Hamilelikte Cinsellik

tarafından
253
Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte cinsellik konusunda merak edilen birçok konu vardır. İlk hamileliğini yaşayan kadınlar bu konuyu bir uzmana danışmak yerine kulaktan dolma bilgilerle hareket ederlerse yok yere kendilerini ve eşlerini kısıtlamış olurlar.

Anne olmanın heyecanı, bebeği koruma iç güdüsü, hormonlardaki ve vücuttaki değişikler bazı kadınlarda aşırı strese neden olur. Bir de bunun üzerine cinsellikle ilgili sorunlar eklenirse durum içinden çıkılamaz bir hal alabilir.

Oysa ki anne adayları bu konuda bilinçli davranıp konuyu bir uzmana danışsalar çoğu kaygılarının yersiz olduğunu görüp rahatlayacaklardır. Her kadının hamileliği farklı geliştiği için bayanların bu konuda birbirini yönlendirmesi yanlış olur.

[reklam id=1]

Konu hakkında bilgi sahibi olmadan hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceğini düşünmek son derece yanlıştır. Sorunsuz gelişen bir hamilelikte cinselliğin kısıtlanması söz konusu değildir. Normal bir şekilde cinsel yaşantısına devam eden anne adayları bu dönemi daha mutlu geçirebilirler.

İlk hamileliği olan bayanlarda düşük ya da erken doğum riski bulunmuyorsa, doktor aksini söylemediği sürece cinsel ilişkiye devam edilebilir. Önceki hamileliğinde sorun yaşamış olan bayanlarda doktor cinsel ilişkiye girilmemesini tavsiye edebilir. Böyle bir durumda uzmanın önerisi mutlaka dikkate alınmalıdır. Her şey yolunda gidiyorsa haftada 1 kere cinsel ilişkiye girilerek, sorunsuz bir şekilde bu dönem atlatılabilir.

Hamilelikte Cinsellik

Düzenli bir şekilde cinselliği devam ettiren çiftler, hamilelikte cinsellik kaçıncı aya kadar? diye merak edebilirler. Bu konuda uzmanların görüşü son aya kadar ilişkiye girmekte sakınca olmadığı yönündedir. 8. aydan sonra cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

Bunun nedeni de ilişki sırasında kadının kasılması sonucunda doğumun erken başlama ihtimalidir. Hamileliğin son ayında anne adayının karnı iyice büyüdüğü için ilişkiye girmek de zorlaşabilir ayrıca bu dönemde kadının annelik heyecanı nedeni ile cinselliğe olan isteği de azalabilir. Tüm bu ihtimaller göz önüne alınarak hamilelik 9. aya geldiğinde cinsel ilişkiye ara verilmelidir.

Hamilelikte Cinsellik 1

Hamilelikte Cinsellik Pozisyonları

Hamilelik cinselliği yaşamaya engel bir durum olmasa da, anne ve bebeğin sağlığı açısından dikkatli davranılması gereken bir dönemdir. Beslenme, kilo artışı gibi konulara dikkat edildiği gibi cinsel ilişkiye ve bu esnada uygulanan pozisyonlara da dikkat etmek gerekir.

Hamileliğin ilk aylarında çiftler pozisyon yönünden sıkıntı yaşamasalar bile sonraki aylarda kadında kilo artışı olacağı için hem ilişkiye girmek zorlaşabilir hem de bazı pozisyonlar anne adayını gereğinden fazla yorabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı çiftler daha rahat pozisyonları tercih ederek ilişkiye girmeye dikkat etmelidir.

Hamilelikte Cinsellik Pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları kadının karnına baskı uygulanmayan ve onu yormayacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu dönemde kadının altta olduğu klasik pozisyon göbek büyüdüğü için baskıya neden olacağından başka pozisyonlar denenmesi uygundur. Bu konuda uzmanların tavsiye ettiği pozisyonlardan bazıları kadının üstte olduğu, yan yana, arkadan yanaşıp vajinaya girme ya da ayakta ilişkiye girmektir.

Çiftler bu pozisyonları deneyerek hangisinin daha rahat olduğuna beraber karar vererek, sorunsuz bir şekilde cinsellik yaşamaya devam edebilirler.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları kadar ilişkiye giriş şekli de önemlidir. Erkeğin bu dönemde kadının canını yakacak ya da onu zorlayacak sert hareketlerden kaçınması da çiftlere hamilelikte cinsellik konusunda yapılan uyarılar arasındadır. Cinsellik bir görev değil doğal bir ihtiyaç olduğu için hamilelerin de bu ihtiyaçlarını gidermeye hakkı vardır.

Hamilelikte Cinsellik Pozisyonları 1

Anne adayları sağlıklı bir kadının yapabileceği tüm aktiviteleri kendilerini kısıtlamadan yerine getirebilirler, buna cinsellik de dahildir. Aradaki tek fark bebek bekleyen kadınların kendilerini zorlayacak ya da yoracak hareketlerden kaçınmasıdır. Hamilelikte cinsellik konusunda erkekler de eşlerine daha anlayışlı davranırlarsa bu dönem sorunsuz bir şekilde atlatılabilir, çiftler sağlıklı bir cinsel hayatı devam ettirerek bu süreci rahat bir şekilde geçirebilirler.