Hamilelikte Folik Asit Eksikliği

tarafından
407
Hamilelikte Folik Asit Eksikliği

Folik asit, insan vücudu için önemli vitaminlerden biridir. Her insanın ihtiyaç duyduğu bu vitamin, B grubundan olup vücudun genel DNA’sı içinde önemli rol oynar. Hamilelik dönemi ile birlikte bir kadın da daha da fazla ihtiyaç duyulan folik asit, bebeğin anne karnındaki gelişimi için çok önemlidir. Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için annenin yeterli miktarda folik asit alması ve gerektiğinde takviye haplar ile desteklemesi gerekir. Bu yazımızda folik asit eksikliği ne yapar sorusundan yola çıkarak hem hamilelik döneminde hem de normalde folik asit eksikliğinin etkileri hakkında bilgiler verdik.

Hamilelik döneminde folik asidin eksik alınması, bebeklerde bazı kalıtımsal ve yapısal bozukluklara neden olur. Çağımızın en çok görülen hastalıklarından biri olan otizm de hamilelikte anne adayının yeterli miktarda folik asit alması ile önlenebiliyor. Hamilelikte görülen ve bazen tehlikeli boyutlara da ulaşan kansızlık için de folik asit kullanımı son derece önemli. Hamilelik döneminde yeterli miktarda folik asit alınmaması, bebeğin ölü doğma riskini de beraberinde getirir. Zaman zaman bebeğin anne karnında ölmesi ya da kilo alamaması da aynı şekilde B9 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Bu nedenle özellikle hamileliğin ilk 3 ayında mutlaka her gün folik asit kapsülü alınması önerilir.

Anne karnındaki bebeğin beyin fonksiyonlarının gelişiminde folik asit büyük rol oynar. İlk gelişim süreci olan 3 ayda bu vitaminin alınmaması, bebeklerde anomali doğumlara neden olabilir. Bu tür bir sorun yaşamamak için mutlaka gebelikte folik aside dikkat edilmeli.

[reklam id=1]

Hamilelik döneminde alınan folik asit, bebek için zararlı değildir. Her türlü vitamine ihtiyaç duyan bebek için yararlı olan bu haplar, doğum öncesi 3 ayda ve gerekli olduğunda emzirme döneminde de kullanılabiliyor. Anne karnında yeterli miktarda folik asit alan bebekler ile almayan bebekler arasındaki sağlık farkı son dönemlerde araştırıldığında, mutlaka hamilelelikte takviye edilmesi gerektiği sonucu ortaya çıkıyor.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Hem hamilelik dönemi, hem de normal insan hayatı için önemli olan folik asitin eksikliği vücutta kendiliğinden bazı sonuçlar doğurur. Folik asit eksikliğinin belirtileri maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • Anemik durumlar
  • Sürekli yorgunluk hali
  • Sebepsiz baş dönmesi
  • İshal, iştah ve kilo kaybı
  • Baş ağrısı, uykusuzluk, dinlenme sorunu
  • Davranış bozukluğu, stres, sürekli sinirlilik
  • Unutkanlık

Folik asit eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun cevabını en iyi şekilde kan testleri verir. Yukarıda verdiğimiz maddelerden bir ya da bir kaçı siz de de mevcutsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir. Yapılan kan testi sonucundaki değerlerinize göre mutlaka doktorunuz size uygun bir folik asit takviyesi verecektir.

Hamilelikte Folik Asit Eksikliği

Folik asit eksikliği saç dökülmesi sorununu da beraberinde getirebilir. Günlük saç dökülme limitinizi aştığınızda bunu da göz önüne almanızda fayda var. Çoğu durumda hap kullanmak yerine beslenme düzeninize folik asit oranı yüksek besinler takviye ederek çözebilirsiniz.

Çocuklarda folik asit eksikliği genellikle gelişim problemleri ile kendini gösterir. Yaşıtlarına oranla daha mnik boyutlarda olan bu çocuklar, gelişim süreçlerinin sonuna kadar folik asit takviyesi alarak sağlıklarını koruyabilir. Bunun dışında anne karnında yeterli miktarda folik asit almayan bebeklere de doğar doğmaz takviye yapılması söz konusu olabiliyor.

Folik asit ile ilgili yazımızın sonunda kısaca folik asit eksikliğine iyi gelen besinlerden de söz etmek istiyoruz. B9 vitamin oranı yüksek olan besinler, yeşil yapraklı besinler, turunçgiller, barbunya, kuşkonmaz, narenciye, fasulye, kuru yemişler olarak genellenebilir.