Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

tarafından
224
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar, hamilelik bebek isteyen her kadını çok mutlu eden bir başlangıçtır. Ama bu mutluluk veren başlangıcın kendine göre fiziksel ve psikolojik zorlukları da vardır. Hamilelik belirtileri her ne kadar ortak olsa da yine de kadından kadına değişiklik gösterdiği söylenebilir.

Hamilelik belirtileri yorgunluk, bulantı, kusma, iştahta azalma, kokulara karşı duyarlı hale gelme, tiksinme, kanama olarak sıralanabilir. Bu belirtiler dediğimiz gibi kadından kadına, bünyeden bünyeye değişiklik gösterir. Bazı anne adayları gebeliği sırasında hayli iştahlıyken, bazı anne adayları da son derece iştahsızdır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

İlk hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun en net yanıtı adet gecikmesidir. Bunun yanı sıra ilk belirtilerden biri yorgunluk hissidir. Kendinizi yorgun, bitkin ve uykulu hissetmeniz hamileliğin erken belirtilerinden birisidir. Hamilelik döneminde fazla miktarda salgılanan hormonlar sebebiyle metabolizmanın iş yükü de artar ve normal zamandan daha fazla uyku ihtiyacı ve yorgunluk hissi duyulur.

İlk hamilelik belirtileri gebeliğin ilk haftalarından itibaren belirmeye başlar. Özellikle mide bulantıları yorgunluk ve halsizlikten sonraki en bariz belirtidir.

[reklam id=1]

Erken hamilelik belirtileri denildiğinde sayılacak diğer belirtiler ise şöyle sıralanabilir: memelerde büyüme, hassasiyet ve sızlama, kimi kadınlarda meme uçlarının renginde koyulaşma.

Diğer belirtiler kokulara hassasiyet, sabah bulantıları ve kusma olarak sayılabilir.

Erken hamilelik belirtileri arasında iştah artışı, çabuk acıkma, midede sürekli kazınma hissi gösterilebilir. Daha önce çok sevilen yiyeceklere karşı bir tiksinti gelişebilirken; tam tersi daha önce yenmeyen meyve, sebze ve yiyeceklere karşı bir istek gelişebilir.

Gün içinde ve geceleri sık idrar çıkma isteği, ani ve sert hareketlerde başın dönmesi, vajinal akıntılar, hafif vajinal kanamalar; aşırı hassasiyet, aşırı gerginlik, ani duygu değişimleri gibi ruh halinde değişimler de erken hamilelik belirtileri arasında sayılabilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? 1

Bu sayılan belirtiler yaşanıyorsa; özellikle mide bulantıları belirgin hale geldiyse, adet başlangıç tarihi üzerinden birkaç gün geçtiyse ve kadın aktif bir cinsel yaşam sürüyorsa gebelikten şüphelenilebilir. Bunu anlamanın ve kesinliğe kavuşturmanın en bariz yolu eczaneden alınacak bir hamilelik testiyle gebelik kontrolü yapmaktır.

Hazır gebelik testleri gerçek sonuca en yakın sonucu verirler ama yüzde yüz garantili de değillerdir. En doğru ve net sonuç kan testi ile anlaşılır. Test sonucunu alıp bir kadın doğum uzmanına göstermek ve hekimin yapacağı muayene ile gebelik durumu netleşecektir.