Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

tarafından
224
Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik ne zaman belli olur, gebelik erkekten gelen sperm hücreleri, kadından gelen yumurta hücresini döller döllemez başlar. Bu andan gebeliğin 8. haftasının sonuna kadar olan dönem “embriyonik dönem” olarak adlandırılır. 8. haftadan doğuma kadar olan sürece de “fetal dönem” denilir. Yani bebek 8. haftaya kadar emriyo, 8. haftadan doğuma kadar olan süreçte de fetus olarak adlandırılır.

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Döllenme işleminden 5-6 gün sonra HCG adı verilen hamilelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar. İşte gebelik testlerinde bu hormon tespit edildiğinde gebelik de ortaya çıkmış oluyor. Hamilelik ilerledikçe HCG hormonu idrarda da çıkmaya başlar ve testler pozitif çıkar. Kanda da aynı hormon tespit edilir. Bu sebeple kanla yapılan gebelik testleri henüz adet gecikmeleri yaşanmadan gebeliğin varlığını açık edebilir.

[reklam id=1]

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

  • Sabahları yoğun olacak şekilde mide bulantısı
  • Sık idrara çıkma
  • Memelerde hassasiyet, karıncalanma, şişme
  • Meme ucu ve çevresinde renk koyulaşması
  • Memelerdeki damar renklerinin belirgin hale gelmesi
  • Göbekten kasık kemiğine kadar koyu bir çizgi oluşması
  • Sürekli yorgunluk ve uyku hali
  • İştah artışı yahut bulantıya bağlı iştah azalması erken hamilelik belirtileri olarak sıralanabilir.

Gebelikte en kesin bulgular bebeğin kalp atışlarının duyulmasıdır. Bebek hareketlerinin hissedilmesi ve ultrasonda gebelik kesesinin görüntülenmesidir. Ama bu belirtilerin ortaya çıkabilmesi için belli bir süre gerekir. Peki hamilelik kaç günde belli olur? Ultrason görüntülerinde gebelik kesesinin görülmesi için 7 ila 10 gün geçmesi gerekir.

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur? 2

Bebeğin kalp atışlarının görülebilmesi için 2 ila 3 hafta, bebeğin hareketlerinin görülebilmesi için de en az 4 ila 5 ay gecikme gerekir.  Ama anne adayları haklı olarak bu zamana kadar beklemek istemezler ve gebe olup olmadıklarını öğrenebilmek için idrar ve kan testleri yaptırırlar.

Kanda gebelik ne zaman belli olur sorusuna şu yanıtı verebiliriz; gebelik şüphesiyle yapılan kan testlerinde sonuç 1-2 saat kadar çıkmaktadır. Kimi laboratuvarlar ise sonucu ertesi gün verirler.

İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belirtileri başlar sorusu da akıl çeler ve zihni kurcalar. Düzenli adet gören bir kadın olması gereken tarihte adet görmemişse gebe olma olasılığı var demektir. Bunu anlamanın en net yolu kan testidir. Kan testinde adet gecikmesine gerek yoktur, gebelik varsa adete 4-5 gün kala anlaşılır.

Hamilelik kaç günde belli olur ve hamilelik kaç haftada belli olur sorularının yanıtı da böylece verilmiş olur