Hamilelikte Kanama

tarafından
242
Hamilelikte Kanama

Hamilelikte kanama, hamilelikte kanama çok sık olmasa da anne adaylarını endişeye sürükleyen hatta panikleten bir durumdur.

Hamilelikte kan gelmesi, gebeliğin başında da ortasında da sonlarında da olabilmektedir. Ama gebelikte kanama yaşandığında mutlaka hekime başvurulması gerekir. Kan çeşitli miktarlarda ve değişik tonlarda olabilir. Açık pembe renkte, kahverengi yahut kırmızı renkte lekelenmeler olabilmektedir.

Kanamanın Nedenleri

Hamile anne adaylarını yoğun endişeye sürükleyen ve bebeklerini kaybetme korkusu yaşatan hamilelikte kanama neden olur, her kanama anne adayı ve bebek için hayati tehlike arz eder mi değinmekte fayda var.

Hamilelikte lekelenme ve kanamanın farklı sebepleri vardır.  Bunu belirleyen faktör gebeliğin içinde bulunduğu dönemdir. Eğer kanamalar hamileliğin ilk üç ayında gerçekleşiyorsa düşük riskinden söz edilebilir. Ama gebeliğin ilk üç ayında görülen her kanamanın düşük riski taşımadığını da söylemek gerekir.

[reklam id=1]

Bunun dışında mol gebelik yani üzüm gebeliği, dış gebelik gibi anomaliler de gebelikte kanama yapabilmektedir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanan kanamaların ise farklı sebepleri olabilir. Bebeğin eşinin, yani plasentanın önde olması, bebeğin eşinin ayrılması, doğumun başlaması, nişan kanaması gibi durumlar da gebelikte kanama yapan sebeplerdir. Kanama, gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkıyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekir.

 • Hemoroide yahut idrar yollarına bağlı kanamalar da vajinal kanama zannedilebilir. Bu sebeple kanamanın makattan yahut idrar yollarından gelip gelmediği de araştırılmalı ve boşu boşuna korkuya kapılmamalıdır.
 • Hamilelikte kan gelmesi, gebelik süreciyle de ilgili olmayabilir. Rahim ağzında yer alan yaraların kanaması, rahim ağzı polipleri veya vajina bölgesindeki bazı kitleler de kanama yapabilir.
 • Gebelikte kanama tedavisi, gebeliğin kaçıncı haftada olduğu, kanama nedeni ve bunun gibi farklı kriterlere göre değişiklik gösterir.

Hamilelikte Kanama

Peki hamilelik kanamaları kaç gün sürer? Aslında bunu öngörmek çok da kolay ve mümkün değil. Kanamanın altında yatan faktörler de önemli bir değişkendir. Kimi kanamalar bir seferlik olurken yahut 1 gün sürerken, günlerce süren kanamalar da mümkündür. Ama genelde kanamalar 3 ila 5 günde kesilir. Kanamanın miktarı ve süresi ne kadar artar ve uzarsa, anne adayı ve bebek için o kadar tehlike oluşturur. Kanama az ise düşük tehlikesi oluşturma riski de o kadar azdır. Gebelikte kanama olacağı ne yazık ki önceden ultrasonla ve muayeneyle anlaşılmaz.

Hamilelikte lekelenme, kanama gibi durumların sebeplerinden birisi de halk arasında “üstüne görme” olarak da bilinen implantasyon kanamasıdır. Bu kanama çeşidi hamileliğin erken belirtilerinden birisidir. Yerleşme (implantasyon) kanaması, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunması sırasında meydana gelir. Peki yerleşme kanaması ne zaman olur, bir meydana gelme süresi var mıdır ve yerleşme kanaması kaç gün sürer bir bakalım.

Yerleşme kanaması çoğunlukla döllenmenin ardından  6 ila 12 gün sonra görülür. Bu kanama genellikle lekelenme şeklinde görülür ve birkaç gün devam eder. Adet döneminden 1 hafta önce başlayacağı gibi, adet döneminin başlangıcına da denk gelebilir. Bu yüzden çoğu anne adayı implantasyon kanamasını, adet kanaması ile karıştırabilir. Bu iki kanamayı birbirinden ayıran fark, kanma miktarı ve yoğunluğudur.

Hamilelikte Kanama 2

Yerleşme kanaması nasıl olur sorusunun yanıtı da bu kanamayla yüz yüze gelmiş anne adaylarını alakadar eder. Adet kanaması, implantasyon yani yerleşme kanamasına göre daha uzun sürer ve akış miktarı daha yoğundur. Yerleşme kanaması ise daha çok lekelenme şeklindedir. Rengi de pembeden kahverengiye doğru değişken tonlardadır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Meydana Gelen Kanama Nedenleri

Hamileliğin özellikle ilk 5 haftasında yaşanan kanamalar sıkça yaşanır. Ama düşük riskinin en yoğun olduğu zaman dilimi de hamileliğin ilk üç ayıdır. Bu sebeple gebelikte kanama eğer 40 haftalık sürecin ilk haftalarında yer alıyorsa ciddiye alınmalı ve mutlaka altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Bunun içinde hekime başvurmak neredeyse zaruridir.

Hamilelikte kanama neden olur, ilk aylarda meydana gelen kanamalar neye işaret eder sıralayacak olursak şöyle bir tablo görebiliriz:

 • Yerleşme kanaması
 • İlerleme kanaması
 • Düşük riski
 • Servikal tahriş
 • Üzüm gebeliği
 • Dış gebelik

Ve rahim ağzında meydana gelen çeşitli enfeksiyonlar, hamileliğin ilk dönemlerinde kanamaya sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Kanama 3

Hamileliğin İlerleyen Dönemlerindeki Kanama Nedenleri

Gebelikte kanama ilerleyen süreçte oluştuysa altında daha ciddi sebepler yatıyor olabilir. Zira bu durum anne adayı yahut bebekle ilgili bir terslik olduğunun sinyalini veriyor olabilir. Gebeliğin 2. yahut 3. dönemlerinde; yani 4. aydan 9 aya kadar giden süreçte  kanama oluşuyorsa hiç vakit kaybetmeden acilen hekime görünülmelidir.

Gebelikte kanama ilerleyen dönemlerde, şu sebeplerden ötürü oluşabilir:

 • Plasental ayrılma
 • Plasenta previa (Bebeğin eşinin doğum kanalını kapatması)
 • Döl yatağında yırtık
 • Polip oluşumu
 • Prematüre doğum
 • Kanser

Hamilelikte Kanama 4

Gebelikte kanama vakasıyla karşı karşıya kalındığında, anne adaylarına yatak istirahati verilir. Ayağa kalkmalarına, çalışıyorlarsa çalışmalarına izin verilmez. Kanamayı azaltma amaçlı, ağızdan alınan tablet şeklinde yahut damardan alınan serum şeklinde ya da kalçadan uygulanan iğne şeklinde birtakım ilaçlar uygulanabilir.

Doğal ürünlere gebelik döneminde çok fazla yer verilmemeli, hatta tümden uzak durulmalıdır; zira bazı bitki, baharat ve otların gebelikte düşük olmak üzere pek çok risk oluşturduğu bilinmektedir.

Anne adayları kanama yaşadıklarında ister hafif ve geçici olsun, ister yoğun ve uzun süreli olsun durumu mutlaka hekimlerine bildirmelidir.