Hamilelikte Folik Asit

tarafından
598
Hamilelikte Folik Asit

Folik asit, insan vücudu için faydalı bir vitamin olmasının yanında hamilelik döneminde de mutlaka alınmas gereken bir vitamindir. B vitamini üyelerinden olan ve folat asit olarak da bilinen B9 vitamini, planlı gebeliklerde hamilelikten önce de alınmaya başlanabilir. Gebelik süresince annenin sağlığı ve bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli olan bu vitamin hakkında hamilelikte folik asit neden kullanılır sorusundan yola çıkarak kısa bir araştırma yaptık. Şimdi bu araştırmanın detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Hamilelikte folik asit anne ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Beslenme ile doğal olarak alınabilen bu vitamin, gerek görüldüğünde kapsüller şeklinde de alınabilir. Normalda zaten insan sağlığı için önemli bir yere sahip olan folik asiti, yeşil sebze, turunçgiller, mercimek, kuru fasulye, brokoli, karaciğer, fındık, fıstık, ceviz, ay çekirdeği, yumurta sarısı ve baklagiller ile vücudunuza alabilirsiniz. Çoğu zaman bu besinleri tükettiğinizde ayrıca kapsül kullanmanız gerekmez. Ancak hamilelik döneminde bebeğin de folik aside ihtiyacı olduğu için mutlaka takviye kapsül şeklinde folat asit kullanmanız gerekir. Gebeliğin ve anne adayının ihtiyacına göre değişne bu kapsül kullanımı genelde günde 1 ya da 2 kere olarak öneriliyor.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte folik asit kullanımı, anne ve bebeğin sağlığı için önemlidir. Planlı gebeliklerde folik asit kullanımına hamile kalınmadan 3 ay önce başlanmalı. Bu 3 ay süresince hamile kalınmasa bile uzun süreli folik asit kullanımın bir zararı olmaz.  Hamilelikte folik asit ne zaman kadar kullanmalı diye soracak olursanız bu süre hakkında kesin bir bilgiye ulaşamazsınız. Gebeliğin ilk 3 ayının sonuna kadar mutlak suret ile folik asit takviyesi alınmalı. Sonraki süreçte gebeliğin seyri ve anne adayının sağlığına göre devam edilip edilmeyeceğine doktoru karar verebilir.

[reklam id=1]

Hamilelikte Folik Asitin Önemi

Hamilelikte folik asitin faydaları sadece anne adayını değil, bebeği de etkiler. Folik asit kullanılan doğumlar ile kullanılmayan doğumlar sonucunda dünyaye gelen bebeklerde bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkması, bu vitaminin hamilelikte mutlaka kullanılması gerektiği kanaatini oluşturmuştur. Anne adaylarının kendini daha dinç, daha sağlıklı, daha enerjik hissetmesini de sağlayan folik asit, sağlıklı hamilelik için mutlaka gereklidir. Hamilelik döneminde kullanılan folik asit aynı zamanda normal zamanda kullanılan folik asit faydaları bakımından da anne ve bebeği olumlu yönde etkiler.

Hamilelikte Folik Asit Kullanılmazsa Ne Olur

Hamilelik döneminde folik asit kullanılmaması, folik asit eksikiği sorununa neden olur. Normal dönemlerde kişiyi ilk etapta çok fazla etkilemeyen bu durum, gebelik döneminde bebeğe de zarar verebileceği için çok önemlidir. Yapılan araştırmalar sonucunda hamilelik döneminde alınmayan folik asit sonucunda bebeklerde;

Hamilelikte Folik Asit

  • Kemik iliği gelişmemesi
  • Yarık damak
  • Tavşan dudak
  • Kalp ritim bozuklukları
  • Sinir sistemi anomalikleri
  • Anensefali
  • Bebek sırtında açıklık

gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka gebelik döneminde doktorun belirttiği şekilde ve belirlenen dozlarda folik asit alımı yapılmalıdır. Eğer gebelik döneminde yeterli miktarda folik asit alınmazsa mutlaka bebek doğduktan sonra takviye edilmesi gerekir.

Zaman zaman hamilelik döneminde folik asit kullanımı ile ilgili zararlı mı tartışmaları meydana geliyor. Bu konuda anne adayları, kullanılankapsülden dolayı bebeklerine zarar gelebileceğini düşünüyor. Oysa hamilelik döneminde doktor kontrolünde olmak kaydı ile belirli hapların kullanımı söz konusu olabiliyor. Bunun dışında kullanılan folat asitin bir vitamin olduğu ve vitaminlerin de bebeğe zarardan çok yarar sağlayacağı göz önünde bulundurulmalı. Folik asit ve hamilelik ile ilgili diğer merak ettiğiniz bilgileri benzer konularımızdan okuyup öğrenebilirsiniz.