonların görülebilmesi gerekmektedir.

[reklam id=1]

Gerek kan ve idrar tahlilleri gerekse evde hamile olduğumu nasıl anlarım diye merak edenler bu süreyi her hâlükârda beklemek zorundadırlar.

Hamilelik hormonları kana karışmadan önce test yapmadan hamile olduğumu nasıl anlarım sorusu için bilimsel hiçbir veri bulunmamaktadır. Bu durumda sadece anne adayının kendi hissettiği duygular ve bazı işaretler ile kesin olmamakla birlikte tahini karar verilebilmektedir.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? 3

Her hangi bir test veya tahlile dayanmadan hamileliğin anlaşılması için görülebilecek belirtiler arasında, gebeliğin ilk haftasında bulantı ve kusma görülmesi işaretlerden biridir. Özellikle sabahın ilk saatlerinde görülen bulantıların gün içerisinde azalarak geçmesi hamileliğin belirtilerindendir. Bunun yanı sıra vajinal akıntıların ilk haftada artması da hamilelik belirtilerindendir.

Adet kanamasının gecikmesi de hamilelik belirtisi olarak görülebilmektedir. Bu belirtilerin yanında memelerde dolgunluk hissi olması, meme ucunun koyulaşmaya başlaması gibi belirtiler erken teşhis için yol göstermektedir ancak tam güvenilir değillerdir.

Hamile olduğumu en erken nasıl anlarım diye merak edenler için kesin sonuç adet olduktan sonra kan ve idrar testlerindeki hormon değerleri ile verilebilmektedir. Hamile kalınması ile anne adayı HCG hormonu salgılamaya başlar. HCG hormonu hamileliğin 20. Gününden itibaren kanda görülmeye başla ve bu da hamileliğin kesin sonucunu öğrenmemizi sağlamaktadır.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Adet zamanı gelmeden hamile olduğumu nasıl anlarım diye araştıranlara da kan testi bir nebze olsun yardımcı olmaktadır. Anne adayının kendi izlenimleri ve anne adayındaki belirtiler her ne kadar hamilelik şüphesini güçlendirse de kesin sonucu öğrenmek için anne adayının cinsle ilişkiden sonraki adet gününü beklemesi gerekmektedir. Bu dönemde hamilelik sonucunu öğrenmek için iki farklı yöntem uygulanmaktadır.

Bunlardan birincisi kanda HCG testi yapmaktır. Kanda HCG testi adet gününden 2 – 3 gün öncesinde de yapılabilmektedir ve genelde doğru sonucu vermesine rağmen en kesin sonuç için adet gününün geçmesi beklenmelidir. Doktorunuz tarafından yapılabilecek olan bu test sonucunda hamilelik teşhisi konulabilecektir. Ayrıca tam kesin sonuç için ultrasonografi ile embriyonun görülmesi de bir diğer yöntemdir.

Evde hamile olduğumu nasıl anlarım diye araştıranların büyük oranla doğru sonucu veren idrar testlerini uygulamaları gerekmektedir. Eczanelerden alabileceğiniz ve evde kendinizin uygulayabileceği bu testlerde idrardaki HCG oranına göre sonucu belirlemektedir.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? 1

Ancak doğru sonuç için ilişkiden sonraki adet gününüzden 4 – 5 gün sonrası tercih edilmelidir. Alacağınız testin kullanma kılavuzuna göre yapılacak kontrol sonucunda eğer çift çizgi çıkarsa pozitif yani gebeliğin gerçekleştiği, tek çizgi çıkarsa negatif, biri net, diğeri soluk çizgi çıkarsa da şüpheli olarak değerlendirilir. Sonucun şüpheli çıkması birkaç gün sonra tekrar denemeniz anlamına gelmektedir.