Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar?

tarafından
1026
Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar?

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar, hamilelik sürecinde pek çok çiftin çekindiği ve endişe duyduğu konulardan birisi de hamilelikte cinsel ilişkidir. Bu yüzden çoğu çift hamilelik boyunca seksten uzak kalır; zira bu dönemde yapılacak seksin anne rahmindeki fetüse zarar vereceği düşüncesi vardır.

Oysa seks, hamilelik boyunca da engellenmesine gerek olmayan bir fizyolojik olaydır. Anne adayının hamileliği sağlıklı ve olması gerektiği gibi ilerliyorsa; erken doğum, düşük gibi herhangi bir risk yoksa, hekim tarafından belirlenmiş bir sorun görünmüyorsa hamileliğin her döneminde cinsel ilişkiye girilebilir.

Hatta çoğu hekim seks sırasında salgılanan mutluluk hormonunun salgılanması ve bebeğe geçebilmesi için gebelik süresince çiftlere cinsel ilişkiyi önermektedirler. Yani hamileyken ilişkiye girmek sadece çiftler için değil, anne karnındaki bebek açısından da faydalı olacaktır.

[reklam id=1]

Hamileyken ilişkiye girilir mi sorusunu soranlar için şunu da söyleyebiliriz; hamileyken yapılan seks sırasında salgılanan hormonlar ve spermin içinde bulunan hormonlar, bilhassa 37. haftadan sonra doğum sürecinin normal seyrinde başlamasını sağlar. Yani hamilelik sonlanana kadar cinsel birliktelik belli başlı pozisyonları kullanarak ve daha dikkatli şekilde sürdürülebilir.

Çiftler bu dönemde bebeğe zarar vermeyecek, baskı uygulamayacak pozisyonları seçip uygulayabilir. Ayrıca hamilelik sürecinde sert seksten kaçınmak, daha yumuşak ve hafif hareket ve pozisyonları tercih etmek gerekir. Bu kurallara dikkat edildiği sürece hamileliğin hangi ayında olunursa olunsun ilişkiye girilebilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar?

Ancak hamilelikte sorun varsa, düşük veya erken doğum riski, kanama, enfeksiyon gibi problemler söz konusuysa, buna benzer bir problem mevcutsa cinsel ilişki için gebeliğin sonlanmasını beklemek daha doğru olacaktır. Hekime danışılmadan hamileyken ilişkiye girmek de sakıncalı olabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalı

Cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Bir kere her şeyden önce vajinaya giren penisin bebeğe teması söz konusu değildir. Anne karnındaki bebek; rahim kasları, gebelik kesesi ve içinde yüzdüğü amnios sıvısı ile adeta kuşatılarak koruma altına alınmıştır.

Bebek pek çok darbeye karşı esirgenen bir noktada gelişimini sürdürür. Rahim ağzındaki salgıların koyulaşması ile meydana gelen mukus adeta bir tıkaç vazifesi görerek hem spermin hem de bakterilerin rahim içine girmesini engeller.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalı

Halk arasında gebeliğin ilk 16 haftası girilecek cinsel ilişkinin, bebeğin düşmesine sebep olacağı kanısı, bir yanılgıdan ibarettir. 1. trimester denen bu dönemdeki bebek düşüklerinin cinsel ilişki değil başka sebeplerle oluştuğu bilinmelidir.

Çiftlerde genellikle cinsel ilişkinin rahim ağzının açılmasını kolaylaştırdığı, erken doğuma sebebiyet vereceği, penisin bebeğin başına zarar vereceği, damarlarda yahut doğum kesesinde açılma, kanama, çatlama yapabileceği gibi yanılgılar mevcuttur. Orgazm sonucu meydana gelen boşalmanın oksitosin yüklü olduğu, bunun da rahmin kasılmasını sağladığı gerçek olsa da bu durum erken doğuma sebep olmaz.

Ama yine de hamilelikte kaçıncı aya kadar cinsel ilişkiye girilir sorusunun yanıtını her çiftin kendi hekimine danışarak alması ve onun tavsiyelerine göre hareket etmesi en doğu yol olacaktır.