Hamilelikte Burun Kanaması

tarafından
294
Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte burun kanaması, çoğu gebe kadında rastlanılan bir durumdur. Ortada burun kanamasına sebep olacak herhangi bir durum yokken meydana gelen burun kanaması birkaç damla olabileceği gibi hayli şiddetli de olabilir.

Hamilelikte burun kanaması ve baş ağrısı kimi kadınlarda zaman zaman görülürken, kimilerinde de hemen her gün görülebilir. Bu kanamalar eğer sık tekrarlıyorsa gebe kadınlar için hayli zorlayıcı olmaktadır. Ancak bu kanamaların bebek ve anne adayı için ciddi bir zararı yoktur.

Hamilelikte Burun Kanaması 1

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur?

Hamilelik sürecinde anne adayının damarlarında dolaşan kan miktarı arttığından, burun mukozasının içinde yer alan ince damarlardaki basınç da artar. Bu damarlar artan basınca direnemez ve damar duvarlarında yırtılma meydana gelir.

Bu da burun kanamasına sebep olur.  Ayrıca burun mukozasının kuru kalması, çok şiddetli sümkürme, ağzı ve burnu tıkayarak hapşırma gibi etkenler de basıncın artmasına yol açarak burun kanamasına sebep olur.

[reklam id=1]

Hamilelikte meydana gelen burun kanamalarının, kan hacmi artışından başka ikinci bir sebebi de burun mukozasındaki kuruluktur. Bunların haricinde sigara kullanımı da damarlardaki kırılganlığı tetikler.

Hamilelikte burun kanaması kaçıncı hafta olur sorusuna verilecek belirgin bir yanıt yoktur. Gebeliğin tüm etkilerinin hissedilmeye başladığı haftalardan itibaren ve bünyeye göre burun kanaması yaşanabilir. Her hamile kadında burun kanaması yaşanacak diye bir kural olmadığı gibi, gebeliğe bağlı burun kanamaları yaşanması da son derece normaldir.

Hamilelikte Burun Kanaması 2

Hamilelikte Burun Kanaması Normal mi?

Hamilelikte yaşanan burun kanamasında anne adaylarının endişelenmelerine gerek yoktur. Genelde kanama miktarı oldukça azdır ve basit müdahalelerle durur. Nadir de olsa müdahalelere rağmen durmayan kanamalar olabilmektedir.

Burun kanaması başladığında ilk yapılması gereken şey oturmak olmalıdır. Burun kanaması sırasında uzanmak, kalple burunu aynı seviyeye getireceğinden tavsiye edilmez. Ayrıca kanama esnasında uzanmak, kanın boğazdan aşağı doğru akmasına ve yutulmasına sebebiyet vereceğinden bulantı ve kusma yapabilir.

Burun kökünün üzerine belirgin bir baskı uygulayarak yaklaşık 10 dakika beklemek iyi netice verebilmektedir.

Hamilelikte Burun Kanaması 3

Yine aynı şekilde burun üzerine buz uygulaması da damarlarda büzüşme sağlayacağından kanamanın kesilmesine olanak tanır.

Burun kanaması durduktan sonra 10 ila 12 saat sümkürmemeye dikkat edilmelidir.