Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı

tarafından
443
Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı

Hamilelik bir kadının hayatında önemli bir dönemdir. Anne adayları bu dönemde fiziki ve ruhi birçok değişim geçirirler. Bu dönemde en çok yaşanan sorunlar cinsel yönden olmaktadır. İlk hamileliğini yaşayan anne adaylarının çoğunun aklında, hamilelikte hangi sıklıkta ilişkiye girilebilir? sorusu vardır.

Kadınlar bu konuyu doktorlarına sormaktan çekindikleri için kulaktan dolma bilgilerle hareket etmekte ve bu yüzden çoğu çift bu dönemde cinsellik konusunda çeşitli sorunlar yaşamaktadır.

Hamilelik kadının normal hayatını değiştiren bir zaman dilimi değildir sadece bebeğin sağlıklı olması ve rahat bir doğum yapmak için bazı dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunların dışında kadınlar cinsellik de dahil olmak üzere hayatlarını normal bir şekilde yaşayabilirler.

[reklam id=1]

Hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkan hamilelik belirtilerinin de etkisi ile kadınlar cinsellikten biraz soğuyabilirler. Yapılan araştırmalar hamilelik belirtilerinin ortadan kalkması ile birlikte çoğu anne adayında cinselliğin normale döndüğünü göstermektedir. Düşük, erken doğum riski ve herhangi bir enfeksiyon sorunu olmadığı sürece hamileler cinselliği yaşayabilirler.

Hamileler hangi sıklıkta ilişkiye girebilir? sorusunun cevabı çiftlere göre değişse de uzmanların bu konudaki ortak görüşü haftada 1 ilişkiye girilebileceği yönündedir. Bazı bayanlar hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceğini düşündükleri için cinsel dürtülerini bastırmayı tercih ederler. Yapılan araştırmalar sonucunda hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir zararı olmadığı saptanmıştır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı 1

Aşırıya kaçmadan ve uygun pozisyonlarda ilişkiye girildiğinde bebek de anne de bundan bir zarar görmez. Bunun dışında bazı kadınlar da hamilelikte kilo aldıkları için eşlerinin onları arzulamadığını düşünerek cinsellikten uzak durmayı tercih edebilirler.

Erkekler eşlerinin bu halinden şikayetçi olmadığı halde kadınlar yersiz endişeye kapılıp, hayatlarının bu en güzel dönemini kendileri ve eşleri için zorlaştırabilirler. Oysa ki hamilelik kadınlara ayrı bir güzellik verir ve bayanların bu dönemde vücutlarındaki fiziksel değişimden utanmamaları gerekir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Haftada Kaç Kez Olmalı?

Bazı anne adaları hamilelikte cinsellikten uzak durmaya çalışırken kimi kadında da durum bunun tam tersi olabilir. Hamileliğin ilk ve son ayları dışındaki dönemde kadınların cinsel arzuları ve ilişkiden aldıkları zevk artabilir. Hamilelikte hiç cinsellik yaşamamak kadar çok sık cinsellik yaşamak da soruna neden olabileceği için bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Haftada Kaç Kez Olmalı?

Düzenli bir cinsel hayat ve kaliteli bir ilişki hem kadın hem de erkek için daha iyi olacağından haftada en fazla 2 kere cinsel ilişkiye girilebilir. Eğer gebeliğin son ayları değilse ilişki sırasında meydana gelen kasılmalardan dolayı kadınlar paniğe kapılmamalıdır.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ilişkiye girmek biraz daha zorlaşacağı için bu konuda dikkatli olunmalı ve anne adayının karnına baskı yapacak pozisyonlardan özellikle kaçınılmalıdır. Bunun dışında erkek kadını zorlayacak şekilde sert hareketlerden kaçınmalıdır.

Eğer kadının canı çok yanarsa, ilişki sırasında ya da sonrasında kanama meydana gelirse ilişkiye devam edilmemeli ve bu konuda bir uzmana danışılmalıdır. Bazen hamileliğin ilk zamanlarında cinselliği yaşamaya engel bir durum yokken, ilerleyen dönemde doktor bu konuda kısıtlama getirebilir. Bu durumda uzmanın talimatına uyularak cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Haftada Kaç Kez Olmalı? 1

Normal şartlarda gelişen bir hamilelikte cinsellik konusunda herhangi bir kısıtlama getirilmese de hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı? bunun bilinmesi gerekir. Hamileliğin 8 ayı boyunca cinsel ilişki yaşanabilir fakat son ay hamilelerin ilişkiye girmemesi uzmanların ortak görüşüdür. Son ay kadının fiziki değişim nedeni ile ilişkiye girmesi zorlaşacaktır. Ayrıca ilişki sırasında meydana gelen kasılmalar da doğum sancısını başlatabileceği için çiftlere bu süreçte ilişkiye girmemeleri tavsiye edilmektedir.