Hamilelikte Cinsel İlişki

tarafından
438
Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik bir kadının hayatındaki önemli bir dönemdir. Bu dönemin rahat geçmesi için anne adayının aklındaki soru işaretlerinin giderilmesi son derece önemlidir. Bazı özel durumların dışında çoğunlukla hamile kadınlar kendilerini kısıtlamadan normal yaşantılarını devam ettirebilirler.

Hamilelik boyuca kadında birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişimler hamilelikte cinsel yaşam ve daha birçok şeyi de etkiler. İlk zamanlarda anne adayları bu değişimden fazla etkilenmeseler de hamilelik belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte kadınlar fiziki ve duygusal olarak farklı bir döneme girerler.

Mide bulantısı, kusma, halsizlik gibi hamilelik belirtileri kadınlarda cinsel isteksizliği de beraberinde getirebilir. Bu durumun geçmesi ile birlikte kadın tekrar cinselliğe ilgi duymaya başlayabilir.

[reklam id=1]

Normal yaşantılarında sorunsuz bir cinsellik yaşayan çiftler bile hamilelik döneminde cinsel yönden sorun yaşayabilirler. Kadının duygusal bir döneme girmesi ve annelik iç güdüsü ile hareket etmeye başlaması cinselliği olumsuz etkileyebilir. Kadın ilişkiye girdiğinde bebeğinin zarar göreceğini düşünerek cinselliğe sıcak bakmayabilir ve kedini cinselliğe tamamen kapatabilir.

Bazı bayanlar da kilo aldıkları için kendi vücutlarından rahatsız olup hamilelikte ilişki yaşamak istemeyebilirler. Hamile bir bayanın aşırı olmamak şartı ile kilo alması gayet normaldir ve bu durum onu çirkin bir kadın yapmaz. Tam tersine çoğu bayan hamilelik döneminde anneliğin verdiği farklığı bir güzelliği yansıtır. Hamilelikte cinsel ilişki de dahil olmak üzere aklınıza takılan tüm soruların en doğru cevabını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İlişki 1

Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

Hamileyken ilişkiye girmek konusunda bilgi sahibi olmayan çiftler bu dönemde bocalayabilirler. Hamilelik cinselliğe engel bir durum olmasa da bazen kadının isteksizliği ya da bebeğin zarar görebileceği düşüncesi çiftlerin cinsellikten uzak durmasına neden olabilir.

Normal bir hamilelik geçiren anne adayları doktor aksini söylemediği sürece cinsel yaşamlarına devam edebilirler. Düşük ya da erken doğum gibi bir risk varsa doktor ilişkiye girilmemesi konusunda uyarı yapabilir. Böyle bir durumda doktorun talimatının dışına çıkılmamalıdır.

Bazen normal seyreden bir hamilelikte bazı sorunlar ortaya çıkabilir ve doktor ilişkiye girilmemesini önerebilir. Bu durumda da talimata uyulması çok önemlidir. Hamilelik süresince düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi cinselliğin seyri açısından da önemli olduğundan hamileler bu konuda gereken hassasiyeti göstermelidir.

Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Normal şartlarda çiftler istedikleri pozisyonda ilişkiye girebilirler fakat hamilelik söz konusu olunca bu konuda bilinçli hareket etmek gereklidir. Bebek bekleyen çiftlerin de cinselliği gönüllerince yaşamaya hakkı vardır fakat yanlış cinsel ilişki pozisyonları ve sert hareketler sorun oluşturabileceği için bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Hamilelerin yorulmadan ve zorluk yaşamadan ilişkiye girebilmeleri için erkeğin altta olduğu pozisyonlar önerilmektedir. İsteyen çiftler ayakta da ilişkiye girebilirler. Hamileliğin iyice ilerlediği dönemde çiftlerin zorlanmadan cinsel ilişkiye girebilmeleri için en uygun pozisyonlar ise yatakta yan yana veya arkadan yanaşarak vajinaya girildiği tekniklerdir. Bu tür fazla efor gerektirmeyen pozisyonlar anne adaylarını yormayacağı için cinselliği onlar için zevkli bir hale getirebilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? sorusu ilk kez bebek sahibi olacak çoğu çiftin merak ettiği bir konudur. Bu konuda yapılan araştırmalar hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermeyeceği yönündedir. İlişki sırasında penisin bebek ile teması söz konusu olmadığından bu konuda endişelenmeye gerek yoktur.

Düşük veya erken doğum gibi bir risk olmasa bile herhangi bir şekilde enfeksiyon gelişirse bu durumda cinsel ilişkiye kısıtlama getirilebilir. Bebek sahibi olacak çiftler çok aşırıya kaçmadan ve uygun pozisyonları seçmeye özen göstererek cinsel hayatlarını devam ettirebilirler. Bu konuda her iki taraf da tedbiri elden bırakmamalı, kadını zorlayacak ya da aşırı kasılmasına neden olacak hareketlerden kaçınmalıdır.

Erkek kadına sert müdahale etmemeli, yavaş ve dikkatli bir şekilde hareket etmelidir. İlişki sırasında anne adayının çok canı yanarsa ya da ani bir kanama meydana gelirse hemen ilişkiye son verilmelidir. İlişki sırasında değil de sonradan bu durum meydana gelirse sorunun devamı halinde bir uzmana danışarak gereken yapılmalıdır.